Pražské Aero nabídne v září přehlídku severoirského filmu

- Téma autor: red

Praha 11. srpna - Přehlídku severoirského filmu připravuje na konec září pražské kino Aero. Reaguje tak na to, že Severní Irsko se stává jedním z center filmové produkce ve Spojeném království i v Evropě

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Praha 11. srpna - Přehlídku severoirského filmu připravuje na konec září pražské kino Aero. Reaguje tak na to, že Severní Irsko se stává jedním z center filmové produkce ve Spojeném království i v Evropě. Od 26. do 30. září se v žižkovském kinosále objeví celovečerní hrané snímky, krátké i animované filmy, dokumenty a videoinstalace Johna McIlduffa.

"Tato filmová přehlídka vyzdvihuje severoirský filmařský talent, jenž si zaslouží uznání i za mořem. Nejeden z filmů, které jsem vybral, znám už pěkných pár let. Můj výběr však zahrnuje i řadu novějších titulů; mnohé z nich na mě už při prvním zhlédnutí zapůsobily jako zjevení," komentoval pražskou kolekci dramaturg filmového festivalu v Belfastu Michael Besnard-Scott.

Součástí přehlídky, která filmovým fanouškům nabídne pět celovečerních a 24 krátkých filmů, sedm dokumentů a osm snímků animovaných, bude retrospektiva filmové tvorby bratří Spenceových.

Přehlídka se uskuteční ve spolupráci s Britskou radou, která v polovině června výstavou v Českém muzeu výtvarných umění v Husově ulici zahájila jednoroční projekt Zaostřeno na Severní Irsko. Expozice má název Psi jsou bez vyznání a zájemci si na ní mohou ještě do 3. září prohlédnout malby, fotografie, videoprojekce a prostorové instalace dvanácti mladých autorů. Snaží se ukázat, že jsou schopni oprostit se od každodenní složité politické situace v zemi a zobrazit život v Severním Irsku z jiného než tradičního úhlu pohledu.

V Severním Irsku, které je součástí Velké Británie, se dlouhodobě odehrává konflikt mezi katolíky a protestanty. Od roku 1969 si tento střet vyžádal více než 3000 životů.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.