Silent Hill - preview

11. 7. 2008 13:45 - Téma | Autor: red

Silent Hill - preview zdroj: Archiv

V záplavě filmových adaptací počítačových her se čas od času objeví projekt zajímavý tím, kdo za ním stojí, než jenom slavnou předlohou

V záplavě filmových adaptací počítačových her se čas od času objeví projekt zajímavý tím, kdo za ním stojí, než jenom slavnou předlohou. Jedním z nich by mohl být Silent Hill francouzského režiséra Christophea Ganse Bratrstvo vlků a scénáristy Rogera Avaryho (Killing Zoe).

Adaptace videoher jsou stiženy chorobou jménem Uwe Boll. Ten chlap už popravil House of the Dead, Alone in the Dark, BloodRayne a chystá se na Fear Cry, nebo Postal. Co do počtu je Bollovi konkurentem Paul W. S. Anderson, autor Mortal Kombatu a především přelomového Resident Evil, kde nepřehlédnutelně krásná Milla Jovovichová kosí nemrtvé ve velkém a s vtipem. Silent Hill má svým tématem k Resident Evil blízko.

Silent Hill SYNOPSE:
Sharon (Jodelle Ferlandová) je smrtelně nemocná dívka posedlá myšlenkami na tajemné městečko jménem Silent Hill. Přes protesty manžela Christophera (Sean Bean) se Sharonina matka Rose (Radha Mitchellová) rozhodne dcerku do Silent Hillu vzít. Blízko cíle však Rose vjede do pasti a ocitne se v přízračné zóně mezi skutečností a světem děsuplných nočních můr. Den se topí v oblacích mlhy a Sharon zmizela. Rose se jí vydává najít. V opuštěných ulicích Silent Hillu se jí přitom zjevuje silueta dívky, o které si Rose myslí, že je Sharon. Brzy se navíc ukáže, že pošmourné, úprkem polámané ulice a budovy nesoucí stopy požáru i organických tekutin nejsou bez života. Obývají je podivní tvorové a živoucí tma, která mění všechno, na co šáhne. Poslední přeživší se jí sice urputně brání, ale příliš šancí proti jejím dotěrným prstům nemají. Rose se spojí s policajtkou Cybil (Laurie Holdenová) a postupně se dozvídá nejen o historii městečka, ale i o tom, že Sharon je pouhým pěšcem v mnohem rozsáhlejší hře. Aby ji zachránila, uzavře Rose dohodu s holčičí démonkou a do Silent Hillu spěchá i Christopher.

Silent Hill INSPIRACE:
Silent Hill je adaptací stejnojmenné japonské počítačové hry, která se už dočkala čtyř hlavních pokračování i komiksového zpracování. Oproti žánrově příbuzné sérii Resident Evil se Silent Hill zaměřuje spíše než na akci na téměř filmově rozvíjený příběh a mysteriózní atmosféru. Silent Hill se vyznačuje i propracovanou výtvarnou podobou, hudbou a zvukovými efekty.

UPOUTÁVKA:
V úvodu si dávají autoři klopotnou práci s kladením falešných stop. Potom to vypadá jako reklama na auto. Klip začíná být zajímavý až s cedulí Vítejte v Silent Hillu. Mlhavé exteriéry vypadají slibně, stejně jako polorozpadlé interiéry a masky tajemných obyvatel. Ovšem až závěrečná montáž na tlukot srdce je příslibem originální zábavy.

Silent Hill OBSAZENÍ:
Australanka Radha Mitchellová je stálicí vedlejších rolí (Hledání Země Nezemě, Telefonní budka), v padesátimiliónovém projektu Silent Hill má však bezesporu zatím svou největší filmovou rolí. Sean Bean vešel do obecného povědomí jako Boromir v trilogii Pán prstenů, v poslední době na sebe potom upozornil charakterní rolí v dramatu Její případ (North Country). Laurie Holdenovou bylo lze vidět v remaku Fantastická čtyřka. Představitelka Sharon, jedenáctiletáetá Jodelle Ferlandová, ztvárnila hlavní roli v Tideland Terryho Gilliama, který bude promítán i v českých kinech.

TVŮRCI:
Scenárista Roger Avary spolupracoval s Quentinem Tarantinem na Pulp Fiction, ve stejné době zrežíroval obskurní kultovku Zabít Zoe (Killing Zoe). V současné době Avary čerpá zejména z literárního odkazu Bretta Eastona Ellise (Pravidla vášně, Glitterati, Glamorama). Silent Hill je Gansovým hollywoodským debutem a režisér tak posiluje zástup francouzských režisérů, kteří tvoří žánrový snímek s prvky tajemna. Gansovým dalším projektem by měla být adaptace legendárního francouzského komiksu Rahan. Kameraman Dan Laustsen snímal i Bratrstvo, mezi jeho další zářezy patří Liga výjimečných. Hudbu skládá Akira Yamaoka, který ohudbil i původní hry. Speciální efekty vytváří studio Patrick Tatopoulos Designs (Underworld, Curandero) nebo Já, robot).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jason Momoa si střihne sněhuláka

Jason Momoa si střihne sněhuláka

2. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros se dohodlo se Stampede Ventures na tom, že zrovna teď je ten pravý čas, kdy by měl vzniknout nový film o sněhulákovi.
Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

1. 7. 2020 | Trailery | Adam Homola

Nový hororový film Amulet má na svědomí debutující scénáristka a režisérka Romola Rarai.
U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

30. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Že se chystají další Piráti z Karibiku víme už nějakou dobu. A nedávno jsme zaznamenali i spekulaci o tom, že otěže po Johnny Deppovi převezme Karen Gillan.
Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

29. 6. 2020 | Trailery | Adam Homola

Gerard Butler míří do dalšího katastrofického filmu, tak doufejme, že to bude lepší než Geostorm.