Zemřela francouzská herečka Annie Girardotová

- Téma autor: red

Ve věku devětasedmdesáti let zemřela dnes v Paříži francouzská herečka Annie Girardotová. Oznámila to její vnučka Lola Vogelová, kterou citovala agentura AFP. "Byli jsme s maminkou po jejím boku," řekla Vogelová.

Filmová hvězda především 70. a 80. let trpěla v posledních letech Alzheimerovou chorobou. Její rodina to veřejně oznámila v roce 2006. Od té doby se Girardotová stala symbolem těžkého zápasu s touto chorobou, a to zvláště poté co souhlasila, aby režisér Nicolas Baulieu natočil o jejím boji dokumentární film Tak jde život. Baulieu na dokumentu pracoval osm měsíců a když ho dokončil, řekl, že Annie už si ani nepamatuje, že je Girardotová.

Herečka se narodila 25. října 1931 v Paříži. Debutovala ve filmu režiséra Andrého Hunebellea Třináct u stolu v roce 1955. Film je dnes prakticky zapomenut a připomíná se právě jen jako debut pozdější slavné herečky. První krok ke slávě Girardotové začal v roce 1960, kdy ji italský režisér Luchino Visconti obsadil do role mladé prostitutky ve filmu Rocco a jeho bratři, kde si zahrála po boku Alaina Delona.

Annie Girardot, Louis de Funès

Obdržela řadu filmových cen. K nejvýznamnějším patří ocenění z festivalu v Benátkách v roce 1965 za výkon ve filmu Tři pokoje na Manhattanu. Nejvýznamnější francouzské filmové ocenění - Césara převzala dvakrát, v roce 1996 za nejlepší vedlejší ženskou roli ve filmu Bídníci Clauda Lelouche a v roce 2001 za vedlejší roli ve filmu Pianistka režiséra Michaela Hanekeho. Tehdy získala i Moliérovu cenu za nejlepší komediální výkon roku v divadelní hře Madame Marguerite.

Do povědomí odborné i divácké veřejnosti se dostala svými rolemi ve filmech jako Stará panna, Není kouře bez ohně, Něžné kuře, Jeden hot a druhý čehý, Sukničkář, Ukradli torzo Jupitera, Černý talár pro vraha, Nečekaná zrada, Bídníci 20. století či Jak sbalit super kost.

Annie Girardot

Girardotová několikrát navštívila Prahu a v Česku také vystupovala na divadelních prknech. Naposledy v roce 2003, kdy v pražském Švandově divadle excelovala v monodramatu Madame Marguerite. O den později tuto hru představila na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové.

Annie Girardotová byla rozvedená s italským hercem Renatem Salvatorim. S ním se potkala na natáčení filmu Rocco a jeho bratři. Měla s ním dceru Giulii. Salvatori zemřel v roce 1988. Za Salvatoriho byla Girardotová provdána od roku 1962 do roku 1980. Řadu let žili odděleně. Ví se, že Girardotová měla několik vztahů, například s režisérem Claudem Lelouchem či s hercem Bernardem Fressonem. Ve své autobiografii Girardotová také prozradila, že mezi její lásky patřil i zpěvák Jacques Brel.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.