Tragická hvězda filmu U konce s dechem Jean Sebergová

5. 12. 2005 - 15:39 | Téma | red

Tragická hvězda filmu U konce s dechem Jean Sebergová zdroj: tisková zpráva

Natáčení snímku U konce s dechem trvalo pouhé čtyři týdny (od 17. srpna do 15. září 1959) a probíhalo v Marseille a Paříži

Natáčení snímku U konce s dechem trvalo pouhé čtyři týdny (od 17. srpna do 15. září 1959) a probíhalo v Marseille a Paříži. Premiéra se konala 16. března 1960 v Paříži.

S odstupem času se může zdát poněkud paradoxní, že za hlavní hvězdu filmu nebyl zprvu považován Jean-Paul Belmondo, nýbrž teprve dvacetiletá Američanka Jean Sebergová (13. listopadu 1938 – 7. září 1979). Ta totiž již v roce 1957 vyhrála konkurs na hlavní roli ve filmové adaptaci Shawovy divadelní hry Svatá Jana, k níž napsal scénář Graham Greene a režíroval ji Otto Preminger. Tento přední americký filmař si Sebergovou vybral i do svého následujícího snímku, jímž se stal v roce 1958 přepis prvního románu Francoise Saganové Dobrý den, smutku, který se natáčel ve francouzských exteriérech. Jakkoli však byla Sebergová již v těchto svých prvních filmech skutečnou hvězdou, mezinárodní věhlas jí zajistila teprve role Patricie ve filmu U konce s dechem.

Godarda zaujala Sebergová ve filmové adaptaci Dobrý den, smutku se svými nakrátko ostříhanými vlasy natolik, že se rozhodl angažovat ji do svého filmu přesně takovou: „Postava, kterou Sebergová ve filmu U konce s dechem hraje, byla pokračováním její role ve snímku Dobrý den, smutku,“ říká Godard a dodává: „Mohl jsem vzít poslední záběr Premingerova filmu a začít točit snímek U konce s dechem poté, co bych prolnul titulek „O tři roky později““.

Osobní i filmovou kariéru Jean Sebergové, kterou u nás dále známe například z filmů Myš, která řvala (1959), Lilith (1964), Letiště (1970) či Atentát (1972), osudově poznamenal intrikánský boj, který proti ní vedla Hooverova FBI poté, co se v šedesátých letech domněle „nebezpečně“ angažovala v levicových politických organizacích a v protirasistickém hnutí tzv. Černých Panterů. V roce 1970 přišla v sedmém měsíci těhotenství o dítě. Od té doby ji pronásledovaly deprese a čas od času musila být hospitalizována. V den výročí smrti svého dítěte se opakovaně pokoušela o sebevraždu (v roce 1978 skočila v Paříži pod vlak metra, nicméně přežila). Její mrtvé tělo bylo nalezeno v září 1979 na zadním sedadle auta na jednom pařížském předměstí. Smrt nastala v důsledku předávkování barbituráty. Její druhý manžel Romain Gary, kterého si vzala v roce 1962 a v několika jeho filmech též hrála, spáchal sebevraždu rok po Sebergové.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.