Poslední samuraj (The Last Samurai)

- Téma autor: red

Historický velkofilm o americkém vojákovi, který přijede do Japonska bojovat se samuraji, aneb jak Tom Cruise a Edward Zwick znásilnili co se dalo, a ještě je to nuda k uzoufání. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie. Obrácení bijce indiánů, aneb historický velkofilm o tom, jak Američan naučí Japonce ctít jejich vlastní kulturu

Obrácení bijce indiánů, aneb historický velkofilm o tom, jak Američan naučí Japonce ctít jejich vlastní kulturu. Morální poselství třeskuté, příběh a forma hollywood pur. Jedině závěrečná bitva dává tomuto bezbřehému kýči jakýs takýs důvod k životu.

19. století pomalu skonává a Nathan Algren (Tom Cruise) je jeho malý velký chlap. Celý život bojuje proti Indiánům. Střílel jejich ženy i děti. Dle přiložených flashbacků zabíjel „všechno, co chodilo i lezlo.“ Věru žádný lichotivý obrázek americké armády. Když už žádný Vinetú po Zemi nechodil, utekl se Nathan k whisky a stal se atrakcí potulné show.
Poslední samurajJako škleb pak vypadá, že si Algrena vyhlédne japonské velení. Nechá jej najmout, aby vycepoval císařské vojsko a potlačil samurajskou rebélii, kterou vede úkladný Katsumoto (Ken Watanabe).
K bitvě dojde narychlo, vládní vojsko prchá a jediný Algren se bije jako lev. Ostatně proti domorodcům mu to vždycky šlo. Žádný div, že setne Katsumotova bratra. Tento husarský kousek samurajského velitele ohromí natolik, že nechá Algrena zajmout živého, aby – jak praví – „poznal svého nepřítele.“ Udatný Američan dostane šanci poznat nejen své pravé já, ale i podstatu japonské kultury. Uf.

Zwickův (Glory) Poslední samuraj pochopitelně trpí limity žánru - jednoznačné zlomy a zvraty (biftekář Algren se přidá na stranu samurajů, když sezná jejich „pravdu“), klišé na klišé, plakátová romantika (Algren je ubytován u vdovy po Katsumotovu bratrovi), masové bitvy i nut(d)né smyčce Hanse Zimmera. Příběh je odhadnutelný na dvě a čtvrt hodiny dopředu, a oproti svým mainstreamovým rivalům nabízí Poslední samuraj jen kosmetické změny - instantní samurajskou etiku a kimona.
Rada: Jestli patříte mezi ctitele japonské kultury, připravte se ve finále na nejhorší.

Poslední samurajTom Cruise hraje svým obvyklým způsobem. Cení zuby a mhouří oči. Ken Watanabe v roli zbojníka Katsumota hledí do dáli a tváří se vznešeně.

Poslední samuraj má 154 minut a těch prvních 120 je zbytečných. Když už si to odsedíte, závěrečná bitva sice za něco stojí, ale kulomet měli už v Peckinpahově Divoké bandě. Jediné, čeho si lze na Zwickově snímku cenit, je bojová taktika, která v hlavní bitvě sehraje rozhodující roli. Snad díky své zkušenosti s válečnými filmy se Zwickovi podařilo o strategiích nejen mluvit, ale dokonce je ukázat tak, aby z nich divák něco měl. Škoda jenom, že veškeré válečné plánování mají na bedrech cizinci. Japonci jsou odsouzeni do rolí statistů (terčů) a tím mizí jediný důvod, proč by se to mělo odehrávat zrovna tam.

Technicky se Poslední samuraj pohybuje v bezpečném objetí hollywoodské profesionality.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.