Strašáci (Straw Dogs)

3. 7. 2008 - 13:15 | Téma | red

Strašáci (Straw Dogs) zdroj: tisková zpráva

KRVAVÝ SAM: Dustin Hoffman a Susan George v drtivé studii násilí od Sama Peckinpaha. Ve své době silně kontroverzní Strašáci (Straw Dogs) se na první pohled trošku vymykají typickému světu Sama Peckinpaha (Divoká banda (The Wild Bunch)): neodehrávají se v Texasu, ani na cestě

StraVe své době silně kontroverzní Strašáci (Straw Dogs) se na první pohled trošku vymykají typickému světu Sama Peckinpaha (Divoká banda (The Wild Bunch)): neodehrávají se v Texasu, ani na cestě. Strašáci jsou komplexní vztahovou studií z prostředí britského Cornwallu. Sychravý anglický venkov je ale ve výsledku nehostinnější, než mexické pouště a při obraně svého obydlí se pan Sumner (a divák s ním) zapotí víc, než kdyby běžel maraton.

David Sumner (přesvědčivý Dustin Hoffman) je americký matematik. Je to mírumilovný obrýlený chlapík, kterému nevadí,že si o své práci s mnoha lidmi nepopovídá. David má za ženu Amy (živelně přitažlivá Susan George), která pochází právě z Cornwallu - jeden z důvodů, proč se sem mladí manželé zrovna přestěhovali.

strawdogs Hned v úvodu se David objeví ve zdejší hospodě a velmi rychle se mu podaří odcizit si všechny místní. Davidova sociální inteligence je mizerná sama o sobě, jeho snaha o spřátelení pak vyznívá po všech stránkách povrchně.
David zároveň najal partu chlapíků na rekonstrukci kůlny. Šéfem party je Charlie Venner (Del Henney), Amin starý známý. Zatímco David se v pracovně noří do čísel, Amy se v podkroví noří do vany. Dává si přitom dobrý pozor, aby jí chlapi hřadující na rozestavěné střeše mohli vidět. Můžeme přemýšlet o tom, jestli jí život s Davidem připadá málo vzrušující, nebo jestli chce otupit třecí plochy mezi vesničany a mužem, který pro ně bude vždycky jenom „Američan“, a kterému se za zády budou hlasitě smát.
Ženy u Peckinpaha většinou hrají tuhle roli – vilné a submisivní, pod mužně chlupatou rukou náchylné ke zradě. Není to ale tak, že stereotypní není režisér, ale společnost a prostředí, ve kterém ty ženy vyrůstají? Snad.

StraChlapi jsou z Amy celí žhaví a žena cítí dusnou atmosféru před bouří. David se ji snaží popírat. Pak někdo zabije Aminu kočku. David chce místní varovat, ale nedokáže to. Zatímco Amy tiše pění, David se nechá od Charlieho pozvat na lov. Zatímco pak čeká v poli na zvěř, stává se lovnou jeho žena.
Objeví se u ní Charlie a začne jí násilnit. Amy se nejdřív brání, pak se podvolí. Celá scéna je brilantně sestříhaná: Peckinpah především sleduje hrdinčin výraz v obličeji. Násilnící Charlie se Amy prolíná s Davidem. Truchlivý obraz dotváří záběry na Davida na čekané. Když už si Amy myslí, že je po všem, ukáže se za Charliem jeho kumpán a teprve tehdy dostává celá sekvence políček mrazivý jako tekutý dusík.
Amy potom nemá chuť ani čas Davidovi příhodu vyprávět. Napětí se hromadí samospádem a vyvrcholí, když David do domu přivede obecního blázna Henryho Nilese (David Warner), kterého předtím náhodně srazil. Pro Nilese si přijde starý ochlasta Tom Hedden (Peter Vaughan) s celou Charlieho partou. Myslí si, že Niles zabil Heddenovu dceru Janice (Sally Thomsett) a hodlají vzít Davidův dům útokem. David se jim však postaví a brání svoje teritorium až do konce.
Dramatické finále zabírá téměř půl hodiny filmu a je to opět scéna, která patří do dějin. Žiletkově ostré násilí režisér prokládá ožraleckým běsněním (demolice skleníku) i čirou ožraleckou pomateností (tříkolky, hihňání).

StraPeckinpah se ve Strašácích může opřít o neprůstřelný text (Peckinpahův a Goodmanův scénář je adaptací románu Gordona Williamse), který pečlivě stupňuje hrozby i násilí (na to až sklapne past se divák těší už od prvního obrazu). Na hlavních charakterech Peckinpah sleduje odlišné přístupy k nepříjemné situaci a ve vyprávění zkouší nové postupy. Místo na věčnost zpomalených záběrů hroutících se obětí tentokrát zvolil pravý opak: kratičké, znervózňující střihy.
Film díky tomu nepůsobí jako mysteriózní legenda, je to prostě studená, brutální pěst.
Skličující atmosféru filmu dotváří pošmourná kamera Johna Coquillona a táhlá hudba Jerryho Fieldinga.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.