Vražedná hra - recenze

15. 1. 2013 - 12:32 | Recenze | Karel Drda

Vražedná hra - recenze zdroj: tisková zpráva

Kdyby se sestavoval na konci každého roku i žebříček nejzbytečnějších filmů nadcházející sezóny, pak by snímek režiséra Roba Cohena Vražedná hra zcela jistě obsadil některou z čelních příček. Akční thriller podle knižní série Jamese Pattersona se utápí v opravdu hutném blátíčku zoufalé snahy být originální. Výsledkem 101 minut k smíchu.

Alexe Crosse znají především čtenáři Pattersonových knih. Je to kriminalista i psycholog, který je takovým mixem detektiva Lincolna Rhyma a psycholožky Katherine Danceové z knih Jefferyho Deavera. Není jen na vozíčku a jeho přístup je o poznání nudnější a tuctovější. Knihy Jamese Pattersona nejsou špatné, ale jsou takovým tím slušným průměrem, po kterém sáhne fanoušek detektivek v okamžiku, kdy není zrovna nic jiného k mání. Převedení jednoho z příběhů do filmu naráželo hned od začátku na zásadní problém v podobě nepříliš zdařilé předlohy. Filmaři velmi často i z mnohem horších knih dokážou vykřesat opravdu dokonalou zábavu. Tentokrát však Cohen sáhnul vedle. Prvním problémem bylo obsazení hlavní postavy Tylerem Perrym.

Vražedná hra Edward Burns ve filmu Vražedná hra | zdroj: Bontonfilm

Edward Burns - zoufalec

Nevýrazný americký herec svým zápalem může možná sekundovat hlavnímu hrdinovy v nějakém béčku, výraznější postavu však utáhnout nedokázal. V jeho případě šlo navíc o postavu titulní. To jen lokální distributor pro jistotu zvolil opět zavádějící český název, který vůbec ke knihám Jamese Pattersona neodkazuje. Alexovo nahánění vraha jménem Picasso (Matthew Fox) je zoufale předvídatelné a rozhodně postrádá potřebnou dávku napětí. Když se na plátnech producíroval jako detektiv Cross Morgan Freeman ve snímku Sběratel polibků z roku 1997, svým výkonem dokázal rozplizle nudnou zápletku o únosci žen udržet na slušné úrovni. Tentokrát však není obsazení jen tou jedinou chybou. Edward Burns coby další vyšetřovatel je k uzoufání nudný a jeho kolegyně v podání Rachel Nichols natom není o mnoho lépe. Film hlavně vypadá jako béčková kanadská produkce, která se „velkým tématem“ snaží probourat do velkých kinosálů, ale nakonec s povděkem skončí na nějaké komerční televizi jako potřebná vycpávka času. Herci běhají, zapáleně hovoří, občas povyskočí, jindy se střetnou ve strašlivě nasnímané pranici a nakonec vše zdárně vyřeší. Všichni si ulehčeně odfrknou, vyčistí si zuby a jdou spát. Za tři minuty je celý děj i obličeje herců uložen mozkem do tajemných zákoutí, odkud je nevyhrabe ani nejlepší hypnóza.

Vražedná hra Matthew Fox ve filmu Vražedná hra | zdroj: Bontonfilm

Zbytečný a nudný film

Jenže pokud za tento snímek zaplatíte v kině a to ne zrovna malý obnos, může vás ještě hodně dlouho pronásledovat například lítost. Tyler Perry by totiž mnohem více než titulní roli, potřeboval herecké kurzy. A Edward Burns, který se před mnoha lety mihnul v několika slušných filmech, by měl dostat cejch nejzbytečnějšího americké herce všech dob. Na druhou stranu právě jeho obsazení je jistým poznávacím znamením, že Rob Cohen už nepatří k elitním rutinérům a režisérům na odpis. Vražedná hra by mohla fungovat jako kdysi kinoautomat. Film by se v určitou chvíli zastavil, na pódium by vylezl moderátor a zeptal se: „ Je tato scéna trapná a hloupá sama o sobě? Nebo za to může příšerný scénář a zoufale pitomé vedení herců zkrachovalým režisérem?“ Vítěz by dostal za trest další povinnou rundu v podobě filmu s Edem Burnsem.

Hodnocení: 20 %

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.