V jako Vendeta

26. 4. 2006 - 15:47 | Téma | red

V jako Vendeta zdroj: tisková zpráva

Adaptace komiksu Alana Moorea V jako Vendeta (V for Vendetta) z pera bratří Wachovských a v režii Johna McTeigueho surfuje po vlně líbivých efektů

Adaptace komiksu Alana Moorea V jako Vendeta (V for Vendetta) z pera bratří Wachovských a v režii Johna McTeigueho surfuje po vlně líbivých efektů. Moore se spoluzodpovědnosti za film zřekl ještě před jeho dokončením a nechal své jméno z titulků odstranit. Tak jako u LXG, nebo Z pekla (From Hell).

V jako Vendeta Přitom to vlastně nezačíná špatně. Ve zkratce se seznámíme s Guyem Fawkesem a jeho nechvalně proslulým Prachovým spiknutím. V roce 1605 chtěli královi katoličtí odpůrci vyhodit do vzduchu britský parlament ve chvíli, kdy tam budou všichni vůdcové země. Režisér vytváří kontrast mezi oddanosti ideji a lásce a už se přesouváme zhruba do roku 2020. USA jsou v troskách, vládne tam chaos a občanské nepokoje. Hegemonem světa je Británie: fanaticky totalitní a nesnášenlivá k menšinám. Na každém rohu jsou megafony, ulice jsou plné tajných a všemu vládne kníratý kancléř Sutler (John Hurt místy na pokraji infarktu). Připomíná to Orwellovu utopii 1984 a stejně jako tam, i ve V temné pozadí vtahuje diváka do děje jako maelström.

V jako Vendeta Rozkošnou mladou dívku Evey (Natalie Portmanová) na večerní ulici obtěžují tajní, když se v nejvyšší nouzi objeví on, mstitel „V“ (Hugo Weaving) ve fawkesovské masce, jejíž strnule rozesmátý výraz připomíná Jokera z Batmana. „V“ má rád slova na „v“, Shakeaspearea a staré časy vůbec. Ve volných chvílích šermuje a před pistolí dává přednost dýce. Tu noc, kdy zachrání Evey, má napilno: musí vyhodit do povětří Old Bailey, starobylou londýnskou soudní budovu. Druhého dne se mu podaří vniknout do britské televize a odtud odvysílat poselství lidu: přesně za rok, 5. listopadu, se mají občané dostavit před Parlament, aby vládě připomněli, že ona se má bát jich a nikoli opačně. Zároveň slíbí parlament vyhodit do povětří. Vláda se ukáže jako dostatečně neschopná už tím, že nedokáže „V“-ovo vysílání přerušit. Tak alespoň posílá policajta Finche (Stephen Rea) a jeho parťáka Dominica (Rupert Graves) „teroristu“ vypátrat a zneškodnit, což je ale úkol téměř nadlidský.

V jako Vendeta „V“ si čas do příštího výročí krátí zabíjením osobních vysoko postavených nepřátel. Nepřímo tím dává ztěžka funícímu Finchovi možnost nahlédnout nedávné pohnuté události britského království z jiného úhlu, než jak je servírují oficiální média. Evey se zatím zdržuje u „V“ a zdá se, že hrdina si získává její přízeň. Evey však vzápětí „V“ nečekaně zradí a sama si tak na sebe uplete bič.

Maskovaný „V“ je bizarní hlavní figurou. Mám dojem, že Weaving by občas celou tu maškaru rád zapomněl v maskérně. Natalie Portman se může za každých okolností spolehnout na své velké oči a zajímavě tvarované obočí. Problém je, že Evey snímkem proplouvá jaksi proti své vůli. Ve svých investigativních scénách proto přebírá otěže snímku Rea jako Finch, nebo Sinead Cusacková coby jedna z „V“-ových obětí.

V jako Vendeta Scénář bratrů Wachovských se tváří jako politcky provokativní, je však pouze plný bulvárních odkazů a jednoduchých gest, která maskují zbytečnost historky. Máme tu vědecké experimenty, nebezpečný virus, pravičáckou neofašistickou vládu, USA u konce s dechem… samá desetivteřinová vzrušení. Odhlédneme-li od toho, že ve V jako Vendeta příjemně absentují digitální efekty, nedokáže McTeigue udržet rytmus, který v úvodních kapitolách film chtě nechtě díky „V“-ovým eskapádám nabere. Kromě brilantního souboje v podzemce vyvolává McTeigue na rtech publika často nechtěné úsměvy (mozaika, učebnicově zfušované finále). Kulisy se pohybují od jemného, zářivkou prosvíceného sci-fi (televizní stanice, policejní stanice, mobily) po temná starožitná doupata. Kamera Adriana Biddlea parfémuje oboje sofistikovanou vůní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

25. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Waititi natočil Next Goal Wins ještě předtím, než šel točit Thor: Láska jako hrom. Na rozdíl od něj bude ale Next Goal Wins pro změnu velice malý film, nízkorozpočtová komedie o zoufale špatném fotbalovém týmu. 
Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

24. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Thor: Láska jako hrom byl zatím posledním Thorem, ale zároveň také čtvrtým sólovým filmem marveláckého hrdiny, což o sobě nemůže říct třeba ani Kapitán Amerika.
Zabiják upírů Blade má nového režiséra

Zabiják upírů Blade má nového režiséra

23. 11. 2022 | Novinky | Matěj Svoboda

Zabiják upírů od Marvelu zverboval nového režiséra a po odkladech se opět chystá do akce. Nebo alespoň před kamery.
Druhý Avatar vás v traileru zve zpátky na Pandoru

Druhý Avatar vás v traileru zve zpátky na Pandoru

22. 11. 2022 | Trailery | Matěj Svoboda

James Cameron se vrací s pokračováním filmu, který přepsal pravidla kinematografie.