Alexandre Desplat: Hostage - soundtrack k filmu

25. 1. 2008 - 13:47 | Téma | red

Alexandre Desplat: Hostage - soundtrack k filmu zdroj: tisková zpráva

Relativně mladý francouzský autor Alexandre Desplat je ve své domovině uznávanou veličinou a má na kontě již téměř stovku celovečerních i televizních filmů

Relativně mladý francouzský autor Alexandre Desplat je ve své domovině uznávanou veličinou a má na kontě již téměř stovku celovečerních i televizních filmů. U nás se mezi posluchači prosadil soundtrackem k filmu Lužinova obrana (The Luzhin Defence), který se dočkal příznivého přijetí i u kritiky. Hloubavá a téměř minimalistická hudba k tomuto filmu získala skladateli body, proto bylo celkem překvapivé, že se Desplat následně vrhl do akčního snímku Vosí hnízdo režiséra Florenta Emilio Siri.

Režisér Siri nedávno dostal možnost debutovat v Hollywoodu a svého hudebního autora si tedy vzal s sebou. Jde o snímek Rukojmí (Hostage). Bruce Willis v něm ztvárňuje postavu ex-vyjednávače převeleného na post okresního šerifa malého městečka. Po nezdařené loupeži trojice zločinců unese otce a jeho děti a zabarikáduje se s nimi v domě. Šerif si musí zavzpomínat na svou bývalou práci – podobně jako Bruce Willis, který zde recykluje zkušenosti od Smrtonosné pasti po Slzy slunce.

O soundtracku k filmu Rukojmí mohu mluvit jen s obdivem. To, jak se Desplat adaptoval a bez nějakých výrazných „zlozvyků“ z evropského filmu komponuje pro velký Hollywood, je skvělé. Na druhou stranu však hudba k filmu (až na pár prvků, které jsou Desplatovi vlastní) není příliš originální. Ehm, no vlastně vůbec...

Desplat využívá rad „thrillerové učebnice“, jak ji stránku po stránce vypsali Michael Kamen, James Newton Howard, David Arnold, Jerry Goldsmith, Danny Elfman, John Williams či James Horner. To je trošku velký výčet, ale je pravdou, že Hostage vám dá vzpomenout na řadu soundtracků, která jste za ty léta slyšeli. Tedy především klasické období let 85–95, jen lehoučce elektrizované, kdy tikot syntezátorů působí spíše jako metronom udávající rytmus velkému orchestru, který se dme na povrchu (např. Canyon Inn, která má díky dechům až bondovský nádech).

Jindy si zas orchestr jen strašidelně brumlá, vše dolaďuje tajemný klavír a do kupy to působí takovým tím klišé dojmem, kdy to sice je strašidelné, ale vy víte, že je to hollywoodský biják, a jak to dopadne (Breaking In). A tak to má být.

Velice čerstvě a příjemně působí momenty, když Desplat využije kouzelného dívčího vokálu a rodinného klavíru v téměř horrorových skladbách (úvodní Child Spirit, Talley´s Family), nebo když si orchestr jen sebevědomě brouzdá a tváří se dojmem, že za vším je nějaká velká pointa či další plán (Screen and Shades).

Celkově tedy mohu nahrávku hodnotit velmi pozitivně. Ano, sice to není nikterak originální, ale dá se to brát tak, že Desplat svůj vstup do Hollywoodu zvládl a především k němu využil vše, co je pro Hollywoodský thriller tak typické. Bravo.

Hodnocení: 80%

Verdikt: Příjemně jsem si zavzpomínal :) Zkuste to taky.

Seznam skladeb:

01. Child's Spirit (1:50)

02. Hostage (2:52)

03. Canyon Inn (1:48)

04. The Watchman (2:47)

05. The Waterfall (1:52)

06. Crawl Space (1:33)

07. Talley's Theme (2:59)

08. Drive (1:32)

09. Breaking In (4:30)

10. The House (2:20)

11. Tommy's Theme (1:41)

12. The Secret Place (3:29)

13. House On Fire (5:33)

14. The Negotiation (4:02)

15. The Choice (1:21)

16. Talley's Plan (2:01)

17. Screens And Shades (1:06)

18. FBI (1:29)

19. Mars' Theme (2:41)

20. The Trade (1:54)

21. The Killer (1:59)

22. Captain Wooba (4:59)

23. Talley's Family (2:52)

24. Child's Spirit (Extended) (2:31)

Celkový čas: 61:41

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.