Američní poslanci žádají označování filmů podle toho zda se v nich kouří

24. 8. 2010 - 17:50 | Téma | red

Američní poslanci žádají označování filmů podle toho zda se v nich kouří zdroj: tisková zpráva

Počet amerických filmů, v nichž se objevují kuřáci, od roku 2005 poklesl, cigarety jsou však i nadále častou rekvizitou v mnoha filmech. Podle studie, která byla zveřejněna tento týden, mohou filmy negativně ovlivnit mladé lidi, aby propadli tomuto zdraví škodlivému nešvaru. Informovala o tom agentura Reuters.

Autoři studie doporučují, aby filmy byly označovány i podle toho, zda se v nich objevují tabákové výrobky. Snímkům, v nichž jsou kuřácké scény, by podle nich měla předcházet silná protikuřácká kampaň.

Počet filmů, v nichž se objevilo kouření, byl nejvyšší v roce 2005 a od té doby se snížil do roku 2009 zhruba o polovinu. Je to první zaznamenaný dlouhotrvající výrazný pokles, uvádí autoři studie z amerického střediska pro kontrolu a prevenci chorob a z Kalifornské univerzity.

Podle výzkumu, který sledoval kouření v komerčně úspěšných filmech v letech 1991 - 2009, nicméně téměř polovina populárních snímků stále obsahuje záběry s kuřáky. Patří k nim i 54 procent filmů, které jsou označeny jako přístupné od 13 let.

Dva američtí poslanci - demokrat Edward Markey a republikán Joseph Pitts - proto napsali filmové asociaci Motion Picture Association of America, aby přiměla filmový průmysl k přijetí přísnějších protikuřáckých opatření.

Rozsáhlá opatření, jejich smyslem bylo především chránit mládež před kouřením, zavedla v devadesátých letech vláda prezidenta Billa Clintona. Reklama tehdy byla vykázána z blízkosti škol, hřišť, zdravotnických zařízení a ze sportovních akcí. Tam, kde se směla objevit, byla povolená jen v černobílém provedení a musely z ní zmizet lidské postavy a kreslené figury, jako byli například kovboj a velbloud na nejznámějších značkách. Zákaz se vztahoval i na reklamní předměty, jako jsou čepice.

I když Nejvyšší soud později prohlásil tato opatření za neplatná, výrobci cigaret ji dál ctí. V roce 1998 se jednotlivé americké státy s tabákovými společnostmi dohodly, že upustí od žalob za slib 206 miliard dolarů v příštích 25 letech od producentů cigaret pro pokrytí nákladů na léčbu následků kouření. I přesto podle federálních údajů vynakládá americký tabákový průmysl na marketing miliony dolarů denně.

Nejnovější studie navíc upozornila, že právě od roku 1998 přibývalo v amerických filmech scén s kouřením. Filmová asociace s tím prý v podstatě nic nedělala, záleželo na rozhodnutí jednotlivých filmových studií. Společnost Viacom loni jako první zakázala ve svých filmech zobrazování kuřáků ve snímcích přístupných dětem a mládeži.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.