3D filmy nenesou očekávané zisky, Hollywood na ně stále sází

17. 9. 2010 13:30 - Téma | Autor: red

3D filmy nenesou očekávané zisky, Hollywood na ně stále sází

Mekka světového filmu, americký Hollywood, bude dál prosazovat 3D filmy, aby zvýšil kasovní zisky. V tomto trendu chce pokračovat přesto, že příjmy z nich nejsou takové, v jaké studia doufala, když Avatar režiséra Jamese Camerona zapálil celosvětové nadšení o tento formát, napsala agentura Bloomberg.

V příštím roce studia uvedou do kin nejméně 26 3D filmů, zatímco letos jich má být o čtyři méně, uvádí Hollywood.com. Zatím jsou jasnými vítězi tohoto formátu už zmíněný Avatar, který se stal filmovým číslem jedna všech dob, a také Toy Story 3: Příběh hraček studia Walt Disney.

V letošním roce příplatek za vstupenky na 3D filmy více než pokrýval zvýšené náklady na produkci trojrozměrných snímků, které se pohybují od pěti do 20 milionů dolarů za film, uvádějí studia. Ale ne všechny tyto filmy uspěly a rok 2012 může být svědkem nižšího počtu 3D projektů, protože až studia dotočí filmy schválené v "avatarovské" vlně nadšení, začnou si víc vybírat.

Avatar

"Jednoduše nebude ani přijatelné ani úspěšné žádat od našich zákazníků, aby platili zvýšené ceny za mizerný zážitek," řekl Jeffrey Katzenberg ze studia DreamWorks (z jehož dílny vzešla úspěšná filmová série Shrek), na summitu v Los Angeles, kde filmoví představitelé diskutovali o budoucnosti 3D filmů.

Podle údajů agentury Bloomberg a americké filmové asociace v letošním roce 3D filmy celkem vynesly z prodeje vstupenek 1,49 miliardy dolarů, což představuje zhruba 20 procent veškerých kasovních zisků. Za celý loňský rok tato částka představovala 1,1 miliardy, tedy 11 procent z veškerého prodeje vstupenek.

Avatar vydělal 2,77 miliardy dolarů, přičemž jeho produkce stála 230 milionů dolarů. Natočení třetího dílu Příběhu hraček v 3D formátu stálo zhruba 200 milionů dolarů a snímek zatím od červnové premiéry vynesl 1,04 miliardy dolarů.

Piraňa 3D

"3D technologie může být smysluplná, ale nedá se naroubovat na jakýkoli film," míní Chase Carey z mediálního konglomerátu News Corp., který stojí mimo jiné za společnostmi Walt Disney a Time Warner.

Dosavadní zkušenosti už potvrdily, že 3D formát automaticky nezaručí kasovní úspěch. Film Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty stál Time Warner zhruba 85 milionů dolarů a v celosvětovém prodeji vstupenek vynesl 98,4 milionu dolarů. A Piraňa 3D, kterou studio Weinstein natočilo za 24 milionů dolarů, od své srpnové premiéry se ziskem 24,3 milionu zvládla tak tak pokrýt náklady.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.