Pan Nikdo je filmem o mnoha různých životech, které může prožít jediný člověk

16. 7. 2010 - 16:10 | Téma | red

Pan Nikdo je filmem o mnoha různých životech, které může prožít jediný člověk zdroj: tisková zpráva

Do českých kin vstupuje hravý sci-fi snímek belgického režiséra Jaco Van Dormaela Pan Nikdo. Film za 37 milionů eur (940 milionů korun) je nejdražším belgickým filmem, na jeho produkci se podílela i Kanada, Francie a Německo. Příběh začíná v roce 2092, kdy 117letý Nemo Nobody vzpomíná na minulost. Divákovi se nabízejí tři varianty toho, co mohl prožít, kdyby v životě zvolil různé cesty. První čeští diváci viděli film v české předpremiéře na festivalu v Karlových Varech.

Dnes se film promítal v premiéře v pražském Světozoru, distribuovat ho bude Asociace českých filmových klubů (AČFK).

"Moji producenti nechtějí, abych to říkal, ale Pan Nikdo je vysokorozpočtový experimentální film o mnoha různých životech, které může prožít jeden člověk. Záleží jen na rozhodnutích, která během života učiníme," řekl ke svému snímku režisér. Na scénáři pracoval sedm let. Prý ani nečekal, že to potrvá tak dlouho, text psal a znovu přepisoval, byl nerozhodný a promýšlel různé varianty podobně jako jeho hlavní hrdina.

Stejně jako se liší jednotlivé variace příběhů, jsou jiná i jejich zpracování. Divákovi se předkládají tři vývoje děje - podle toho, kterou ženu by si vybral za manželku. Přitom každé z Nemových manželství bylo natočeno jiným filmovým postupem. Například život Nema s Elise natočil režisér realisticky, ruční kamerou, život Nema s Jeanne tak, že klíčové věci se dějí mimo záběr a život Nema - vdovce zase v pomalých, rozjímavých pohybech kamery.
Roli hlavní postavy svěřil Jaco Van Dormael americkému herci Jaredu Letovi, známému například ze snímku Requiem za sen od Darrena Aronofského.

Pan Nikdo

Někteří snímek Pan Nikdo připodobňují k Lole běží o život, Věčnému svitu neposkvrněné mysli nebo Magnólii. Ne všechny kritiky jsou ale pozitivní. Zmiňuje se například chtěná ambicióznost a videoklipová podmanivost. Film prý nepřináší nic nového, nicméně má prý slušné tempo, nenudí a může být vítanou změnou pro diváka unaveného komerčními trháky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.