3. ledna zemřel ve věku 79 let herec Jiří Koutný

4. 1. 2010 - 15:22 | Téma | red

3. ledna zemřel ve věku 79 let herec Jiří Koutný zdroj: tisková zpráva

Po dlouhé nemoci zemřel 3. ledna v Praze operetní herec a dlouholetý člen Hudebního divadla Karlín v Praze Jiří Koutný. Poslední rozloučení se uskuteční 11. ledna od 11:00 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.

Rodák z Újezdu u Brna Jiří Koutný absolvoval pražskou Státní konzervatoř a po působení v Armádním uměleckém souboru zakotvil v roce 1961 v karlínském divadle. Od poloviny 60. let hrál příležitostně výrazné figurky ve filmových komediích Zdeňka Podskalského, Bořivoje Zemana, Oldřicha Lipského a Ladislava Rychmana. Objevil se i ve snímcích Věry Chytilové z přelomu 70. a 80. let Panelstory a Kalamita.

    Diváci si ho budou připomínat hlavně díky postavě pana Tomečka, vzteklého souseda dvou svérázných hrdinek v podání Nataši Gollové a Evy Svobodové, v Podskalského kriminální komedii se zpěvy Drahé tety a já.

    Jiří Koutný se operetě a později i muzikálu upsal na celý život. V Karlíně i na jevišti nuselské Fidlovačky, která tehdy ke karlínskému hudebnímu divadlu patřila, ztvárnil desítky rolí. Od černocha ve Friedově Slavnosti v Harlemu až k milionáři Fieldingovi v muzikálu Sugar (Někdo to rád horké). Za roli mladého Barnabyho Tuckera v muzikálu Hello Dolly získal cenu literárního fondu. V další inscenaci už hrál majordoma vedle Laďky Kozderkové. Proslavil se v komedii Na tý louce zelený vedle Jaroslava Štercla, v muzikálu Kabaret v roli Schulze s Laďkou Kozderkovou a Nelly Gaierovou či v Gogolově Ženitbě s Oldřichem Novým.

    Hozenou rukavicí byla pro Jiřího Koutného nabídka mladoboleslavské činohry - Pandolfino v Zeyerově Staré historii. "Trochu se mi rozklepala kolena, vždyť to v Národním divadle hrál Josef Kemr! Ale kolegové mi hodně pomohli," vzpomínal na to. 

    V posledních letech své tvůrčí činnosti účinkoval Jiří Koutný v libereckém Divadle F. X. Šaldy a v mladoboleslavské činohře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.