Výplata (Paycheck)

9. 3. 2004 - 4:36 | Téma | red

Výplata (Paycheck) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zapamatuj si budoucnost! Ben Affleck, Uma Thurman a Aaron Eckhart v akční sci-fi Johna Woo dle námětu legendárního Philipa K. Dicka (Blade Runner, Total Recall, Minority Report) Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Ve studiu Dreamworks Stevena Spielberga vznikly v krátké době dvě adaptace děl sci-fi vizionáře Philipa K

VVe studiu Dreamworks Stevena Spielberga vznikly v krátké době dvě adaptace děl sci-fi vizionáře Philipa K. Dicka. Té první - Minority Report - se zmocnil sám Mistr, a nebýt posledních dvaceti minut, byl by to velmi slušný biják.
Nyní byla režie svěřena akčnímu přeborníkovi Johnu Woo (Mission: Impossible II., Face/Off). A jak jsem uzavíral preview: John Woo nemá spielbergovský smysl pro kompozici sekvence, ani snahu proniknout do hrdinovy duše. Na druhou stranu je Výplata přesně to, co byste od něj čekali. Nechybí velkolepá honička na motorkách, ani bílá holubice ve zpomaleném záběru. Jesti to stačí, to si nechme do recenze.

VTeď už můžu říct, že to nestačí. Můžu říct, že mě připadá Výplata jako jeden velký nesmysl.
Možná je to tím, že opakovaný vtip není vtipem. Možná je to pouze tím, že někde po cestě se v matrixu Výplaty objevila trhlina, která ukázala chabou konstrukci v tomhle remixu hypermarketové scény z Minority Report.

A to mě to docela bavilo, dokud jsem se na nic neptal:
Ben Affleck hraje Michaela Jenningse, inženýra, který rozebírá konkurenční výrobky. Práci vykonává v uzamčeném prostoru, a když po několika měsících skončí, vymaže mu zaměstnavatel paměť do bodu, kdy zakázku přijal. Nyní se objeví starý kamarád James Rethrick (Aaron Eckhart) a řekne Michaelovi o jisté fušce na tři roky. Michael přijme. Vidíme, jak je uváděn do vědeckého komplexu, kde potká výzkumnici Rachel (Uma Thurman). Vidíme, jak je mu projekt představen… a pak už jsme o tři roky dál. Michael se třese na šek, ale místo něj dostane obálku s hrstí cetek.
VNavíc než se stačí rozkoukat, jde mu někdo po krku. A jaký div – ty cetky mu pomáhají před pronásledovateli unikat a stanou se klíčem k jeho vymazané paměti.
Nechtěl jsem se ptát. Odolal jsem dvacet minut. Pak to přišlo.

Woo a jeho producenti naprosto ignorují jakoukoli „psychologii“ postav. O Jenningsovi se vůbec nic nedozvíme. Přitom mě připadá zajímavé, že se na dlouhou dobu uzavře do laboratoře a nechá si mazat paměť. Proč to dělá? O co přichází? Co získává?
Jak mohl Jennings v komplexu, ze kterého nesmí kvůli utajení vycházet, dostat klíč od dveří v cizí budově?
VKde se naučil na motorce jako Jarda Huleš? A nakonec: nehází Jennings nakonec všechno do koše tím losem? Je malé zlo oproti obří tragédii žádným zlem?

Systém Výplaty je podobný, jako u předchozích Dickových adaptací – chlápek řeší problém, a přitom utíká před smrtí.
Hra realit, která tak skvěle funguje v Blade Runnerovi a tvoří jádro paradoxu i v Minority Report byla však týmem Johna Woo degradována na pouhou kulisu akčním eskapádám.

Affleck se snaží o civilní projev, a v rámci možností je snesitelný. I tak ale působí jako herec-lopata. Thurman je rozhodně přirozenější, než v Kill Bill, ale to není výhra. Její role spočívá v tom být na blízku, být jakousi intelektuální milenkou. Inu ano. Talent Aarona Eckharta je nepopiratelný, ale tady prostě nemá co hrát.

Jistý půvab Výplaty spočívá v tom, že se odehrává v blizoučké budoucnosti. Změny designů jsou jemné, decentní, a vůbec příjemně aktuální.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.