Animatrix

3. 7. 2008 - 10:07 | Téma | red

Animatrix Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Scénář a režie: uvedeno u jednotlivých příběhů. Region: 1. Obraz 2,35 : 1. Dolby Digital 5.1. Anglická a japonská verze. Český dabing. Anglické podtitulky.Devět příběhů, které doplňují obraz celovečerních filmů o Matrixu. [Neznámé území] Když Andy a Larry Wachowski ohlásili pokračování Matrixu, vyděsili mne

Animatrix
[Neznámé území]
Když Andy a Larry Wachowski ohlásili pokračování Matrixu, vyděsili mne. Rád bych ale všechny ujistil, především čtenáře právě těžce nesouhlasící, bušící hlavou do monitoru, že JSEM fanoušek Matrixu. Pokračování jsem zatím neviděl - a to především ze strachu, co se světem Matrixu provede Hollywoodská mašinérie. Možná právě proto mne koláž příběhů nazvaná jednoduše Animatrix mohla jenom příjemně překvapit. Jde o velmi uspokojivou směs malých-velkých animovaných děl. Doufejme, že některé z nich se dočkají přepracování v samostatný film. Každá část pochází z jiné autorské dílny, liší se vizuálními, zvukovými prostředky i vlastní filozofií a je tak velká šance, že si každý najde tu „svou“ a nikdo nebude zklamán.

Animatrix
[Přijímací zkouška]
Samozřejmě, od devíti samostatných povídek v délce cca deseti minut nemůžeme očekávat totéž, co od celovečerního filmu. Pokud by film Matrix byl mangou, byly by části Animatrixu zcela určitě "sidestories", vedlejší příběhy kreslené v separátních sloupečcích, postradatelné pro hlavní dějový proud, ale dokreslující fiktivní svět. Použita je klasická ruční i nejmodernější 3D animace, také jejich působivé kombinace. Míra detailů je někdy až obtěžující. Animatrix není možné sledovat z videokazety na malém televizoru, zaslouží si perfektně vybavené domácí kino nebo raději plátno kina. Prostorový zvuk je prostě vynikající, soundtrack (bez váhání) deklasuje ten z Matrixu Reloaded.

Je obtížné shrnout děj a hlavní myšlenku desetiminutových filmů bez rizika, že se prozradí příliš mnoho. V každém případě mají společnou temnou atmosféru soubojů o život i vlastní identitu.

Animatrix
[Poslední let Osirise]
Poslední let Osirise
(The Final Flight of the Osiris)
Scénář a režie: Andy a Larry Wachowski.
O poslední bitvě lodě Osiris, sestry Nabuchodonozora. Plně využívá možností soudobé počítačové 3D animace. Zatímco tréninková „erotická“ scéna přece jen vyznívá uměle, postupem času je divák vtažen do děje a skutečně zapomene, že nesleduje hraný děj. Skvělé obrazové a zvukové podání ovšem nic nezměnilo na mém dojmu, že sleduji ilustrační animaci k počítačové hře, bez vlastní zápletky a jakékoli myšlenky.

Druhá renesance – část I a II (The Second Renaissance: Parts 1 & 2)
Scénář: Larry a Andy Wachowski. Režie: Mahiro Maeda.
Obě části Druhé renesance nás formou dokumentu provedou koncem světa lidí, těsně před vznikem Matrixu. Pro mnohé je tohle dílko násilné, ukazuje možné aspekty střetu světa lidí a osamostatňujících se strojů. I přes kombinovanou délku a masové scény chyběl pocit “velkého příběhu.”

Dětský příběh (Kid‘s Story)
Scénář: Larry a Andy Wachowski. Režie: Shinichiro Watanabe.
Jaké to asi je, být Vyvoleným, na rozdíl od Nea ale jen studentem střední školy? Zajímavá animace a zejména souboj hrdiny na skateboardu s agenty stojí za prožití. Ostatně, nic menšího jsem od tvůrce seriálu a filmu Cowboy Bebop nečekal.

Program (Program)
Scénář a režie: Yoshiaki Kawajiri.
Yoshiaki Kawajiri je zkušený tvůrce mnoha hitů, zejména Ninja Scroll, jehož styl zde nelze přehlédnout. Pro mnohé bude tento tréninkový program, plný soubojů provázených monology a lá Cypher, příjemným pobavením.

Světový rekord (World Record)
Scénář: Yoshiaki Kawajiri. Režie: Takeshi Koike.
Vcelku originální idea o další možnosti jak zpřetrhat své svazky s Matrixem. Bohužel se ukázala příliš nedostatečnou i pro 10 minut děje a forma animace byla pro mne velkým zklamáním.

Neznámé území (Beyond)
Scénář a režie: Kouji Morimoto.
Beyond se okamžitě stal mým favoritem. Žádné překvapení, stylově je nejpodobnější japonské anime a proto bude nepochybně na posledním místě u diváků preferujících “Poslední let Osirise.” Vypráví příběh o tom, co se může stát při chybě Matrixu. Ano, může se stát cokoliv a není náhodou, že si leckdo vzpomene na fenomenální “Piknik u cesty.” Totéž surreálno a závrať z nepochopitelného. To je ostatně režisérova silná parketa, jak ukázal v podobném filmu Magnetic Rose.

Detektivní příběh (A Detective Story)
Scénář a režie: Shinichiro Watanabe.
Opět něco vizuálně zcela odlišného. Tentokrát je příběh honby na skutečnou Trinity vyprávěn stylem noir drsné detektivní školy včetně nezbytného vnitřního hlasu depresivního hrdiny-detektiva. Ovšem počítačové vybavení mi ze všeho nejvíc připomnělo 1984. A opět ten neodbytný pocit, že by delší stopáž psychologickému portrétu hrdiny jenom prospěla.

Přijímací zkouška (Matriculated)
Scénář a režie: Peter Chung.
Musím se přiznat, že se mi u předchozích příběhů opakovaně vracelo: „Tahle králičí nora hluboko nevede.“ Všechno mi ale nahradil poslední 16 minut dlouhý příběh postavený na psychodelické kombinaci 3D počítačové animace a klasický postupů. Stejně jako Aeon Flux od téhož autora je to divné, bizarní, a možná i hluboké.


Výbava: Extras patrně nebudou hlavním důvodem ke koupi tohoto DVD. Kromě komentářů u čtyřech povídek je nejzajímavější The History and Culture of Anime -dokument o ovlivnění západního filmového průmyslu a především bratří Wachowských animou.

Podrobněji o příbězích Animatrixu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.