3. ledna zemřel ve věku 79 let herec Jiří Koutný

4. 1. 2010 - 15:22 | Téma | red

3. ledna zemřel ve věku 79 let herec Jiří Koutný zdroj: tisková zpráva

Po dlouhé nemoci zemřel 3. ledna v Praze operetní herec a dlouholetý člen Hudebního divadla Karlín v Praze Jiří Koutný. Poslední rozloučení se uskuteční 11. ledna od 11:00 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.

Rodák z Újezdu u Brna Jiří Koutný absolvoval pražskou Státní konzervatoř a po působení v Armádním uměleckém souboru zakotvil v roce 1961 v karlínském divadle. Od poloviny 60. let hrál příležitostně výrazné figurky ve filmových komediích Zdeňka Podskalského, Bořivoje Zemana, Oldřicha Lipského a Ladislava Rychmana. Objevil se i ve snímcích Věry Chytilové z přelomu 70. a 80. let Panelstory a Kalamita.

    Diváci si ho budou připomínat hlavně díky postavě pana Tomečka, vzteklého souseda dvou svérázných hrdinek v podání Nataši Gollové a Evy Svobodové, v Podskalského kriminální komedii se zpěvy Drahé tety a já.

    Jiří Koutný se operetě a později i muzikálu upsal na celý život. V Karlíně i na jevišti nuselské Fidlovačky, která tehdy ke karlínskému hudebnímu divadlu patřila, ztvárnil desítky rolí. Od černocha ve Friedově Slavnosti v Harlemu až k milionáři Fieldingovi v muzikálu Sugar (Někdo to rád horké). Za roli mladého Barnabyho Tuckera v muzikálu Hello Dolly získal cenu literárního fondu. V další inscenaci už hrál majordoma vedle Laďky Kozderkové. Proslavil se v komedii Na tý louce zelený vedle Jaroslava Štercla, v muzikálu Kabaret v roli Schulze s Laďkou Kozderkovou a Nelly Gaierovou či v Gogolově Ženitbě s Oldřichem Novým.

    Hozenou rukavicí byla pro Jiřího Koutného nabídka mladoboleslavské činohry - Pandolfino v Zeyerově Staré historii. "Trochu se mi rozklepala kolena, vždyť to v Národním divadle hrál Josef Kemr! Ale kolegové mi hodně pomohli," vzpomínal na to. 

    V posledních letech své tvůrčí činnosti účinkoval Jiří Koutný v libereckém Divadle F. X. Šaldy a v mladoboleslavské činohře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.