Anthropoid - recenze

27. 9. 2016 - 10:17 | Recenze | František Fuka

Anthropoid - recenze zdroj: tisková zpráva

I když to podle názvu vypadá jako volné pokračování Predátora, jde ve skutečnosti o americký britský film na motivy skutečných historických událostí okolo pražského atentátu na Heydricha. Natáčený v Praze, s mnoha českými herci. (Recenze obsahuje spoilery. Pokud vám to vadí, jste nevzdělaní barbaři.)

Jamie Dornan a Cillian Murphy hrají Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, dva Čechoslováky, kteří byli z Británie vysláni do Prahy, aby zavraždili říšského protektora. První polovina je o tom, jak svůj atentát připravují za pomoci československého odboje. Druhá polovina je o tom, co se dělo po atentátu.

S výjimkou několika vysvětlujících titulků na začátku a na konci je téměř celý film vyprávěn z pohledu dvou hlavních hrdinů a pokud jsou nám nadhozeny nějaké širší politicko-společenské souvislosti, jsou nadhazovány vždy jen tak, že o nich někdo mluví. Takže například nevidíme, jaké zrůdnosti provozoval Heydrich před atentátem, ani co se s ním dělo po atentátu. Nevíme ani, jak probíhaly přípravy na celou misi - film začíná až seskokem do českého lesa.

(Pokud fakt nevíte, co se dělo, přečtěte si Wikipedii a styďte se.)

Film Anthropoid, který režíroval, kameroval a spolunapsal Sean Ellis, se sympaticky snaží přiblížit ony dramatické události divákům, kteří je neznají, a současně nenaštvat diváky, kteří je znají. Což se mu víceméně daří.

U českého publika má tento film mírnou nevýhodu. Češi se totiž budou nemístně bavit tím, jaký český herec se mihne v jaké vedlejší roli, nebo tím, jak hrdinové nejsou schopni vyslovovat česká jména. Takže "Petřek" se někdy jmenuje "Petřek" a někdy "Petrek", podle toho, jestli o něm mluví český nebo zahraniční herec. V případě "Oldřicha" byl nalezen konsensus a všichni mu říkají "Oldrik". Název ulice "v Holešovičkách" je pak v podání nečeských herců něco zcela nerozklíčovatelného.

Film se drží podivného dramatického rozhodnutí (viz Zlodějka knih), dle kterého všechny postavy ve filmu (tzn. Češi a Slováci) mluví anglicky se silným přízvukem - který je v případě českých herců český a v případě ostatních herců... nějaký jiný. Na českého diváka to samozřejmě působí rušivě, až vtipně.

Pražské lokace jsou využity velmi dobře, občas za pomoci digitálního triku (tramvaje na Václaváku), a nevšiml jsem si ničeho historicky nepatřičného. Samotný atentát byl pak natočen na křižovatce Chotkovy a Badeniho, kde to sice vypadá o dost jinak, než to tehdy vypadalo v Holešovičkách, ale - co si budeme povídat - mohlo to dopadnout mnohem hůř:

Nevím, do jaké míry odpovídají skutečnosti různé detaily interakce výsadkářů s československým odbojem, ale opět platí, že nic z toho na mě nepůsobilo nějak rušivě nebo nechtěně vtipně. A téhož názoru jsou i lepší historikové, než jsem já.

Je zde ale další mírná nevýhoda pro českého diváka, spočívající v tom, že pravděpodobně bude předem znát celou ústřední zápletku, bude znát Prahu, a bude se tak muset spokojit "jen" s hereckými výkony - které jsou ucházející, ale nikoliv úžasné. Nikdo z cizích ani českých herců nijak nevyčnívá. OK, možná s výjimkou Karla Rodena v tradiční minutové roli gestapáka, drtiče kostí.

Dlužno ještě podotknout, že pokud na film půjdete, protože "tam hraje ten z Padesáti odstínů", budete pravděpodobně zklamáni, neboť si nahého, natož souložícího Dornana moc neužijete. A Murphyho / Geislerovou už vůbec ne.

Většina filmu je natočena velmi těkavou ruční kamerou, často s velmi zmateným střihem, což má dohromady zřejmě symbolizovat konstantní nepřehlednost a nebezpečnost situace, ale místy mě to už docela otravovalo.

Celkově je Anthropoid relativně vydařené dílo, ale je na něm vidět, že jeho ideálními diváky jsou ti, kteří o skutečné operaci Anthropoid nevědí vůbec nic.

P.S: Až při závěrečné megapřestřelce v kostele, hodně připomínající některé horší levely z Wolfensteina, mi došlo, že Kubiš byl asi historicky první zdokumentovaný camper.

Hodnocení: 70%

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.