Američanovi s českým srdcem Miloši Formanovi je osmdesát

18. 2. 2012 9:19 - Téma | Autor: red

Američanovi s českým srdcem Miloši Formanovi je osmdesát

Američanem s českým srdcem je nazýván oscarový režisér Miloš Forman, který dnes, 18. února slaví osmdesátiny. "Škoda, že už Miloš nechce přijet," postěžoval si ČTK jeho blízký spolupracovník kameraman Miroslav Ondříček, tvůrce čtyř desítek celovečerních snímků. V knížce nazvané Tudy jenom procházíme vzpomíná nejen na společné projekty.

"Je to krásné manželství, přátelství i kamarádství," řekl Ondříček ČTK o svém vztahu k Formanovi. Připomněl, že filmovat spolu začali jako partyzáni, když v roce 1963 natočili dokumentární metodou takříkajíc na koleně hudební film Konkurs. Postavil se za ně klasik Martin Frič, když vedení Barrandova řekl: "Nechte je to udělat. Voni mají rádi film!" Za týden tak vznikl snímek o dívce, jež se zúčastní konkursu do angažmá ve věhlasném divadelním souboru.

"Tak jsme se vypracovali a náš vztah je dodnes krásný. K narozeninám mu přeju, aby co nejdéle vydržel," dodal filmař dvakrát nominovaný na Oscara za kameru ke snímkům Ragtime a Amadeus. Knížka, kterou napsal s Miloslavem Šmídmajerem, vyšla v nakladatelství XYZ.

Formanův film Hoří má panenko!

Když byl Forman na jaře 2011 v Praze naposled, vysadil s Ondříčkem v Botanické zahradě v Troji dva severoamerické duby. Forman žije v New Yorku a na farmě v Connecticutu na severovýchodě USA. Právě tam si už dávno vysadil tři české lípy. "Nevoní, ale jsou krásné a košaté. Pak tam mám jednu smuteční vrbu u rybníčka a také schwarzenberský doubek," řekl tehdy ČTK světoznámý filmař.

Z vlasti odešel po srpnu 1968, prvního úspěchu v USA se dočkal o šest let později adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem, která získala pět Oscarů včetně těch za režii a nejlepší film. Jeho výpravný snímek Amadeus z roku 1984 získal osm Oscarů.

Už loni Forman řekl ČTK, že po pracovní stránce nic nechystá. Nevěřil v realizaci snímku o mnichovské dohodě, na jehož scénáři pracoval podle románu Mnichovský přízrak francouzského spisovatele Georga-Marka Benamoua exprezident Václav Havel. Slavný filmař sleduje úspěchy svých synů, divadelníků Matěje a Petra, a pokud to jde i novinky české kinematografie. Podle něj se ubírá správným směrem, o čemž svědčí tvorba Svěrákova, Zelenkova, Hřebejkova a Slámova. Podle něj si drží "intelektuální úroveň a má slušnou dávku humoru".

Dobře placená procházka,Jiří Suchý,Jitka Molavcová,Miloš Forman

V říjnu 2009 sklidil Forman ovace žižkovského kina Aero, kde se promítal celovečerní dokument s názvem Miloš Forman: Co tě nezabije... Režisér Šmídmajer ho připravoval několik let a natáčel v New Yorku, Los Angeles, Connecticutu, Madridu, Valencii, Paříži, ale i v Praze, Terezíně, Náchodě, Poděbradech a Starých Splavech. Hovoří v něm také scenárista Jean-Claude Carriére, producenti Paul Rassam a Saul Zaentz, herec a producent Michael Douglas, Formanovi příbuzní a přátelé včetně slavných herců z neméně slavných filmů.

Ve stejném roce v létě se Forman zúčastnil na karlovarském festivalu projekce filmu Dobře placená procházka, který natočil podle inscenace připravené se svými syny pro Národní divadlo v Praze. Při přípravě této jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra se vrátil o 40 let zpátky. Už v roce 1966 totiž spolupracoval s Jánem Roháčem na televizním záznamu inscenace, která měla v Semaforu premiéru o rok dříve. Forman a jeho synové Petr a Matěj získali za inscenaci Cenu Sazky a Divadelních novin. Matěj Forman dostal i Cenu Alfréda Radoka za scénografii roku 2007.

Šmídmajer natočil o Formanovi kromě celovečerního dokumentu i dva snímky krátké. Také proto mu uznávaný filmař vyšel vstříc a zhostil se epizodní role čerta v pohádce Peklo s princeznou. Premiéru měla začátkem roku 2009.

Formanův film Černý Petr

Herecké role ve filmu se Forman ujal několkrát. Naposled se na plátně objevil loni ve snímku Milovaní režiséra Christopha Honorého vedle Catherine Deneuveové a její dcery Chiary Mastroianniové. V roce 2000 ho herec Edward Norton obsadil do svého režisérského debutu Rabín, kněz a krásná blondýna. Zahrál si i ve filmu Mikea Nicholse Hořkost z roku 1986. Před kamerou se objevil ještě v Československu ve snímcích Dědeček automobil, Stříbrný vítr, Slovo dělá ženu, Strop a Tam za lesem.

Více o Miloši Formanovi na serveru OSOBNOSTI.CZ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Akira nedorazí za dva roky

Akira nedorazí za dva roky

12. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros. nás moc nepotěšilo a zároveň mám udělalo radost. Nejdřív ale ta horší zpráva, která je už částečně obsažená v titulku. Akira jen tak nebude.
Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

11. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Guillermo del Toro se vrací, byť tentokrát z pozice producenta. O režii slibně vypadajícího hororu Antlers se postaral Scott Cooper a vypadá to, že si ho del Toro hezky pohlídal.
Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.