Režiser Avataru bojuje proti stavbě přehrady v Amazonském pralese

- Téma autor: red

Dokumentární snímek A Message from Pandora (Pandořino poselství), ukazující tažení indiánských kmenů a ochránců přírody pro zachování tamější přírody, použíje James Cameron v "boji" proti stavbě gigantické přehrady a vodní elektrárny Belo Monte v Amazonských pralesích v Brazílii.

Toto asi dvacetiminutové video vyjde podle organizace Amazon Watch v těchto dnech společně se zvláštní verzí filmu Avatar, jehož podtitul v překladu zní Vylomení Pandořiny skřínky. Režisér doufá, že dokument zhlédnou fanoušci Avataru, kteří potom podpoří boj proti této hydroelektrárně.

Šestapadesátiletý držitel Oscara Cameron společně se svými kolegy z natáčení filmu Avatar, například s herečkou Sigourney Weaverovou, již několikrát odcestoval v doprovodu ekologů do Amazonského deštného pralesa a navštívil místo, kde brazilská vláda plánuje tuto gigantickou přehradu postavit.

Amazonský prales

Plány na stavbu přehrady a vodní elektrárny Belo Monte na řece Xingú, jednom z přítoků Amazonky, vyvolaly mezinárodní pobouření kvůli očekávaným ekologickým škodám a dopadu na místní indiánské kmeny. Elektrárna má být s plánovaným výkonem 11.000 megawattů třetí největší na světě po přehradě Tři soutěsky v Číně o výkonu 18.000 megawattů a Itaipú, rovněž v Brazílii, o výkonu 14.000 megawattů. Zaplaví 500 kilometrů čtverečních v oblasti, kde podle hnutí na obranu životního prostředí Greenpeace žije 20.000 až 30.000 rodin. Částečně by měla být uvedena do provozu již v roce 2015.

Vedle Camerona protestují proti této kontroverzní stavbě i další celebrity, například brazilská modelka Gisele Bündchenová nebo britský zpěvák a skladatel Sting.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.