Díky tvůrcům snímku se legendární pohádkové postavičky objeví na plátnech kin poprvé nejen ve filmové 3D verzi, děj snímku je ale prvně zavede i do víru amerického velkoměsta - New Yorku. Šmoulové navštíví například slavný Central Park nebo Belveder Castle. Filmaři tak na plátně spojili počítačové postavičky Šmoulů, reálné záběry města i živé herce.
Hlavní "lidskou" roli ve snímku ztvárnil komik a herec Neil Patrick Harris, známý z úspěšného seriálu americké stanice CBS Jak jsem poznal vaši matku. Zloducha Gargamela pak představuje herec a dabér Hank Azaria, který propůjčil svůj hlas několika postavám z animovaného seriálu Simpsonovi.
"Ve filmu je několik scén, v nichž vlastně chybí šest postav. Herci tak museli mluvit do prázdna a kamera sledovala pohyb něčeho, co tam nebylo," líčil těžkosti při natáčení režisér Raja Gosnell, který si práci s animovanými i živými herci vyzkoušel už na snímku Scooby Doo.
Příběh začíná v kouzelné šmoulí vesnici, jejíž obyvatele souhra náhod a honička s Gargamelem zavede do kouzelného portálu, který šestici Šmoulů přenese do reálného světa, přímo doprostřed newyorského parku. Ve městě jim pak poskytne útočiště mladý manželský pár Patrick a Grace Winslowovi, kteří jim pomohou najít nejen cestu zpět do kouzelného světa Šmoulů, ale nabídnou jim pomocnou ruku i v boji se zlým čarodějem.
Kromě známých tváří Nešiky nebo Mrzouta se ve filmu objeví také nový Šmoula Nebojsa, který chováním, akcentem i vzhledem připomíná bodrého Skota. "Je to náš akční hrdina. Je to zrzavý drsňák, který se vrhá po hlavě do všech dobrodružství," charakterizoval nového obyvatele šmoulí vesnice Gosnell. Do českých kin snímek přichází v českém dabingu, kterého se ujali například Ondřej Brzobohatý a Jan Šťastný.
V rámci české premiéry snímku organizátoři chystají v Praze Šmoulí pochod, který se bude konat 10. srpna. Účastníci v maskách modrých hrdinů budou moci získat vstupenky na promítání filmu. Netradiční průvod startuje ze Staroměstského náměstí ve 14:00.
Šmoulové (v originále Schtroumpfs) spatřili světlo světa v roce 1958, kdy se stali součástí jednoho z komiksů belgického kreslíře Pierra "Peya" Culliforda. Postupem času se modří skřítci stali naprostým fenoménem - vévodili dětským knihám, komiksům, televizním obrazovkám i hračkářstvím.