Režisér Filip Renč slaví 45. narozeniny

17. 8. 2010 - 7:45 | Téma | red

Režisér Filip Renč slaví 45. narozeniny zdroj: tisková zpráva

Kdysi býval oblíbeným dětským hercem, později se ale z něj stal úspěšný režisér. Filipa Renče, který 17. srpna oslaví pětačtyřicátiny, proslavil hned celovečerní režijní debut z roku 1991 Requiem pro panenku. Natočil také několik úspěšných hudebních klipů (mimo jiné pro Lucii Bílou slavný Láska je láska) a desítky reklam, včetně nedávných naturalistických spotů pro kampaň ministerstva dopravy Nemyslíš - zaplatíš! Na kontě má Renč i divadelní režii muzikálu Kleopatra či svého, původně filmového, muzikálu Rebelové.

Filip Renč, jehož otec byl režisér a matka zpívala v karlínském divadle, se již jako dítě dostal k prvním filmovým rolím. Ve čtyřech letech se objevil v některých dílech seriálu o panu Tau, následovaly mimo jiné filmy Jakub, Nechci nic slyšet či Julek. Nevystudoval ale herectví, nýbrž dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Již během studií na sebe upozornil například dokumenty Zapadákov a Srdíčko, za něž získal ceny na festivalu světových filmových škol v Mnichově v letech 1987 a 1988.

V 90. letech se věnoval hodně reklamě a videoklipům, z té doby ale pochází i jeho thriller Válka barev či hraný dokument Polojasno, jenž rekonstruuje události bezprostředně po pádu totalitního režimu v Československu. V roce 2001 zazářil retromuzikálem Rebelové, který získal řadu cen, včetně dvou Českých lvů (za zvuk a kostýmy). Za rok 2008 si tři České lvy za Renčův poslední celovečerní film Hlídač č. 47 odnesli dva herečtí protagonisté Karel Roden a Vladimír Dlouhý a střihač Jan Mattlach. Divácky velmi úspěšný byl jeho film podle Vieweghovy knihy Román pro ženy z roku 2004.

Ani herectví ale Renč nepověsil na hřebík, objevil se například v několika roličkách ve filmech svého bývalého spolužáka Jana Svěráka Jízda, Kolja, Tmavomodrý svět či Vratné lahve, hrál také v pohádkách Nesmrtelná teta či Kouzla králů.

Více informací o Filipu Renčovi včetně fotografií naleznete v jeho profilu na www.osobnosti.cz

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.