Birth

15. 12. 2004 - 4:53 | Téma | red

Birth zdroj: tisková zpráva

Nicole Kidman exceluje v mrazivém dramatu Jonathana Glazera (SEXY BESTIE) o vdově, kterou desetiletý kluk přesvědčí, že je jejím dávno mrtvým manželem. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie. Po komediální krimi Sexy bestie (Sexy Beast) natočil Jonathan Glazer podle scénáře Jean-Claude Carrièrea komorní drama s téměř bergmanovskou atmosférou

Po komediální krimi Sexy bestie (Sexy Beast) natočil Jonathan Glazer podle scénáře Jean-Claude Carrièrea komorní drama s téměř bergmanovskou atmosférou. V mnoha ohledech jde o náročný film, který by ale především v artových sálech měl vzbudit pozornost.

Odehrává se v současném New Yorku, a to výhradně v zimě. Anna (Nicole Kidman) byla vdaná za Seana. Sean jednoho dne zkolaboval a zemřel. Birth Později se o Annu začal ucházet Joseph (Danny Huston). Deset let po Seanově náhlé smrti se s ním Anna zasnoubí. Na plátně působí tenhle pár trochu jako kráska a zvíře – vytáhlá, hubená a bledá Kidmanová s krátkým sestřihem a la Mia Farrow je pravým opakem statnému, požitkářskému Hustonovi s masitými rysy a hustými kadeřemi.
Následují narozeniny Anniny matky, během nichž se na scéně objeví cizí desetiletý chlapec, který Anně vážně oznámí, že je reinkarnovaný Sean (a Cameron Bright jej hraje famózně). Anna „Seana“ nejprve ignoruje, ale kluk se nevzdává. Nechává Anně podivné vzkazy a dožaduje se její přítomnosti. Annina rodina podrobí Seana výslechu, během kterého se ukáže, že toho kluk ví proklatě hodně. Anna pomalu podléhá jeho kouzlu a Joseph začíná ztrácet nervy.

Birth Filmů o tajemných a vědoucích dětech vzniklo jen v poslední době celá řada. Od horrorů typu obligátního 6.smyslu, nebo Kruhu až k mystériím, jako je například Hammův Godsend, kde shodou okolností hlavní dětskou roli ztvárnil právě Bright.
Carrièreův scénář se však podle mne nepokouší diváka ohromit, ale soustředí se na Annin charakter vystavený nečekané emotivní bouři. Anna se sice snaží Seanovu vlivu vzepřít, pokušení je ale silnější. A zjištění, že život bez Seana je i po letech ochotná obětovat, jí naplňuje přímo vesmírnou prázdnotou. Birth se zeširoka vyšklebuje „léčivým účinkům času“. A zatímco rozkol mezi snoubenci eskaluje, objevujeme i skrytou stránku Seanova života, která dodává Annině zpětnému vzplanutí ještě o něco tragičtější nádech.

Birth Asi nejnezapomenutelnějším okamžikem filmu je režie sekvence, kdy se malý Sean zhroutí. Joseph pak vede otřesenou Annu na Wagnera a s vyvíjející se hudbou kamera najede na detail Annina obličeje, kde zůstane. Dvě strhující minuty. Kidman během nich obsáhne zděšení, prozření i výsměch sobě samé. Na city aby v tu chvíli vzal divák hadr. Nebo radši dva.

Na vedlejší koleji nabízí Birth i jeden lehoulince šokantní motiv: sbližování dospělé Anny a malého Seana v několika obrazech rezonuje pedofilií. Rozestavení žena – kluk však jakoukoli kontroverzi automaticky zaobluje do rozměrů, které dilema hrdinky neruší.

Birth Nicole Kidman po loňském Dogville dokázala opět excelovat v náročné roli a je jednou z hlavních letošních oscarových favoritek. Zážitek z Birth umocňuje celou svou osobností – svým elegantním, avšak zranitelným vzhledem, svým mistrovským herectvím, kdy doslova splyne se svou rolí. Tím má blízko Johnu Malkovichovi. Huston nechává Kidmanové moře prostoru, přitom ale zase neupadá do pozadí. Sean mladého Brighta je suverénní a svou papírovou hrozbu dokáže zhmotnit nevídaně přesvědčivě.

Glazerova režie vyniká v důsledném budování jednolité atmosféry. Ačkoli na plátně se neobjeví slza, vyznívá Birth jako opuštěný noční nářek. Mrazivý park, mramorová hala činžáku i aristokratický Annin byt se zeleným salónkem, dokonce i Seanův zelený svetr asociují neředěný chlad. I když potom Van Santův dvorní kameraman Harris Savides (Slon (Elephant), Gerry, ale i Sedm (Se7en)) balí dlouhé scény do sebeměkčích světel, měl by si divák vzít vlastní deku i ke scéně u krbu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.