Šňup (Spun)

4. 6. 2004 - 4:26 | Téma | red

Šňup (Spun) zdroj: tisková zpráva

Film & drogy: Mickey Rourke, Jason Schwartzman a Brittany Murphy ve vizuálně strhujícím debutu Jonase Åkerlunda. Úvodní recenze naší minisérie aktuálních drogových filmů. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Letošní léto a podzim zastupuje ve světových kinech téma drog debut Jonase Åkerlunda Spun

Letošní léto a podzim zastupuje ve světových kinech téma drog debut Jonase Åkerlunda Spun. Po uvedení na prestižním MFF Toronto 2002 a Sundance 2003 se letos dostal i do evropských distribučních sítí, ČR zatím bohužel vyjímaje.

Spun Spun se snaží být snímkem otevřeným a drsným, který o droze mluví bez uzardění a bez patosu, jeho přednost je ale jinde. Ani ne tak v tom, že je to jeden z mála filmů o speedu (většinou jde o heroin, nebo kokain). Předností je především famózní Mickey Rourke a několik bravurních postřehů.
Tematicky má Spun velmi blízko k britským snímkům typu Trainspotting. Formální vzorovou linku představuje jiné heroinové drama: Aronofského Requiem for a Dream (Requiem za sen). Na oba se hrdě odvolává… a z obou pilně vykrádá.

Umaštěný mladík Ross (Jason Schwartzman) se ocitá v malé pouštním městečku kdesi na jihozápadě USA. Ocitá se před domkem, ve kterém bydlí Spider Mike (John Leguizamo). Spider Mike je dealer. A Ross je závislý na amfetaminu. Jenže Spider Mike zrovna nic nemá. Spider Mike to vytrousil cestou.
SPUN Vysílený a nervózní Ross v domku zakysne. Začne jej uklidňovat nervózní Nikki (Britanny Murphy), která tvrdí, že mu něco sežene přímo od kuchaře, zatímco uhrovatý metalista Frisbee hraje playstation a nervózního Spidera Mika popadá paralyzující paranoia, a tak Ross odveze Nikki za kuchařem a vzápětí se –výměnou za drogu- stane jeho řidičem, kterážto povinnost jej vzdaluje aktuální milence, kterou nechá ve svém pokoji připoutanou nahou k posteli, aniž by měl opravdu naspěch a jako pěnivé bublinky krví vzlíná storkou Rossův vztah k „holce ve městě“, které hrdina neustále volá, ale nikdy se nemůže dovolat.

VaKulisy, ve kterých se Spun odehrává, jsou nehostinné a opuštěné: Spiderův vybydlený domek, Frisbeeho maringotka… a Ross i Nikki a kuchař „nocují“ po motelích. Zbytek se odehraje v autě, ve strip-baru, u pumpy.

Příběhu pomáhají naschvály (spoutaná milenka, Kuchařův mocný kamarád), Charaktery jsou nechutně nehostinné. Jediným motorem bijáku je věcnost, s jakou se shání droga. Postavy jsou téměř bez emocí- každý si všímá svého a navzájem se téměř neprotnou- jako opravdové smažky?
Åkerlund, který má zkušenosti především z klipové tvorby, si Spun i stříhal, a vizuální a zvukové efekty pomáhají vytvořit hutnou atmosféru. Ti, kdo neviděli Requiem za sen je mohou dokonce považovat za originální (detaily zornic, extrémně zrychlený pohyb, hlukové smrště).
Brittany Murphy K přednostem Åkerlundova debutu patří, že nedohrává scény do jednoznačných finále. Hudební motivy nemají stejnou energii jako zrovna probíhající děj. V sexshopu jsme svědky geniální parodie: kuchař Rossovi osvětluje kritéria pro výběr videa, za ním se vlní americká vlajka a do playbacku zní státní hymna. Režisér využívá fenoménu policejních reality-tv. Jakkoli, zamrazí obraz, kdy se oba poldové akčně dobývají do maringotky, ve které sedí Frisbeeova nehorázně tlustá matka a celou show sleduje, přičemž je v přímém přenosu svědkyní svého vlastního zatčení…

Na nákupech Při svém entrée jsou zajímavé i animace, později se však ukazuje, že jde o nedotažený nápad- stejně jako u ostatních efektů i tady přichází ke slovu opakování již viděného, které má zaplnit díry v příběhu. Výsledek: touha vlastnit funkční tlačítko FastForward.

Jason Schwartzman je v roli Rosse okouzlující i když se jenom hrabe v nose a nervózně klopí zraky. Nikki Brittany Murphyové je výrazově přesná, John Leguizamo je fajn, vrcholem večera je však Mickey Rourke jako kuchař. Tahle figura vypadá ještě líp, než Bill z Kill Bill Quentina Tarantina!!!
Koně a stetson, když jde na ulici, lyžařské brýle s týlovou dečkou, když vaří. Chodí si pro nakopáváky k pumpě, nespí desítky dní, děvky si do motelu objednává „jako pizzu“, jak říká Nikki. Bezcílná posedlost sexem, nespavost a jeho neopakovatelná vizáž stojí za vidění. Rourke je pro diváka stejným magnetem, jako pro postavy ve filmu kuchařovy schopnosti. Tahle paralela Åkerlundi vyšla.


DALŠÍ TEXTY:
Drugstore Cowboy
Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas)- recenze
Acid House- recenze

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.