"Je to krásné manželství, přátelství i kamarádství," řekl Ondříček ČTK o svém vztahu k Formanovi. Připomněl, že filmovat spolu začali jako partyzáni, když v roce 1963 natočili dokumentární metodou takříkajíc na koleně hudební film Konkurs. Postavil se za ně klasik Martin Frič, když vedení Barrandova řekl: "Nechte je to udělat. Voni mají rádi film!" Za týden tak vznikl snímek o dívce, jež se zúčastní konkursu do angažmá ve věhlasném divadelním souboru.
"Tak jsme se vypracovali a náš vztah je dodnes krásný. K narozeninám mu přeju, aby co nejdéle vydržel," dodal filmař dvakrát nominovaný na Oscara za kameru ke snímkům Ragtime a Amadeus. Knížka, kterou napsal s Miloslavem Šmídmajerem, vyšla v nakladatelství XYZ.
Když byl Forman na jaře 2011 v Praze naposled, vysadil s Ondříčkem v Botanické zahradě v Troji dva severoamerické duby. Forman žije v New Yorku a na farmě v Connecticutu na severovýchodě USA. Právě tam si už dávno vysadil tři české lípy. "Nevoní, ale jsou krásné a košaté. Pak tam mám jednu smuteční vrbu u rybníčka a také schwarzenberský doubek," řekl tehdy ČTK světoznámý filmař.
Z vlasti odešel po srpnu 1968, prvního úspěchu v USA se dočkal o šest let později adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, která získala pět Oscarů včetně těch za režii a nejlepší film. Jeho výpravný snímek Amadeus z roku 1984 získal osm Oscarů.
Už loni Forman řekl ČTK, že po pracovní stránce nic nechystá. Nevěřil v realizaci snímku o mnichovské dohodě, na jehož scénáři pracoval podle románu Mnichovský přízrak francouzského spisovatele Georga-Marka Benamoua exprezident Václav Havel. Slavný filmař sleduje úspěchy svých synů, divadelníků Matěje a Petra, a pokud to jde i novinky české kinematografie. Podle něj se ubírá správným směrem, o čemž svědčí tvorba Svěrákova, Zelenkova, Hřebejkova a Slámova. Podle něj si drží "intelektuální úroveň a má slušnou dávku humoru".
V říjnu 2009 sklidil Forman ovace žižkovského kina Aero, kde se promítal celovečerní dokument s názvem Miloš Forman: Co tě nezabije... Režisér Šmídmajer ho připravoval několik let a natáčel v New Yorku, Los Angeles, Connecticutu, Madridu, Valencii, Paříži, ale i v Praze, Terezíně, Náchodě, Poděbradech a Starých Splavech. Hovoří v něm také scenárista Jean-Claude Carriére, producenti Paul Rassam a Saul Zaentz, herec a producent Michael Douglas, Formanovi příbuzní a přátelé včetně slavných herců z neméně slavných filmů.
Ve stejném roce v létě se Forman zúčastnil na karlovarském festivalu projekce filmu Dobře placená procházka, který natočil podle inscenace připravené se svými syny pro Národní divadlo v Praze. Při přípravě této jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra se vrátil o 40 let zpátky. Už v roce 1966 totiž spolupracoval s Jánem Roháčem na televizním záznamu inscenace, která měla v Semaforu premiéru o rok dříve. Forman a jeho synové Petr a Matěj získali za inscenaci Cenu Sazky a Divadelních novin. Matěj Forman dostal i Cenu Alfréda Radoka za scénografii roku 2007.
Šmídmajer natočil o Formanovi kromě celovečerního dokumentu i dva snímky krátké. Také proto mu uznávaný filmař vyšel vstříc a zhostil se epizodní role čerta v pohádce Peklo s princeznou. Premiéru měla začátkem roku 2009.
zdroj:
tisková zpráva
Herecké role ve filmu se Forman ujal několkrát. Naposled se na plátně objevil loni ve snímku Milovaní režiséra Christopha Honorého vedle Catherine Deneuveové a její dcery Chiary Mastroianniové. V roce 2000 ho herec Edward Norton obsadil do svého režisérského debutu Rabín, kněz a krásná blondýna. Zahrál si i ve filmu Mikea Nicholse Hořkost z roku 1986. Před kamerou se objevil ještě v Československu ve snímcích Dědeček automobil, Stříbrný vítr, Slovo dělá ženu, Strop a Tam za lesem.
Více o Miloši Formanovi na serveru OSOBNOSTI.CZ