Sebevražedný oddíl - recenze

4. 8. 2016 - 11:02 | Recenze | František Fuka

Sebevražedný oddíl - recenze zdroj: tisková zpráva

Když se v Midway City objeví "nelidská bytost", která začne stavět stroj zkázy, jsou do akce vysláni "nebezpeční metalidé", toho času ve vězení: Např. Harley Quinn, Killer Croc, Captain Boomerang, Deadshot a několik dalších, o kterých jste pravděpodobně neslyšeli...

Bratři Warnerovi se nadále snaží budovat svůj "DC cinematic universe" a dosáhnout toho, čeho na filmových plátnech dosáhl Marvel. A nadále se jim to nedaří a zásadně jim to drhne...

Sebevražedný oddíl napsal a režíroval David Ayer (Patrola, Železná srdce). Ale není to úplně přesné tvrzení, protože to, co uvidíte na plátně má velmi daleko k tomu, co Ayer chtěl natočit a natáčel. Což si snadno ověříte prostým srovnáním toho, co o filmu říkali tvůrci a herci v průběhu natáčení, s tím, co se dostalo do kin. Například se detailně psalo o tom, jak Jared Leto nikdy v průběhu natáčení nevypadl z role Jokera a i v pauzách komunikoval s ostatními herci jako psychopat, v kostýmu a masce. Následně je poněkud zarážející, že se ve výsledném filmu Joker z hlavních hrdinů setká pouze s Harley Quinn, a s nikým jiným. Protože to bylo všechno vystříháno.

To nejvydařenější ve filmu je Joker a jeho tragicko-milostný vztah s Harley Quinn (Margot Robbieová). Bohužel, je jim ve filmu věnováno jen asi deset minut, z čehož větší část jsou flashbacky.

Podobně jako v Batmanovi v Supermanovi platí, že naprostá většina postav je velmi dobře obsazena a prostě "dobře vypadají". Nejen, že mají patřičné líčení a kostýmy, ale i odpovídající hlášky, choreografii pohybu, všechny tyhle "technické" věci.

Jejich představení (tzn. prvních asi 20 minut filmu) je fajn, ale peklo nastává ve chvíli, kdy mají být všechny ty postavy zasazeny do nějakého příběhu, a nějak dramaticky (případně komediálně) se v rámci toho příběhu chovat.

Příběh totiž skoro neexistuje a dává pramalý smysl. Celá zápletka s tím, proč je vlastně "Sebevražedný oddíl" sestaven, proč je vyslán do Midway City a proč tam hlavní padouch dělá to, co dělá, je zcela na hlavu a vypadá to, jako kdyby to byla ta poslední věc, kterou filmaři vymýšleli poté, co měli většinu filmu natočenou. Proto je zdaleka nejhorší poslední čtvrtina filmu, kdy dojde k naprosto nezajímavému finálnímu souboji a happyendu, který nebezpečně připomínal poslední Fantastickou čtyřku. Jinak je celá zápletka plná hodně zvláštních náhod, jako "Pošleme na padoucha někoho, kdo je jeho sourozenec, ale my to nevíme", nebo "Tým je sestaven několik hodin před tím, než je nutně potřeba." A především: Všimněte si v úvodu traileru (výše) hlášky "Co budeme dělat, pokud se příští Superman rozhodne unést prezidenta?" To nevím, ale rozhodně vám nepomůže tahle partička. Co je Deadshotovi platné, že se vždycky trefí, když Supermanovi kulky nevadí? Jak Harley Quinn hodlá Supermana zlikvidovat baseballovou pálkou a Captain Boomerang bumerangem?? (Mimochodem, neberte to jako nenápadný náznak toho, že ve filmu je Superman. Není.)

Někde na počátku kreativního procesu pravděpodobně byl film, který byl temný a depresivní, ale ten se v průběhu natáčení a střihu změnil na něco, co je mládeži přístupné, rychle se tam hláškuje a stříhá, a má to divoký pop-soundtrack, aby nikdo nemohl začít přemýšlet o tom, na co se vlastně kouká.

Většina Sebevražedného oddílu vypadá jako kusy filmových trailerů, které byly slepeny dohromady do formy celovečerního filmu. Hlášky jsou cool. Akční scény jsou ucházející. Ale z přibližně tuctu postav mají možná tři-čtyři trochu hloubky. A naopak o jiných (Boomerang, Killer Croc, Katana, Slipknot) se během celého filmu nedozvíme nic víc, než že jsou magoři a umějí dávat přes držku. Fakt, že většina z nich jsou nebezpeční zločinci, je skoro úplně ignorován, neboť se velmi rychle začnou chovat jako klasičtí "drsňáci s dobrým srdcem" ve spotřebních amerických filmech.

Film měl skvělou reklamní kampaň, jejímž následkem vlastně už z trailerů znáte skoro všechno cool, co se ve filmu objeví. Můžete si myslet, že trailery byly jen jakási ochutnávka toho skvělého, co vás čeká. Není to pravda. Trailery naopak naslibovaly mnohem víc, než vás čeká.

Ale pořád je to lepší než Batman v Superman...

Hodnocení: 50%

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.