Smích racků (Mávahlátur)

3. 7. 2008 - 11:29 | Téma | red

Smích racků (Mávahlátur) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Režie a scénář: Ágúst Gudmundsson. Scénář: Ágúst Gudmundsson. Kamera: Peter Joachim Krause. Výtvarník: Tonie Zetterström. Střih: Henrik Moll. Hrají: Margrét Vilhjálmsdóttir, Ugla Egilsdóttir, Heino Ferch, Hilmir Snaer Gudnason, Kristbjörg Kjeld, Edda Björg Eyjólfsdóttir, Gudlaug Elísabet Ólafsdóttir. Island 2001, 104 min., barevný, islandsky s anglickými titulky. Uvedeno na 37. MFF Karlovy Vary 2002. Islandské filmy mají i při možném nedostatku jiných kvalit vždy jedno plus – zajímavě pojatou atmosféru někde na pomezí reality a mystiky

mffkv02_recenze
Islandské filmy mají i při možném nedostatku jiných kvalit vždy jedno plus – zajímavě pojatou atmosféru někde na pomezí reality a mystiky. Ať jde o Děti přírody či Ďáblův ostrov (kde navíc převažují i umělecké kvality) režiséra Fridrikssona nebo historické ságy Hrafna Gunlarssona, odehrávající se v dobách Vikingů.

Smích racků rovněž usiluje o jakési retro (podle distribučních materiálů jsme v roce 1953, ale to pro děj není nijak zvlášť důležité), kdy se do své rodné vísky na břehu moře vrací po smrti manžela v USA krásní a atraktivní Freya, jíž mnohé ženy nyní nesahají ani po kotníky. Nyní. Dřív Freya patřila za nehezkou baculku a její útěk s americkým vojákem byl považován za útěk lehké děvy. Freya ale nyní má to, čemu se říká šmrnc – dovede se vkusně a elegantně oblékat, držet postavu, mít dokonalý účes – a mnohým nezbývá než závidět. Jen kdyby věděly, že např. štíhlost je draze vykoupena bulimií.

Freya většinu příbuzných okouzlí – jen 11letá Agga na Freyu pohlíží s nedůvěrou, ba nenávistí (závist, nebo možná konkurence?) a pravidelně ji chodí udávat strážníkovi z protější policejní stanice. Ten si však z řečí malé holky, jak on ji vidí, nic nedělá.

I tento islandský snímek se snaží o jakousi mystičnost. Freya chodí v noci polonahá v mrazu k Ďábelským skalám a snad v nich i mizí jako správná čarodějka, možná ovládá i telepatii, nemá ráda kočky – ale kupodivu tomuto filmu podobné atributy spíše škodí, jsou nějak navíc – nehodí se do skládanky jinak naprosto reálných osudů.

Protože nejde ani tak o lineárně vyprávěný jeden příběh, ale spíše mozaiku drobných příhod ze života žen na islandské vesnici a jejich problémech s opilými či prolhanými manžely, podnikáním či obchodováním. Tím vším proplouvá Freya, hledající rovněž své štěstí i manžela. A rovněž její nenávistná souputnice Agga, která teprve po tragických událostech v jejich domě, v době Freyina těhotenství a odchodu od manžela, náhle dospívá. Najednou rovněž pochopí, že na muže nejspíš není spolehnutí, a že my, ženy, si musíme pomáhat a držet při sobě.

Toto víceméně viditelné feministické zabarvení je cítit skoro v každém záběru a role mužů jsou vesměs negativní, nebo ne příliš psychologicky propracované (otec se stále fláká na moři, kde raději loví ryby, manželé jsou vesměs lháři a pijani, bijící své ženy, policista je vlastně slaboch…). Ale pravda, nikdy jsem nežil v islandské přímořské vesnici, takže dost dobře možná jsou role mužů napsány naopak velmi přesvědčivě.

Přesto snímek nabízí i tak mnohé zajímavé a pozitivní momenty, a to jak filmařské, tak herecké (opět se potvrzuje, že české snímky mají co do herecké profesionality stále co dohánět) a nejen ženy po jeho zhlédnutí mohou být příjemně potěšeny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.