30 minut po půlnoci - recenze

- Recenze autor: Karel Drda

Je velmi těžké postavit čelem k novému filmu režisérky Kathryn Bigelow 30 minut po půlnoci, aniž by divák dával průchod svým politickým názorům. Brutální a nesmlouvavý politický thriller lze totiž vnímat nejen jako naturalisticky věrohodné plahočení tajných služeb USA za Usámou, ale také jako ukázku toho, jak tato země definitivně ztratila svoji tvář a její slouhové používali ty nejodpornější metody k dosažení cíle.

Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty,zdroj: Archiv

Kathryn Bigelow dokázala natočit syrový a napínavý film a ať už právě se rodící moderní historii Spojených států sleduje divák z jakéhokoliv úhlu, nesnaží se jej vmanipulovat do svého vidění světa. Přesto lze říci, že zachovat si odstup a dívat se na příběh desetileté honby za Usámou bin Ládinem, je od prvních okamžiků velmi složité. Nejsme jako diváci nikam postrkováni, ale syrovost filmu nás prostě nutí přemýšlet. A nepřemýšlí jen ten, kdo uplynulých dvanáct let nečetl noviny a nesledoval televizi. Snímek si s divákem nehraje, neschovává ty nejkontroverznější témata a otázky pro nějakou příhodnou chvíli, Kathryn Bigelow nám servíruje bez nějakého náznaku komentáře daný stav věcí od prvního okamžiku. Je pouze na divákovi, jak se k předkládaným skutečnostem postaví a jaký názor si nedávnou (a docela možná ještě probíhající) politiku Spojených států udělá.

30 minut po půlnoci

Mučení vězňů, cesta k úspěchu

Děj filmu začíná krátce po útocích na newyorská dvojčata, kdy na vojenskou základnu na blízkém východě přijíždí nová agentka CIA Maya (Jessica Chastain). Je hozena rovnou do ohně a stává se tak svědkem, kdy její kolega brutálním způsobem vyslýchá zadrženého spolupracovníka Al Kaidy. Dojde samozřejmě i nechvalně proslulý waterboarding, kdy je zadrženému přes hlavu přehozen hadr a do úst mu vyslýchající lije vodu. Na snímku 30 minut po půlnoci si divák může otestovat nejen vlastní politické názory, ale může se snažit pochopit chování a přemýšlení hlavní hrdinky. Ta do světa tajných operací nepřichází s naivní představou. Kdo pozorně sleduje její reakce, musí zákonitě dojít k přesvědčení, že CIA umí vyrobit chladné stroje, které plní zadané úkoly bez nejmenších výčitek. Maya chce být tím, kdo dopadne Usámu. A prostředky k tomu použité lze za každých okolností prominout. Je zajímavé sledovat, jak se mění způsoby tajných služeb ve chvíli, kdy se s nástupem Obamy mění americká zahraniční politika a více hovoří o mučení vyslýchaných vězňů. Nijak! Jen se vše dělá ve větší tichosti. 30 minut po půlnoci je brilantní politické drama, současně však jde i thriller, kde sledujeme napínavou cestu k dopadení nejhledanějšího teroristy na světě. Kathryn Bigelow se nesnaží hájit Ameriku jako světového policajta a nijak neobhajuje způsoby, které k tomu minulá i současná legislativa používá. Diváka však nechává klást si otázky.

Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty,zdroj:Archiv

Téměř hraný dokument

Když v Pakistánu vyhodí sebevražedný atentátník do vzduchu hotel, když jiný vrah s Al Káidy zavraždí na afghánské základně několik agentů, začne v každém hlodat červíček pochybností. Lze vůbec s takovým protihráčem jednat v rukavičkách, podle zákonů?  Režisérka si nehraje na soudce, na druhou stranu ukazuje mnohdy absurdní chování vyslýchajících agentů. Když agent Dan (Jason Clarke) smutní nad tím, že z klecí zmizely jeho milé opičky, s nimiž si hrál, nelze nevzpomenout na chvíle, kdy surovým způsobem týral vězně. A samozřejmě nabízí se paralela s německými důstojníky SS, kteří byli schopni v koncentračním táboře vraždit lidi, aby se o několik hodin rozplývali nad nějakém kulturním zážitkem. Může člověk vůbec takové věci srovnávat? O Katrhyn Bigelow se občas uštěpačně říká, že je to velmi přeceňovaná režisérka. Je pravdou, že některé její filmy nejsou zrovna k zapamatování, ale tentokrát se jí povedlo mistrovské dílo. Servíruje nám i naší vlastní historii a možná proto film vzbuzuje takové kontroverze. I přes skutečnost, že film vychází ze skutečných událostí, by divák neměl zapomínat na jednu podstatnou věc, stále jde o uměleckou licenci.

Hodnocení: 80 %

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.