Film napsal a režíroval Andrew Dominik podle stejnojmenného románu Joyce Carol Oates. Někteří kritici filmu vytýkali, že zneužívá památku Monroe, a na internetu se zpočátku objevily kontroverze ohledně obsazení Any de Armas kvůli jejímu kubánskému původu.
Navzdory odporu se de Armas dostalo za ztvárnění Marilyn Monroe všeobecné chvály a získala nominace na různá ocenění, včetně Zlatého glóbu, Screen Actors Guild Award a Oscara za nejlepší ženský herecký výkon.
Ačkoli se filmu dostalo nemálo negativní pozornosti na udělování anticen Razzies, kde byl nominován na nejhorší film a další nelichotivá ocenění, de Armas na jejich seznamu nominovaných nápadně chyběla.
V nedávném rozhovoru pro The Hollywood Reporter de Armas uznala, že pozitivní reakce publika jsou ideální, a poznamenala, že takové ohlasy bývají častější mimo Spojené státy. Prý sice uznává, že film obsahuje znepokojivé věci, které mohou být některým divákům nepříjemné, ale zároveň naznačuje, že právě to byl záměr:
„Když jsme film premiérovali v Benátkách nebo v San Sebastiánu, reakce byly mnohem vřelejší než v USA. Samozřejmě, že největší pozornost budí reakce v USA, ale to nebylo celé. Naslouchat takovým reakcím je těžké, ale vždycky se můžete vrátit k tomu, co jste zažili, a proč jste to dělali, a k důvodům, proč vás projekt přitahoval. To se nezmění. Máte režiséra a máte další herce, se kterými si vždycky můžete promluvit. I když je těžké slyšet, když se lidem váš film nelíbí, je to tak, jak to je. Nebyl to film, který by byl natočen proto, aby se lidem líbil. Je těžké se na něj dívat.“
zdroj: Netflix
Ana de Armas se také vyjádřila k obvinění že Marilyn Monroe ve filmu úmyslně ztvránili špatně: „Nemyslím si, že ten film o ní vypovídá ani trochu špatně. Myslím, že je to naopak. Myslím, že špatně vypovídá o prostředí a průmyslu, a to je pro ostatní lidi z branže někdy těžké. Mám pocit, že film také dává divákům pocit, že jsou jeho účastníky. A mám pocit, že je možné, že někteří lidé měli pocit, že na ně někdo ukázal prstem.“
Ve výsledku hodnotili kritici i diváci film smíšeně. Chválili herecký výkon de Armas, ale kritizovali ponuré a brutální ztvárnění života Marylin Monroe. I recenze tak dokazují, že skutečně nejde o film pro každého a rozhodně nejde o film, co by měl potěšit mainstreamové davy.
Podle serveru Rotten Tomatoes má film Blonde na základě 67 recenzí 49% hodnocení s průměrnou známkou 5,6/10. Shoda kritiků tady zní: „Blonde je velká houpačka a brutalita, i když za to pravděpodobně stojí už jen kvůli výkonu Any de Armas.“ Divácké hodnocení je o něco vyšší, 53 %, na základě více než 500 hodnocení.
Metacritic, který recenzím z mainstreamových publikací přiděluje normalizované hodnocení ze 100, dává filmu na základě 57 kritiků skóre 50, což znamená „smíšené nebo průměrné hodnocení“.
zdroj: Netflix
Mezi pozitivní recenze patří např:
Peter Bradshaw z deníku The Guardian udělil filmu čtyři hvězdičky z pěti a napsal„Blondýnka je horor maskující se za film o slávě... V mnoha ohledech je Blondýnka uřvaným sesterským snímkem ke zcela jemnějšímu filmu Vražda Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007), který rovněž režíroval Andrew Dominik.“
Michael Balderston ze serveru What To Watch udělil filmu tři a půl hvězdičky z pěti a řekl: „De Armas podává pekelný výkon... Zachycuje Monroeinu zranitelnost, aniž by působila slabě; ukazuje její inteligenci, aniž by to vypadalo, že si na něco hraje; ukazuje její charisma, aniž by to vypadalo, že je pořád 'na koni'.“
David Rooney z The Hollywood Reporter ohodnotil film kladně a řekl: „De Armas podává úžasně mnohovrstevnatý výkon, který jde daleko za hranici napodobování... Díky ní cítíme každou špetku bolesti Normy Jeane a zároveň neztrácíme ze zřetele jejího nezkrotného ducha.“
Mezi negativními recenzemi se objevují např:
Christy Lemire ze serveru RogerEbert.com udělil filmu jednu a půl hvězdičky ze čtyř a řekl: „Možná je to účel, ale vytváří to šílený paradox: odsuzuje krutost, kterou superhvězda snášela až do své smrti v 36 letech, a zároveň se v ní vyžívá.“
Owen Gleiberman z časopisu Variety ohodnotil film negativně: „Redukuje Marilyn Monroe na tak extrémní karikaturu, že nemůžete uvěřit tomu, co vidíte.“
Mark Kermode z BBC Radio 5 Live udělil filmu dvě hvězdičky: „Je to jako sledovat dvě hodiny někoho, kdo je mučen.“
Závěrem lze říci, že Blonde je kontroverzní film, který rozdělil kritiky i diváky. Někteří jej mohou považovat za silný a odvážný průzkum psychiky Monroeové, zatímco jiní jej mohou považovat za depresivní a vykořisťovatelské zobrazení jejího utrpení.