5 filmových automobilů, které se staly legendami

14. 5. 2019 10:12 - Dokina.cz | Autor: Inzerce

5 filmových automobilů, které se staly legendami zdroj: Archiv

Svištění kol, divoká přestřelka, nebo vzrušující mise. Auta do filmů patří odnepaměti a v kombinaci s některými filmovými charaktery (například James Bond) tvoří nerozlučnou dvojku. Jaká úžasná auta jsme měli možnost spatřit ve filmech a kde je jim dnes konec?

Obdivovali jsme rychlé reakce hlavních filmových hrdinů i multifunkčnost jejich automobilů. Na svých rychlých kolech je vždy odvezly do bezpečí. Jaké filmové automobily pamatujeme a jaký je jejich osud dnes?

James Bond a jeho Aston Martin DB5 a Lotus Spirit

Tento agent ve filmech zpočátku používal Aston Martin, které mělo na automobil ze šedesátých let poměrně sofistikované schopnosti. Umělo otáčet poznávací značky, mělo neprůstřelná skla a vystřelovací sedadlo. Tento automobil byl zaplacen zlatem – v roce 2010 byl vydražen v Londýně za neuvěřitelných 2,9 milionů liber (což je v přepočtu 82 milionů korun).
Ovšem toto nebyl jediný automobil, který známý agent řídil. Dalším modelem byl například Lotus Espirit S1, jehož vlastnosti skutečně stály za to. Tento technologický skvost byl dokonce obojživelný - dokázal se změnit v ponorku.

Ford Mustang GT a nejdivočejší honička všech dob

Kdo by neznal nejslavnější automobilovou honičku z filmu Bullitův případ, při které se v ulicích San Francisca nahání rychlostí 170 kilometrů za hodinu Ford Mustang a Dodge Charger. Celá scéna je navíc umocněna tím, že hudba dramaticky ztichne a je slyšet jenom skřípění brzd a temné hučení motoru. Tato scéna se stala ještě slavnější, než samotný film díky své napínavosti a vzrušení, které jde cítit z každého záběru.

Obrovskou popularitu této scény využila i automobilová firma Ford, která k 50. výročí tohoto filmu přišla s limitovanou edicí vozů Ford Bullit.

Mini Cooper v Loupeži po italsku

Tento film je známý hned ze dvou zpracování – původní je z roku 1969 pod názvem Prácička v Itálii, a druhý byl natočen v roce 2003 a jmenoval se Loupež po italsku. Právě automobily Mini Cooper sehrály důležitou roli v celé loupeži, protože právě do těchto nenápadných autíček hlavní hrdinové ukryjí několik kilogramů zlatých cihel.

V současné době už z filmu nezůstaly žádné automobily Mini. Z automobilů, které se ve filmu vyskytly, se zachovaly pouze červený Jaguar E-Type a Aston Martin DB4.

Batmobil

Opravdovým skvostem byl Batmanův vůz, který diváky okamžitě zaujal svým vzhledem i úžasnými schopnostmi. Podoba tohoto automobilu se v jednotlivých filmech lišila a postupně vyvíjela, ale pokaždé se jednalo o sportovní vůz, kterému se běžná vozidla nemůžou rovnat. Zatáčky řeže pomocí lana a háku, které vystřeluje z přední části vozu.

Nástupcem Batmobilu se stal Tumbler, který je něco jako obrněný transportér, který projede vším.
Zajímavé je, že kdyby si Batman chtěl takový typ automobilu pojistit, autopojištění a havarijní pojištění by jej zřejmě vyšlo na cenu přes sto tisíc korun. Mohutné sportovní vozy a atypické automobily totiž mívají nejdražší povinné ručení a havarijní pojištění.

Tip! Víte, jak se vyhnout drahým platbám za autopojištění? Na portálu Porovnej24.cz si můžete porovnat ceny povinného ručení a havarijního pojištění a ušetřit více než 60 % ceny. Povinné ručení lze na Porovnej24.cz získat už od 1800 Kč a havarijní pojištění od 2100 Kč.

DeLorean DMC-12 z časů dávno budoucích

Film Návrat do budoucnosti proslul nejen originálním příběhem, ale i magickýcm automobilem, do kterého stačilo nasednout a odcestovat do budoucích časů. Film byl natolik úspěšný, že měl tři pokračování, a ve všech figuroval právě DeLorean.

Co všechno uměl? Zevnitř byl vybavený množstvím displejů a hlavně proudovým kondenzátorem, který umožňoval pohyb proti proudu času. Unikátní byl i jeho futuristický vzhled, umocněný dveřmi, které se otevíraly směrem nahoru.

Zajímavostí je, že firma Ford byla ochotna nabídnout 70 000 dolarů, aby v navazujících filmech byl namísto DeLoreana filmovým vozidlem Ford Mustang. Odpověď filmařů zněla: „Doktor Brown nejezdí mustangem.“

Přečtěte si také: Nejlákavější appky pro řidiče

Zdroje: Inzerce

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Dokument Skin půjde pod kůži, aneb jak je to s tou nahotou ve filmech

Dokument Skin půjde pod kůži, aneb jak je to s tou nahotou ve filmech

10. 7. 2020 | Trailery | Adam Homola

Nahota ve filmech se neřeší jen v poslední době. Svým způsobem jde o téma provázející celý filmový průmysl od jeho prvopočátků až dodnes.
V An American Pickle se Seth Rogen propadne po sto letech do současnosti

V An American Pickle se Seth Rogen propadne po sto letech do současnosti

9. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Vtipálek Seth Rogen si zahraje imigranta, který se z 20. let minulého století propadne do moderního Brooklynu.
Brad Pitt si v Bullet Train zahraje zabijáka mířícího do Tokia

Brad Pitt si v Bullet Train zahraje zabijáka mířícího do Tokia

9. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Brad Pitt se po nedávných výletech do vesmíru (Ad Astra) a desítky let starého Hollywoodu (Tentkrát v Hollywoodu) podívá do Tokia.
Jason Momoa si střihne sněhuláka

Jason Momoa si střihne sněhuláka

2. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros se dohodlo se Stampede Ventures na tom, že zrovna teď je ten pravý čas, kdy by měl vzniknout nový film o sněhulákovi.