Blízko od sebe

Blízko od sebe

August: Osage County
2013, 121 min, od 15 let
premiéra: 30. ledna 2014
dokina.cz 6.7 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Westonovi jsou taková normální rodinka, prolezlá alkoholismem, různými závislostmi a léta doutnajícími konflikty. Matka, tři dcery, jejich muži a další příbuzní. Když se sejdou všichni pod jednou střechou, je téměř jisté, že z toho nebude právě poklidný dýchánek. Blízko od sebe jsou si Meryl Streep, Julia Roberts, Ewan McGregor, Chris Cooper, Juliette Lewis nebo Benedict Cumberbatch a Sam Shepard. Není divu, že tyhle vždy sarkastické, nepříjemné a rozhádané lidi si nakonec můžeme i zamilovat.

Blízko od sebe je film nabitý výbušnými hereckými výkony, které jdou doslova až na dřeň všech emocí. Film získal dvě nominace na prestižní ocenění Zlatý Glóbus – Meryl Streep pro Nejlepší herečku v hlavní roli v kategorii muzikál nebo komedie a Julia Roberts pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant.

Meryl Streep prý údajně váhala, zda má roli ďábelské maminky Violet přijmout: „Budu muset s tou postavou strávit řadu měsíců. Opravdu je to místo, na které se chci vydat?“ uvažovala. „Byla to největší dřina mého života, a to jsem porodila tři děti,“ prohlásila pro změnu Julia Roberts. „Ale zároveň to byl i nejlepší herecký zážitek mé kariéry.“

Předlohou filmu Blízko od sebe je divadelní hra Tracyho Lettse, kterou u nás uvedlo Stavovské divadlo pod názvem Srpen v zemi indiánů. Film, na němž se jako producent mimo jiné podílel i Georgey Clooney a bratři Weinsteinovi.

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY