Riskni to s Polly (Along Came Polly)

30. 3. 2004 - 2:34 | Téma | red

Riskni to s Polly (Along Came Polly) zdroj: tisková zpráva

Romantická komedie s Benem Stillerem a Jennifer Anistonovou, která se nějak nemůže rozhodnout, jestli bude romantická nebo komedie. Nebo snad buddy movie? Vcelku ale zablýsknutí na lepší časy. Napsal: VOJTĚCH RYNDA. Dvakrát John Hamburg komedii pro Bena Stillera spolunapsal, až si ji napotřetí zkusil zrežírovat sám

Dvakrát John Hamburg komedii pro Bena Stillera spolunapsal, až si ji napotřetí zkusil zrežírovat sám. Po Fotr je lotr (2000) a Zoolanderovi (2001) tedy přišla Polly, holka od rány, a s ní romantická taškařice, která víceméně nedělá nikomu ze zúčastněných ostudu. A tím fekálním humorem už vůbec ne.

Protože takové je pravidlo hrubozrnnějších amerických komedií začátku nového tisíciletí: nesmí v nich chybět fekální humor a hnusný pes. Riskni to s Polly se s oběma úskalími vyrovnává se ctí, i když trochu podvádí tím, že místo psa nastrkuje poloslepou fretku. Když se tyhle dva atributy octnou pohromadě, je z toho jeden z nejlepších momentů filmu. Fakt. Ale popořadě. Nejdřív je tu Reuben Feffer (Ben Stiller), úzkostlivý pojišťovák s odporem k čemukoliv rizikovému nebo nedejbože rovnou Riskni to s Polly nebezpečnému. Reuben si vezme Lisu (Debra Messing), ale ta mu hned na svatební cestě zahne s frankofonním instruktorem potápění (výtečně slizká epizodní rolička Hanka Azariy - ano, toho, co mluví v originální verzi Simpsonových). Zdeptanému Reubenovi postaví zlaté pravidlo všech buddy movies do cesty jeho pravý opak, což znamená oráchlou ženskou Polly (Jennifer Aniston, která je tu rozhodně lepší než v Božském Bruceovi, ale to ještě neznamená tak moc). A než všechno dopadne tak, jak si testovací publikum přeje, odehrají se určité peripetie kolem latinskoamerických tanců, Reubenova kámoše Sandyho (Philip Seymour Hoffman), šéfa Stana Indurskyho (Alec Baldwin) a klienta Lelanda Van Lewa (Bryan Brown).

Riskni to s Polly Předně je důležité říct, že Riskni to s Polly se rozpadá na dvě kvalitativně nesouměřitelné poloviny. Příčinou není ani tak předvídatelný scénář (ano, Polly postupně zatáhne Reubena do všeho, co on tak nesnáší, ať už je to exotické jídlo nebo cokoliv jiného), jako spíš koňské dávky romantiky, které od jistého momentu začnou padat na plátno jako kobylince na cestu. Nebo vy snad máte rádi proslovy na téma "jde o to, co je teď" či "když to nejmíň čekáš, stane se něco velkého"? Nemluvě o tom, že tak jako v každém správném mainstreamovém filmu se i v Riskni to s Polly z většiny postav stanou lepší lidé. Jinými slovy, Reuben prozře, Sandy prozře, snad i Polly trochu prozře - a jak naznačuje titulková coda, jediný, kdo opravdu neprozře, je ta přisleplá fretka, nicméně to nejspíš bohužel nebude sebeironická žánrová narážka. A tak z romantické poloviny snímku těžko vyzdvihnout něco jiného než Reubenův důkaz lásky k Polly, který představuje pojídání oříšků ze země.

Riskni to s Polly Zezačátku se ovšem věci mají jinak. A je to mnohem větší legrace, za což můžou spíš vedlejší postavy. (Ona ta hlavní dějová linie je jak řečeno natolik evidentní, a to včetně toho "deus ex machina" návratu manželky Lisy, že se scenárista Hamburg na ničem jiném než na subplotech vyřádit ani nemohl.) O instruktorovi potápění už zmínka padla; jeho krátký, ale výživný výstup obohacují skutečnosti, že po pláži rád chodí nahý, mluví s příšerným přízvukem, vypomáhá si zvířecími alegoriemi a při sexu nesundává ploutve ani sobě, ani partnerkám. Suma sumárum je to víc charakteristik, než kolik má Reuben (nerad dobrodružství) a Polly (ráda dobrodružství) dohromady. Podobně je na tom oblíbený herec Paula Thomase Andersona Philip Seymour Hoffman (Opilí láskou, Magnolia, Hříšné boogie) coby Sandy: hraje basket, i když hrát vůbec neumí, myslí si, že je herec, i když hrát vůbec neumí... Prostě velkolepý nýmand. Alec Baldwin (Průserář) jako šéf Stan zas tolik prostoru nedostane, ale dokáže ho využít bezezbytku: velký boss, chlapák každým coulem, ale pupek mu roste a život vlastně ujel.

Tohle jsou totiž postavy, na kterých ten film stojí; zdatně jim sekunduje ještě mírné opomíjení politické korektnosti a scenáristův vyspělý smysl pro absurdno. Zbytek je dort pod šlehačkou. Až se John Hamburg vymaní z žánrových stereotypů a bude sekat jen úchylné fórky jeho srdci evidentně blízké, mělo by to dopadnout líp. Takhle je to "pouze" slušný nadprůměr.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.