Tomáš Mašín se donedávna věnoval především režii reklam. Změna nastala až po jeho úspěšném filmovém debutu 3 sezóny v pekle, který se odehrává v době nástupu komunistického režimu.
"Moje interpretace tohoto tématu nechce nikomu stranit. Nechce hodnotit nebo dávat výklad. Já myslím, že co je asi nejpodstatnější na vyprávění tohoto příběhu, je autenticita - co možná nejvěrněji podat tu dobu, a tím svým způsobem ozřejmit motivy, které je vedly k tomu, co udělali, k tomu, jak žili, a k tomu, k čemu se rozhodli,“ podotkl režisér.
zdroj:
tisková zpráva
Přípravy filmu jsou již téměř u konce a natáčet by se mohlo na podzim příštího roku. Režisér zatím nemá představu o obsazení hlavních rolí. Aby film působil autenticky, potřebuje mladé kluky, kteří jsou fyzicky zdatní, herecky talentovaní ale „neokoukaní”. Proto chystá rozsáhlý konkurz.
Sami bratři Mašínové se k příběhu staví kladně. Režisér se s Josefem Mašínem vydal po trase jejich útěku bývalým východním Německem. Se Ctiradem Mašínem, který má zdravotní problémy, se zatím nesešel.
"Mám pocit, že si vědomě přejí, aby se to nějakým způsobem zaznamenalo i ve formě filmu. Existují samozřejmě o nich knihy, ale málo platné, film je daleko komunikativnější médium, dostane se to k daleko většímu počtu lidí a je to daleko stravitelnější pro mladé lidi," podotkl Mašín.
Šestičlená skupina bratří Mašínů se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodla po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. Při jejich odchodu zemřelo několik lidí. V roce 1953 překročili hranici s Německou demokratickou republikou a při incidentech zastřelili několik příslušníků policie Předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.
Členové skupiny Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni. Ctirad Mašín, Josef Mašín a Paumer se dostali do západního Německa. Bratři Mašínové, narozdíl od Paumera, který se po roce 1989 vrátil do vlasti, návrat odmítají.
Názory veřejnosti na činnost skupiny bratrů Mašínů jsou rozděleny. Nedávné úmrtí Paumera zájem o případ v Česku opět rozvířilo. Podle premiéra Petra Nečase měla skupina právo bránit se komunistickému násilí.