Zdeněk Svěrák převezme cenu Hercova mise

- Téma autor: red

Český scenárista a herec Zdeněk Svěrák převezme na slovenském festivalu Art Film Fest v druhé polovině června ocenění Hercova mise. Oznámili to organizátoři přehlídky. Cenu udělují hereckým osobnostem za jejich mimořádný přínos k hereckému umění ve filmu.

Předávaní ocenění je tradičně spojené s připevněním tabulky s jménem nositele na "most slávy" v dějišti festivalu, v lázeňském městečku Trenčianské Teplice.

"Filmy, v nichž hraje, i ty, které napsal, se staly kultovními. Spoluvytvořil legendárního českého 'hrdinu' Járu Cimrmana. Pro Česko po desetiletích přinesl z Hollywoodu Oscara," vypočítali organizátoři festivalu část úspěchů pětasedmdesátiletého Svěráka, jenž má na kontě populární filmové komedie, ale i divadelní a rozhlasové hry nebo povídky. Na jaře od České filmové a televizní akademie převzal cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

Loni si z Artfilmu odnesl cenu Hercova mise také český herec Josef Abrhám, režisér Václav Vorlíček zase dostal ocenění Zlatá kamera.

Zdeněk Svěrák

Deník Pravda dnes napsal, že festival nabídne asi 170 filmů, o 70 méně než loni. Ředitel festivalu Peter Nágel řekl, že zatím nemají pokrytý rozpočet a není jasné ani místo zahajovacího ceremoniálu. Festival se koná od 17. do 25. června.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.