Stratosphere Girl

18. 2. 2005 - 18:29 | Téma | red

Stratosphere Girl zdroj: tisková zpráva

DNY EVROPSKÉHO FILMU: Chloé Winkel v lyrickém thrilleru M.X.Oberga. Předností snímku je především kombinace animace a hraného filmu na pozadí dnešního Tokia. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Stratosphere Girl M.X. Oberga (Undertaker's Paradise) je velmi dobrá ve vyvolání očekávání neobyčejného zážitku

Stratosphere Girl Stratosphere Girl M.X. Oberga (Undertaker's Paradise) je velmi dobrá ve vyvolání očekávání neobyčejného zážitku. Oberg důsledně vybírá motivy, které patří (nejen) mezi romantickou evropskou mládeží k nejoblíbenějším – Tokio, manga, francouzsky mluvící blondýna… Bohužel s nimi nakládá jako s pouhými pop-atrakcemi a výsledkem je malý polosyrový sendvič v lesklém a nadměrečném obalu.

Stratosphere Girl Angela (Chloé Winkel) je bledá dívka s blond ofinou a francouzským přízvukem. Její vizáž je mixem těžko polapitelných půvabů Milly Jovovichové a Chiaki Kuriyamové.
Angela kreslí komiksy. Úhledně, po panenském způsobu. Angela miluje manga a Japonsko. Jednou, ještě doma v Evropě, potká dje Yamamota (Jon Yang). Yamamoto Angele navrhne, aby za ním přijela do Tokia – sežene jí práci a všechno bude ok. Těžko říct, jestli je Angela dobrodružná, nebo naivně zamilovaná, ale do Tokia za Yamamotem jede.
V Japonsku však na hrdinku čeká vystřízlivění z dosud pečlivě črtaného snu. Angela se ocitá v klubu, kde pracuje jako hosteska a oblažuje tlusté pány. Bydlí v malém bytě a všechno se hroutí. Zanedlouho si navíc Angela všimne, že jedno z děvčat z podniku záhadně zmizelo. Podobně jako komiksová hrdinka se Angela pokouší tajemství rozluštit, čímž se sama rychle blíží k hranici života a smrti.

Stratosphere Girl Komiksové prvky – zjednodušené typy místo charakterů - implantuje Oberg na éterický příběh, kterého se sotva kdy dotýká bez hygienických rukaviček. Největším problémem je Angelina naivita a příběhová nesoudržnost, neschopnost udržet tempo.
Tím vším Angela ze Stratosphere Girl připomíná Lilju z bijáku Lilja 4-ever Lukase Moodyssona.
Oba jsou to filmy mladých evropských tvůrců. Oba mají za hlavní hrdinky rádoby éterické a citlivé dívky. Oberg i Moodysson svým způsobem reflektují špatnosti, jež se dějí tisícům dívek po celém světě. Nejsou ale schopní dát svým hrdinkám hlubší rozměr, spoléhají na kontrast plyšového a krutě sexuálního světa.
Připadá mi, že Angela i Lilja jsou ve skutečnosti jen marionetami v rukou svých vilných loutkářů, kteří si v nich pěstují své Lolity.

Stratosphere Girl V pestrém mezinárodním obsazení najdeme švédskou sexy-star s českými kořeny Tuvu Novotnou, či známého nizozemského herce Filipa Peeterse. Pro Chloé Winkelovou v hlavní roli bohužel Oberg nenašel způsob, jak změnit její hočičkovskost v sebevědomější, odvážnější projev.

Vizuální podoba Stratosphere Girl je slušná. Oberg ale Tokio nepovyšuje nad běžnou megapoli, což se ukázkově podařilo Sophii Coppole se Ztraceno v překladu (Lost in Translation), které se v Tokiu natáčelo ve stejnou dobu, jako Stratosphere Girl.

Kromě plakátu je tak skutečně nejzajímavějším prvkem Stratosphere Girl nakonec prolínání komiksu s hraným příběhem. Ne, že by tento postup nebyl již zpracován objevněji, ale v proflákaném dni 9.100 km od Tokia za pozornost stojí.

Dny evropského filmu (2005)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.