Před 35 lety měla premiéru filmová sága Star Wars

24. 5. 2012 12:46 - Téma | Autor: red

Před 35 lety měla premiéru filmová sága Star Wars Zdroj: Archiv

Americká filmová sága Star Wars (Hvězdné války), jejíž první díl měl premiéru 25. května 1977, patří k nejpopulárnějším a nejvýdělečnějším hollywoodským trhákům všech dob. Šestidílná vesmírná pohádka o souboji dobra a zla, kterou mezi lety 1977 a 2005 natočil režisér George Lucas, vydělala po celém světě okolo 45 miliard dolarů. Zhruba 80 procent přitom připadá na prodej postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších věcí, na kterých se objevily motivy ze Star Wars.

Díky novým trikovým technologiím vyvinutým speciálně pro tento film nabídly Star Wars něco, co do té doby nebylo na plátnech kin k vidění: akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy.

Kvůli náročnosti triků začal Lucas natáčet ságu odprostředka, z původních devíti dílů nakonec bylo šest. V roce 1997 se na plátna vrátila původní trilogie s vylepšenými triky a scénami navíc, až poté následovaly první tři epizody. Celou sérii uzavřel Lucas po 28 letech dílem Pomsta Sithů z roku 2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.