Quartétto

22. 3. 2004 - 18:53 | Téma | red

Quartétto Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář a režie: Laura Siváková. Kamera: Tomáš Juríček. Hudba: Peter Groll. Strih: Maro Šlapeta. Hrají: Klára Dubovicová (matka), Diana Mórová (Kristína), Zuzana Mauréry (Viera), Lenka Fillnerová-Robaye (Silvie), Peter Bebjak, Ján Kroner a další. Barevný, 90 minut. SR-ČR 2002. Premiéra v SR: 29. listopadu 2002 jako zahajovací film Mezinárodního filmového festivalu Bratislava 2002. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 17. dubna 2003. Název vycházející z hudební terminologie je záměrný: příběh se totiž soustřeďuje kolem čtyř postav, matky a jejích tří dcer

Quartetto

Název vycházející z hudební terminologie je záměrný: příběh se totiž soustřeďuje kolem čtyř postav, matky a jejích tří dcer. Jádro děje se odehrává v rozlehlé vile na provincii, kam za ovdovělou matkou přijíždějí dcery, když se dozvědí o její smrtelné nemoci. Každá z žen má svůj vlastní svět a problémy: se životem nespokojená matka se kvůli vnucenému manželství musela rozloučit s kariérou operní zpěvačky, neúspěšná herečka Kristína, z nerovného manželství rezignovaná Viera a nejmladší Silvie, zamilovaná do ženatého muže. Počáteční stísněnost, která vyplývá z toho, že je matka již brzy opustí, se posléze uvolňuje a vzájemná blízkost vede k odhalování zamlčovaných skutečností a citových traumat. Silná osobnost matky, kdysi dominantní vůči staršímu manželovi i dcerám, jimž plánovala budoucnost, chorobou slábne. V rozhovorech, které ústí do střetů, se odhalují příčiny matčiny dávné nevěry i citového chladu vůči dětem. Konfliktní situace vedou k vyjasnění, porozumění, odpuštění a smíření...

Quartetto

První scénář filmu vznikl již před sedmi lety jako bakalářská práce studentky scénáristiky a dramaturgie Laury Sivákové, přičemž námět jí poskytlo konfliktní setkání tří dcer na pohřbu vlastní babičky. Již tehdy byli osloveni Šulík a Gedeon, avšak realizaci filmu odmítli, nejspíš proto, že se dost dobře nemohli vcítit do "ženského světa" předlohy. Mezitím se Siváková "učila" režii, když spolupracovala jako skriptka a asistentka s Jakubiskem a Šulíkem. Teprve pak, když ze zbytků filmového materiálu uschovávaného doma v ledničce natočila krátký snímek Lola, podařilo se jí přesvědčit producenta Biermanna, aby jí svěřil režii nízkorozpočtového filmu.

Quartetto

Třebaže film pojednává o ženských postojích, nenaplněných a zklamaných láskách, nevěře a ztrátě důvěry, není určen jen jim, ale i mužům. Každá z těch žen totiž má či měla partnera a právě oni jsou odrazem ne- uspokojivých vztahů, tužeb a lásek. Hudební kvarteto je komorní skladba a právě tak komorně je pojato Quartétto. Půvab hudby vytvářejí jednotlivé hlasy, které si přebírají melodii, hrají spolu nebo proti sobě. Půvab filmu vytvářejí jednotlivé výstupy charakterizující postavy a situace: snad největší výsledný dojem v divákovi zanechá poslední operní výstup matky. Vzhledem ke zmíněné kompozici je důležité hudební pozadí, s filmem citlivě souzní kvarteto složené Petrem Grollem. Kamera Tomáše Juříčka vytváří atmosféru příběhu, přičemž digitální záznam zvýšil dojem přirozeného projevu postav a současně umožnil práci i v nepříznivých světelných podmínkách. Patrně z malé zkušenosti vyplývají chyby ve střihu.

Quartétto vyjevuje originální poetiku autorky, v jejímž klíči vypráví věrohodný příběh plnokrevných postav, do jejichž citů i poznávání se může divák bez obtíží vcítit. Laura Siváková natočila zralý film, který je na Slovensku patrně nejslibnějším debutem od doby Martina Šulíka.

Zasvěcenou slovenskou recenzi filmu najdete na inZine.sk zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.