3. ledna zemřel ve věku 79 let herec Jiří Koutný

4. 1. 2010 - 15:22 | Téma | red

3. ledna zemřel ve věku 79 let herec Jiří Koutný zdroj: tisková zpráva

Po dlouhé nemoci zemřel 3. ledna v Praze operetní herec a dlouholetý člen Hudebního divadla Karlín v Praze Jiří Koutný. Poslední rozloučení se uskuteční 11. ledna od 11:00 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.

Rodák z Újezdu u Brna Jiří Koutný absolvoval pražskou Státní konzervatoř a po působení v Armádním uměleckém souboru zakotvil v roce 1961 v karlínském divadle. Od poloviny 60. let hrál příležitostně výrazné figurky ve filmových komediích Zdeňka Podskalského, Bořivoje Zemana, Oldřicha Lipského a Ladislava Rychmana. Objevil se i ve snímcích Věry Chytilové z přelomu 70. a 80. let Panelstory a Kalamita.

    Diváci si ho budou připomínat hlavně díky postavě pana Tomečka, vzteklého souseda dvou svérázných hrdinek v podání Nataši Gollové a Evy Svobodové, v Podskalského kriminální komedii se zpěvy Drahé tety a já.

    Jiří Koutný se operetě a později i muzikálu upsal na celý život. V Karlíně i na jevišti nuselské Fidlovačky, která tehdy ke karlínskému hudebnímu divadlu patřila, ztvárnil desítky rolí. Od černocha ve Friedově Slavnosti v Harlemu až k milionáři Fieldingovi v muzikálu Sugar (Někdo to rád horké). Za roli mladého Barnabyho Tuckera v muzikálu Hello Dolly získal cenu literárního fondu. V další inscenaci už hrál majordoma vedle Laďky Kozderkové. Proslavil se v komedii Na tý louce zelený vedle Jaroslava Štercla, v muzikálu Kabaret v roli Schulze s Laďkou Kozderkovou a Nelly Gaierovou či v Gogolově Ženitbě s Oldřichem Novým.

    Hozenou rukavicí byla pro Jiřího Koutného nabídka mladoboleslavské činohry - Pandolfino v Zeyerově Staré historii. "Trochu se mi rozklepala kolena, vždyť to v Národním divadle hrál Josef Kemr! Ale kolegové mi hodně pomohli," vzpomínal na to. 

    V posledních letech své tvůrčí činnosti účinkoval Jiří Koutný v libereckém Divadle F. X. Šaldy a v mladoboleslavské činohře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.