Režisér Filip Renč slaví 45. narozeniny

17. 8. 2010 - 7:45 | Téma | red

Režisér Filip Renč slaví 45. narozeniny zdroj: tisková zpráva

Kdysi býval oblíbeným dětským hercem, později se ale z něj stal úspěšný režisér. Filipa Renče, který 17. srpna oslaví pětačtyřicátiny, proslavil hned celovečerní režijní debut z roku 1991 Requiem pro panenku. Natočil také několik úspěšných hudebních klipů (mimo jiné pro Lucii Bílou slavný Láska je láska) a desítky reklam, včetně nedávných naturalistických spotů pro kampaň ministerstva dopravy Nemyslíš - zaplatíš! Na kontě má Renč i divadelní režii muzikálu Kleopatra či svého, původně filmového, muzikálu Rebelové.

Filip Renč, jehož otec byl režisér a matka zpívala v karlínském divadle, se již jako dítě dostal k prvním filmovým rolím. Ve čtyřech letech se objevil v některých dílech seriálu o panu Tau, následovaly mimo jiné filmy Jakub, Nechci nic slyšet či Julek. Nevystudoval ale herectví, nýbrž dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Již během studií na sebe upozornil například dokumenty Zapadákov a Srdíčko, za něž získal ceny na festivalu světových filmových škol v Mnichově v letech 1987 a 1988.

V 90. letech se věnoval hodně reklamě a videoklipům, z té doby ale pochází i jeho thriller Válka barev či hraný dokument Polojasno, jenž rekonstruuje události bezprostředně po pádu totalitního režimu v Československu. V roce 2001 zazářil retromuzikálem Rebelové, který získal řadu cen, včetně dvou Českých lvů (za zvuk a kostýmy). Za rok 2008 si tři České lvy za Renčův poslední celovečerní film Hlídač č. 47 odnesli dva herečtí protagonisté Karel Roden a Vladimír Dlouhý a střihač Jan Mattlach. Divácky velmi úspěšný byl jeho film podle Vieweghovy knihy Román pro ženy z roku 2004.

Ani herectví ale Renč nepověsil na hřebík, objevil se například v několika roličkách ve filmech svého bývalého spolužáka Jana Svěráka Jízda, Kolja, Tmavomodrý svět či Vratné lahve, hrál také v pohádkách Nesmrtelná teta či Kouzla králů.

Více informací o Filipu Renčovi včetně fotografií naleznete v jeho profilu na www.osobnosti.cz

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.