Ben Affleck chce pomáhat východnímu Kongu

23. 3. 2010 - 8:34 | Téma | red

Ben Affleck chce pomáhat východnímu Kongu zdroj: tisková zpráva

Americký herec Ben Affleck zahájil nový projekt, v jehož rámci chce upozornit na krutosti, které byly spáchány na ženách a dětech za válečného konfliktu ve východním Kongu, a shromáždit peníze pro jeho oběti.

Herec a režisér strávil minulý týden v této africké zemi pět dní a setkal se s bývalými dětskými otroky a vězni, kteří byli usvědčeni ze znásilnění. Doufá, že se mu tak podaří lépe porozumět problémům země.  Nová nadace Eastern Congo Initiative bude podporovat konžské humanitární skupiny, řekl Affleck.

"V těchto skupinách byli lidé, kteří podle mého názoru udělali hodně práce, protože rozumějí místním problémům, byli velmi horliví a oddaní, protože to byli jejich životy," řekl Affleck na mezinárodním letišti v Nairobi. "Měli ale velkou překážku, že neměli prostředky, neměli peníze," řekl.

Nový projekt, který podporuje místní konžské skupiny, financuje částečně zakládající člen Howard G.Buffett, syn investora Warrena Buffeta, jemuž Affleck předal svoji vizi nové humanitární skupiny a popsal mu hroznou situaci ve východním Kongu.

"Chci, abyste věděli, že za posledních 12 let zemřelo 3,5 milionu lidí. Chci, abyste věděli o ženách, které byly znásilněny, o dětských vojácích, o dětech nakažených virem HIV," řekl Affleck Buffettovi. Odmítl ale říci, kolik peněz se mu již podařilo shromáždit. Sedmatřicetiletý herec jezdí do východního Konga od roku 2007 a režíroval krátký film nazvaný Gimme Shelter o zdejší humanitární krizi.

Východ Konga je posledních patnáct let velmi nestabilním regionem, ve kterém bojují armádní jednotky a několik konžských i zahraničních milicí. Všechny skupiny čelí obviněním ze zločinů proti lidskosti. Občanská válka v Kongu byla oficiálně ukončena v prosinci 2002, na mnoha místech ale boje a násilnosti pokračují dál.

Affleck si nejprve nebyl jist, zda se do projektu má pustit, protože toho zpočátku málo věděl a taky měl obavy, aby nebyl považován za arogantního herce. Proto podnikl pět cest do oblasti, než svůj projekt zahájil.

Affleck se například setkal s devatenáctiletou ženou, která byla v patnácti letech unesena skupinou povstalců ze sousední Rwandy a byla nucena dva roky dělat sexuální otrokyni šesti mužům. Nakonec se jí podařilo uprchnout a zachránila ji humanitární skupina Let Africa Live (Nechte Afriku žít), která učí bývalé dětské vojáky různým profesím, jako je tesařina nebo krejčovina.

"Bývalá otrokyně a žena šesti chlapů, zjistila, že je těhotná a chtěla zemřít, myslela si, že už nestojí za to žít," řekl Affleck. "Nyní studuje práva a chce se stát právničkou, by mohla hájit práva žen," řekl Affleck a dodal, že právě takové humanitární skupiny chce jeho iniciativa podporovat. "Zjistil jsem, že tito lidé jsou skutečně skvělí," řekl.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.