V příštím roce by se měl točit film o Terezíně

1. 6. 2010 - 12:00 | Téma | red

V příštím roce by se měl točit film o Terezíně zdroj: tisková zpráva

Česko-americký scenárista, režisér a vysokoškolský pedagog Vojtěch Jasný by měl příští rok na jaře točit film o životě v koncentračním táboře Terezín. Bude vyprávět o hrůzách, tragédiích, hororu, ale i o velké lásce. Pokud by šlo vše podle plánu, film by veřejnost mohla poprvé spatřit za tři roky. Jasný to řekl při setkání s hosty na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

"Já cítím k těm lidem, kteří trpěli, kteří zemřeli, nekonečnou lásku. Proto to dělám," uvedl scenárista a režisér v jedné osobě. Na scénáři podle svých slov pracoval "hodně dlouho". Snímek zatím nese pouze pracovní název Terezínský projekt.

Čtyřiaosmdesátiletý Vojtěch Jasný byl hostem zlínského festivalu nespočetněkrát. Již dříve  řekl, že jako chlapec sem poprvé zavítal na kole v době války. V minulosti na festivalu uvedl například svůj snímek Návrat ztraceného ráje, usedl také ve festivalové porotě.

Vojtěch Jasný zdroj: tisková zpráva

Snímek z Terezína chce natočit tak, aby při něm lidé omdlévali, protože podle něho je potřeba, aby tomu tak bylo. "Když jsem se poprvé po válce dostal do Terezína, tak jsem nemohl ani vejít dovnitř, protože můj otec zemřel v koncentračním táboře. Když jsem poprvé byl v Osvětimi, požádal jsem, aby mě zavedli na místo, kde otec pobýval, a prosil jsem lidi, abych tam mohl zůstat sám, meditovat a přemýšlet," zavzpomínal.

Jasný, který žije v USA, se narodil 30. listopadu 1925 v Kelči na Vsetínsku. Do dějin kinematografie se zapsal zejména jako tvůrce legendárního snímku Až přijde kocour z roku 1963, kde ve dvojroli vystupuje Jan Werich, a pravdivého svědectví o poválečných osudech vesnice ve filmu Všichni dobří rodáci z roku 1968. Autor desítek filmů, televizních inscenací a seriálů získal v roce 2008 Českého lva za dlouholetý umělecký přínos.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.