Polanski nepřijede na světovou premiéru svého filmu The Ghost Writer

30. 1. 2010 - 12:00 | Téma | red

Polanski nepřijede na světovou premiéru svého filmu The Ghost Writer zdroj: tisková zpráva

Slavný režisér Roman Polanski nedorazí na Berlinale na světovou premiéru svého posledního filmu The Ghost Writer. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl šéf festivalu Dieter Kosslick. Dodal, že promítání snímku nedoprovodí ani žádný tvůrcův vzkaz na videu.

Polanski je v současné době v domácím vězení na své chatě ve švýcarských Alpách, kde čeká na své případné vydání k soudu do USA. Hrozí mu až dva roky vězení za pohlavní styk  s třináctiletou dívkou v roce 1977. Ve Spojených státech se tento trestný čin považuje za znásilnění a nedá se promlčet.

Pořadatelé Berlinale doufali, že by šestasedmdesátiletý Polanski přece jen mohl do Berlína přijet. "Nepřijede. A nebude ani žádný vzkaz na videu," řekl Kosslick. Režisér mu po telefonu poděkoval za to, že organizátoři berlínské přehlídky vybrali jeho snímek The Ghost Writer do soutěže. "Řekl jsem mu, že jsme ho vybrali proto, že je to skvělý film. Polanski, který byl na Berlinale již mnohokrát vždy říkal, že má rád zdejší atmosféru. Ten film je politické prohlášení. Jeho výběr ale nebyl politickým prohlášením, spíš uměleckým prohlášením," dodal Kosslick.

V roce 1965 si za svůj film Hnus Polanski z Berlína odvezl Stříbrného medvěda, v následujícím roce pak dokonce Zlatého medvěda za snímek Slepá ulička.

Polanski byl zatčen v září loňského roku ve Švýcarsku. Od roku 1978 žil ve Francii, která své občany do ciziny nevydává. Dokonce ani v roce 2003 si do USA nepřijel převzít Oscara za své drama Pianista.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.