Žralok v hlavě

20. 12. 2004 - 5:06 | Téma | red

Žralok v hlavě zdroj: tisková zpráva

Herecký výkon Oldřicha Kaisera a hudba Jana P. Muchowa mohou být hlavními magnety hraného debutu Marii Procházkové. Napsal: JINDŘICH GÖTH. Tvůrci sice v případě snímku Žralok v hlavě slibují „velmi vizuální film“, hovoří o „dojemném a pozitivním dramatu“, výsledkem je však spíše filmová hříčka, pokus, anekdota

Tvůrci sice v případě snímku Žralok v hlavě slibují „velmi vizuální film“, hovoří o „dojemném a pozitivním dramatu“, výsledkem je však spíše filmová hříčka, pokus, anekdota. A velké sólo Oldřicha Kaisera, samozřejmě.

V hlavní roli si snad ani nelze představit nikoho jiného, Kaiserovy mediálně propírané alkoholové eskapády z něj učinily herce, jemuž lze bez problému zbaštit duševní poruchu. Příležitost měl tento bezesporu výtečný herec jedinečnou a nutno říci, že ji využil beze zbytku. Vyhnul se jakémukoliv přehrávání a svého schizofrenika Seemana modeluje za pomoci drobných gest, lehce znepokojivého pohledu a měkké, uklidňující dikce. Znovu tak dává na vědomí, že není jen rozpustilým komikem, střílejícím od boku různé „čulibrky a donaldy“, nýbrž svrchovaným hercem, který navíc léty zraje jako víno. Ostatní účinkující (Jana Krausová, Kristýna Leichtová, David Máj a další) jen krouží kolem něj a pomáhají spoluvytvářet jeho svět. Potud je vše v pořádku.

Žralok v hlavě Problém Žraloka v hlavě byl naznačen již v úvodu. Chvályhodná snaha vykreslit portrét letenského Forresta Gumpa, který má rád, když je vše kolem něj v pořádku, je mnohem spíše než opravdovým filmem jen náčrtkem bez jasnějších kontur. Snímku chybí alespoň jedna scéna, v níž by se hrdina opravdu obnažil a donutil tak diváka pochopit mnohem více z jeho komplikovaného vnitřního světa. Stačilo by jen málo, aby divák pocítil skutečný smutek a lítost nad tím, že Seeman musí opustit svůj byt a odejít do „domova důchodců pro schizofreniky“. Potom by i následné utěšování Dámy v podání Jany Krausové („budou vám tam vařit, budete si moct celý den s někým povídat…“) vyznělo krutěji a frázovitěji.

Žralok v hlavě Plusem je naopak surreálná a snová atmosféra, na níž se velkou měrou podepsala hudba Jana P. Muchowa, překvapivě zcela „nemuchowovská“. Režisérka Maria Procházková nicméně v kontextu českého filmu odvedla velmi slušnou práci. Je chvályhodné, že nenásledovala současný trend závažně-nevážných rádobyumělecko-erotických „výpovědí“ a natočila sympatický a střídmý film o tom, jak obtížná může být cesta do vlastního mozku, přičemž nikdo vám nezaručí, že na ní nezabloudíte a že se v pořádku vrátíte.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.