Snímek Seriózní muž od bratrů Coenových přijde do kin v polovině srpna

15. 7. 2010 - 19:00 | Téma | red

Snímek Seriózní muž od bratrů Coenových přijde do kin v polovině srpna zdroj: tisková zpráva

V polovině srpna se v českých kinech objeví americký film režisérů Joela a Ethana Coenových s názvem Seriózní muž, který se s ohlasem setkal na MFF v Karlových Varech. Oba bratři byli i scenáristy a producenty snímku, který se do distribuce dostává se sloganem: Někdy se zkrátka nic nedaří. Dnes byl uveden na pracovní projekci v Praze.

Úvodní titulky ovšem připomínají rčení Přijímej s pokorou vše, co tě potká - a tím připraví diváka na rány osudu, které hlavního hrdinu potkají. Nemá to lehké v tomto příběhu, který se odehrává koncem 60. let minulého století. V rádiu hrají Jefferson Airplane a hlavní hrdina Larry, který je profesorem fyziky na klidné univerzitě, se právě dozvěděl, že ho jeho žena opouští. Zamilovala se totiž do jednoho z jeho okázalejších známých.

V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný a nešťastný bratr, Larryho syn je neustále v potížích, dcera mu krade peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s problémy a stát se lepším člověkem - seriózním mužem.

Seriózní muž, Amy Landecker, A Serious Man, Michael Stuhlbarg zdroj: tisková zpráva

Podle výkonného producenta Roberta Grafa je snímek vyprávěný z pohledu místa, které Coenovi znali z dětství. Odehrává se v židovské komunitě na bezejmenném středozápadním předměstí. "Bylo z velké části příčinou toho, proč jsme scénář začali psát. To, kde jste vyrůstali, se stává součástí vaší identity. Nikdy to z vás nevymizí, i kdybyste byli pryč sebedelší dobu," komentuje to Joel Coen v distribučních materiálech.

"Každý v rodině hlavního hrdiny o něco usiluje. Larryho syn chce trávu a gramofonové desky. Jeho sestra Sarah touží po operaci nosu. Manželka a matka Judith chce utéct s jiným mužem, kterého na rozdíl od svého manžela vnímá jako váženého muže," vysvětluje Ethan Coen.

Zato profesor, zpočátku jako hlava rodiny, touží jen po tom, aby všechno dál fungovalo. Na začátku je spokojený s tím, jak se věci mají, ale pak nastanou problémy a on jen zoufale přihlíží, jak se mu vše hroutí. Na tvorbě scénáře prý bylo zábavné, jak se oba bratři neustále snažili vymyslet nové způsoby, jak Larryho mučit.

Seriózní muž, A Serious Man, Michael Stuhlbarg

V případě obsazení snímku Seriózní muž toužili jeho tvůrci po hlavním představiteli, který by byl divákům prakticky neznámý. Michael Stuhlbarg sice není neznámý těm, kteří v New Yorku navštěvují divadla, ale většina filmových diváků ho uvidí poprvé. Do rolí Larryho ženy a dětí obsadili Coenové místní herce z Minneapolis, kde film natáčeli. Stejně tak postupovali například při obsazování snímku Fargo.

Nechtěli jen stereotypní židovské herce, chtěli skutečné Židy. Podle nich jde o subkulturu, která působí odlišně od židovských komunit v New Yorku nebo Los Angeles. A místní představitelé církve, které oslovili, jim vyšli vstříc a brali jejich příběh s humorem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

Režisér Aladina postaví do boje proti Talibánu Jakea Gyllenhaala

6. 2. 2023 | Trailery | Adam Homola

Režiséra Guye Ritchieho asi netřeba dlouze představovat. Má na svědomí celou řadu gangsterek, akčních filmů, ale taky třeba Aladina s Willem Smithem.
Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

Na co koukat v únoru: Nejmenší marvelovský hrdina a velká romantika

3. 2. 2023 | Téma | Matěj Svoboda

Ant-Man vyráží do Kvantové říše, Reese Witherspoon se zamiluje do Ashtona Kutchera a zfetovaný medvěd žere lidi.
V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

V Sony chystají další Mizery, vrátí se Smith i Lawrence

2. 2. 2023 | Novinky | Adam Homola

Před kamerou se objeví ústřední herecké duo, zatímco za kameru se vrátí režisérské duo z minulého dílu.
Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

1. 2. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Apokalypsa se blíží a zabránit ji lze jediným způsobem. Zabili byste někoho, koho milujete, abyste zachránili lidstvo?