Alexandr Něvský (Aleksandr Nevsky)

3. 7. 2008 - 13:21 | Téma | red

Alexandr Něvský (Aleksandr Nevsky) zdroj: tisková zpráva

Král Artuš: Historický film - propaganda Sergeje Ejzenštejna, v níž se odehraje velkolepá bitva na ledové ploše. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Alexandr Něvský Sergeje Ejzenštejna (Stávka, Křižník Potěmkin, Ivan Hrozný) vznikal těsně před druhou světovou válkou jako státní propaganda

Alexandr Něvský Alexandr Něvský Sergeje Ejzenštejna (Stávka, Křižník Potěmkin, Ivan Hrozný) vznikal těsně před druhou světovou válkou jako státní propaganda. V době sovětsko-německých paktů byl sice Stalinem shledán příliš protiněmeckým, po vypuknutí války se ale promítal všude, aby posílil ducha lidu ohrožené země.

13. století. Z jedné strany Rus utiskují Mongolové, ze druhé Němci. A ten, který porazil obávané Švédy, sošný Alexandr (Čerkasov), opravuje sítě a chytá ryby.
Alexandr Něvský Bílí teutonští rytíři mezitím demolují Pskov. Počínají si zvířecky; stejně jako ve Stávce Ejzenštejn nechává zabíjet novorozeňata.
Vědomi si ohrožení, vyslanci z Novgorodu, klíčového ruského města, spíší za Alexandrem s prosíkem. Alexandra nežádají jen obvyklým „Pomoz nám“, ale akutnějším „Veď nás!“. Alexandr svolí a domobrana vyráží do boje proti disciplínou scelené přesile.
Vedlejší děj nabízí komicko-lyrické momenty: dva ruští bojaři se ucházejí o ruku spanilé Olgy Danilovny, která je symbolem Novgorodu. Ona se však nemůže rozhodnout, a tak ji má získat ten udatnější.

Alexandr Něvský Hlavní atrakcí filmu je velkolepá bitva na zamrzlém jezeře. Až na pár výjimek jsou souboje z dnešního hlediska spíše symbolické a na tváři vzbudí shovívavý úsměv.
Podobně i většina ostatních obrazů je komponována jako jednoznačné fotografie, kde režie emoce vyjadřuje expresivně jako v němém filmu – viz strachy Pskovanů před Teutony.
I s odstupem let se ale Alexandru Něvskému daří vyvolat sugestivní podívanou. Nezapomenutelné jsou obrazy, kdy Alexandr plamenně hovoří a pod ním hoří moře loučí, výhružná formace teutonské obranné linie, nebo ženy hledající své padlé.

Alexandr Něvský Dané prostředí a použití kontrastních světel Ejzenštejnovi z výtvarného hlediska pomáhá docílit výjimečných konstruktivistických obrazců.
Někteří Němci mají důmyslné přilby - tvarem mezi helmou nacistickou a skřetí, kněz má na dresu vyšité obrácené svastiky.

Alexandr Něvský není Ejzenštejnovým vrcholným dílem. Díky své krystalické dramatické stavbě však představuje dokonalé schéma, které je čitelné i u mnoha současných válečných filmů. Na rozdíl od mnohých z nich navíc Alexandrovi ani ve vypjatých chvílích nechybí nadhled.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.