V jako Vendeta

26. 4. 2006 - 15:47 | Téma | red

V jako Vendeta zdroj: tisková zpráva

Adaptace komiksu Alana Moorea V jako Vendeta (V for Vendetta) z pera bratří Wachovských a v režii Johna McTeigueho surfuje po vlně líbivých efektů

Adaptace komiksu Alana Moorea V jako Vendeta (V for Vendetta) z pera bratří Wachovských a v režii Johna McTeigueho surfuje po vlně líbivých efektů. Moore se spoluzodpovědnosti za film zřekl ještě před jeho dokončením a nechal své jméno z titulků odstranit. Tak jako u LXG, nebo Z pekla (From Hell).

V jako Vendeta Přitom to vlastně nezačíná špatně. Ve zkratce se seznámíme s Guyem Fawkesem a jeho nechvalně proslulým Prachovým spiknutím. V roce 1605 chtěli královi katoličtí odpůrci vyhodit do vzduchu britský parlament ve chvíli, kdy tam budou všichni vůdcové země. Režisér vytváří kontrast mezi oddanosti ideji a lásce a už se přesouváme zhruba do roku 2020. USA jsou v troskách, vládne tam chaos a občanské nepokoje. Hegemonem světa je Británie: fanaticky totalitní a nesnášenlivá k menšinám. Na každém rohu jsou megafony, ulice jsou plné tajných a všemu vládne kníratý kancléř Sutler (John Hurt místy na pokraji infarktu). Připomíná to Orwellovu utopii 1984 a stejně jako tam, i ve V temné pozadí vtahuje diváka do děje jako maelström.

V jako Vendeta Rozkošnou mladou dívku Evey (Natalie Portmanová) na večerní ulici obtěžují tajní, když se v nejvyšší nouzi objeví on, mstitel „V“ (Hugo Weaving) ve fawkesovské masce, jejíž strnule rozesmátý výraz připomíná Jokera z Batmana. „V“ má rád slova na „v“, Shakeaspearea a staré časy vůbec. Ve volných chvílích šermuje a před pistolí dává přednost dýce. Tu noc, kdy zachrání Evey, má napilno: musí vyhodit do povětří Old Bailey, starobylou londýnskou soudní budovu. Druhého dne se mu podaří vniknout do britské televize a odtud odvysílat poselství lidu: přesně za rok, 5. listopadu, se mají občané dostavit před Parlament, aby vládě připomněli, že ona se má bát jich a nikoli opačně. Zároveň slíbí parlament vyhodit do povětří. Vláda se ukáže jako dostatečně neschopná už tím, že nedokáže „V“-ovo vysílání přerušit. Tak alespoň posílá policajta Finche (Stephen Rea) a jeho parťáka Dominica (Rupert Graves) „teroristu“ vypátrat a zneškodnit, což je ale úkol téměř nadlidský.

V jako Vendeta „V“ si čas do příštího výročí krátí zabíjením osobních vysoko postavených nepřátel. Nepřímo tím dává ztěžka funícímu Finchovi možnost nahlédnout nedávné pohnuté události britského království z jiného úhlu, než jak je servírují oficiální média. Evey se zatím zdržuje u „V“ a zdá se, že hrdina si získává její přízeň. Evey však vzápětí „V“ nečekaně zradí a sama si tak na sebe uplete bič.

Maskovaný „V“ je bizarní hlavní figurou. Mám dojem, že Weaving by občas celou tu maškaru rád zapomněl v maskérně. Natalie Portman se může za každých okolností spolehnout na své velké oči a zajímavě tvarované obočí. Problém je, že Evey snímkem proplouvá jaksi proti své vůli. Ve svých investigativních scénách proto přebírá otěže snímku Rea jako Finch, nebo Sinead Cusacková coby jedna z „V“-ových obětí.

V jako Vendeta Scénář bratrů Wachovských se tváří jako politcky provokativní, je však pouze plný bulvárních odkazů a jednoduchých gest, která maskují zbytečnost historky. Máme tu vědecké experimenty, nebezpečný virus, pravičáckou neofašistickou vládu, USA u konce s dechem… samá desetivteřinová vzrušení. Odhlédneme-li od toho, že ve V jako Vendeta příjemně absentují digitální efekty, nedokáže McTeigue udržet rytmus, který v úvodních kapitolách film chtě nechtě díky „V“-ovým eskapádám nabere. Kromě brilantního souboje v podzemce vyvolává McTeigue na rtech publika často nechtěné úsměvy (mozaika, učebnicově zfušované finále). Kulisy se pohybují od jemného, zářivkou prosvíceného sci-fi (televizní stanice, policejní stanice, mobily) po temná starožitná doupata. Kamera Adriana Biddlea parfémuje oboje sofistikovanou vůní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na co koukat v červenci: Návrat Thora a akční jízda od tvůrců Avengers

Na co koukat v červenci: Návrat Thora a akční jízda od tvůrců Avengers

4. 7. 2022 | Téma | Matěj Svoboda

V pravděpodobně parném červenci se budete moct ochladit v klimatizovaných kinosálech u poměrně pestrého výběru filmů. A nebo zůstat v klidu domova a vybrat si něco z nabídky streamovacích služeb.
Třináct životů odvypráví příběh thajských chlapců uvězněných v zatopené jeskyni

Třináct životů odvypráví příběh thajských chlapců uvězněných v zatopené jeskyni

1. 7. 2022 | Trailery | Adam Homola

Jedna z nejvýznamnějších událostí léta 2018? Určitě dramatický příběh thajských chlapců a jejich trenéra.
Nathalie Emmanuel si v The Invitation zkusí dramatický rodinný horor

Nathalie Emmanuel si v The Invitation zkusí dramatický rodinný horor

30. 6. 2022 | Trailery | Adam Homola

Testování DNA může dát dohromady příbuzné, kteří o sobě třeba ani neví. A taky vás to může dostat k podivným lidem z vyšší třídy, kteří vás chtějí zneužít pro svůj krvavý rituál.
Moses Ingram se pustí do nového seriálu s Natalií Portman

Moses Ingram se pustí do nového seriálu s Natalií Portman

29. 6. 2022 | Novinky | Adam Homola

Z Moses Ingram se stává jméno, které budeme v dohledné době slýchat stále častěji.