Ben Affleck chce pomáhat východnímu Kongu

23. 3. 2010 - 8:34 | Téma | red

Ben Affleck chce pomáhat východnímu Kongu zdroj: tisková zpráva

Americký herec Ben Affleck zahájil nový projekt, v jehož rámci chce upozornit na krutosti, které byly spáchány na ženách a dětech za válečného konfliktu ve východním Kongu, a shromáždit peníze pro jeho oběti.

Herec a režisér strávil minulý týden v této africké zemi pět dní a setkal se s bývalými dětskými otroky a vězni, kteří byli usvědčeni ze znásilnění. Doufá, že se mu tak podaří lépe porozumět problémům země.  Nová nadace Eastern Congo Initiative bude podporovat konžské humanitární skupiny, řekl Affleck.

"V těchto skupinách byli lidé, kteří podle mého názoru udělali hodně práce, protože rozumějí místním problémům, byli velmi horliví a oddaní, protože to byli jejich životy," řekl Affleck na mezinárodním letišti v Nairobi. "Měli ale velkou překážku, že neměli prostředky, neměli peníze," řekl.

Nový projekt, který podporuje místní konžské skupiny, financuje částečně zakládající člen Howard G.Buffett, syn investora Warrena Buffeta, jemuž Affleck předal svoji vizi nové humanitární skupiny a popsal mu hroznou situaci ve východním Kongu.

"Chci, abyste věděli, že za posledních 12 let zemřelo 3,5 milionu lidí. Chci, abyste věděli o ženách, které byly znásilněny, o dětských vojácích, o dětech nakažených virem HIV," řekl Affleck Buffettovi. Odmítl ale říci, kolik peněz se mu již podařilo shromáždit. Sedmatřicetiletý herec jezdí do východního Konga od roku 2007 a režíroval krátký film nazvaný Gimme Shelter o zdejší humanitární krizi.

Východ Konga je posledních patnáct let velmi nestabilním regionem, ve kterém bojují armádní jednotky a několik konžských i zahraničních milicí. Všechny skupiny čelí obviněním ze zločinů proti lidskosti. Občanská válka v Kongu byla oficiálně ukončena v prosinci 2002, na mnoha místech ale boje a násilnosti pokračují dál.

Affleck si nejprve nebyl jist, zda se do projektu má pustit, protože toho zpočátku málo věděl a taky měl obavy, aby nebyl považován za arogantního herce. Proto podnikl pět cest do oblasti, než svůj projekt zahájil.

Affleck se například setkal s devatenáctiletou ženou, která byla v patnácti letech unesena skupinou povstalců ze sousední Rwandy a byla nucena dva roky dělat sexuální otrokyni šesti mužům. Nakonec se jí podařilo uprchnout a zachránila ji humanitární skupina Let Africa Live (Nechte Afriku žít), která učí bývalé dětské vojáky různým profesím, jako je tesařina nebo krejčovina.

"Bývalá otrokyně a žena šesti chlapů, zjistila, že je těhotná a chtěla zemřít, myslela si, že už nestojí za to žít," řekl Affleck. "Nyní studuje práva a chce se stát právničkou, by mohla hájit práva žen," řekl Affleck a dodal, že právě takové humanitární skupiny chce jeho iniciativa podporovat. "Zjistil jsem, že tito lidé jsou skutečně skvělí," řekl.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.