Alexandre Desplat: Firewall – soundtrack

- Téma autor: red

Jak začít recenzi na soundtrack k filmu Firewall? Do třetice všeho dobrého? Pravděpodobně

Jak začít recenzi na soundtrack k filmu Firewall? Do třetice všeho dobrého? Pravděpodobně... O osobnosti A. Desplata se dročtete u recenzí na soudtracky k filmům Syriana a Casanova či starší Rukojmí). Lze mu popřát poctivě nabytý úspěch a doufat, že se častěji dostane k zajímavým filmům typu Syriana, kde dokáže plně rozvinout svůj potenciál.

Firewall z tohoto pohledu příliš zajímavým filmem není, jde o thriller a ten, jak je známo, není příliš úrodnou půdou téměř pro nikoho, jen málokdy v tomto žánru vznikne něco skutečně výborného. Tento film připomene dva roky starý snímek Rukojmí, a to i po hudební stránce. Dobře tu lze vycítit Desplatovu zálibu v dílech Jerryho Goldsmithe či Michaela Kamena (inspirace Smrtonosnou pastí je nepřehlédnutelná). Vlastně pokaždé, když se Desplat dostane do thrillerové resp. akčnější polohy, zní jako dobře odvedený revival obou zesnulých autorů. To není na škodu; pokud si rádi naředíte dnešní podobu akční hudby něčím, co zní jako stará škola, jste na dobré adrese.

Desplat se vyhýbá používání moderní elektroniky, naopak v jeho hudbě můžete zaslechnout „chrčení“ klasických syntezátorů, které podbarvují klaustrofobní hru smyčců a jejich rytmický bicí doprovod, pokud mluvíme o akčnějších kouscích (Firewall, Escape from the Bank). (Vzpomeňte si na další legendu, Uprchlíka Jamese N. Howarda). V těch pomalejších, temnějších pasážích se pak tikot metronomu roubuje na táhlejší smyčce a poletující trubky (Hostages, Family Theme). A to pak už z hlavy jen těžko dostávám vzpomínku na Goldsmithův Základní instinkt či Bruce Willise, jak objevuje kostel coby sídlo skupiny teroristů (Smrtonosná past 2). Neříkám, že to není příjemné...

Úplně nejvíc mě ale Desplat dostal závěrečnou skladbou Together Again ... Když asi po první minutě zazní souhra několika sestupných píšťalových tónů, mám pocit jako by se Desplat ve své inspiraci vracel až někam hluboko k padesátým či šedesátým létům, Hitchcockovi... Zábavné.

Verdikt: Mám dojem, že většina ostatních autorů by kompozici k Firewall pojala dost rutinně. Vlastně ani Desplat to neudělal jinak... Ale ta jeho recyklace je velice zábavná...

Hodnocení: 70 %

Seznam skladeb:

01. Firewall (3:16)

02. Serveillance (3:38)

03. Breaking In (2:56)

04. The Band (0:57)

05. First Night (1:21)

06. Hostages (3:24)

07. The Camera Dances (3:47)

08. The Epi-Pen (3:59)

09. The Family Theme (1:21)

10. Escape from The Bank (10:23)

11. Looking for Help (3:04)

12. Exchanging The Files (2:10)

13. The Fight (7:14)

14. Rainy Day (3:15)

15. Together Again (1:20)

Celkový čas: 52:14

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.