Pan Nikdo je filmem o mnoha různých životech, které může prožít jediný člověk

16. 7. 2010 - 16:10 | Téma | red

Pan Nikdo je filmem o mnoha různých životech, které může prožít jediný člověk zdroj: tisková zpráva

Do českých kin vstupuje hravý sci-fi snímek belgického režiséra Jaco Van Dormaela Pan Nikdo. Film za 37 milionů eur (940 milionů korun) je nejdražším belgickým filmem, na jeho produkci se podílela i Kanada, Francie a Německo. Příběh začíná v roce 2092, kdy 117letý Nemo Nobody vzpomíná na minulost. Divákovi se nabízejí tři varianty toho, co mohl prožít, kdyby v životě zvolil různé cesty. První čeští diváci viděli film v české předpremiéře na festivalu v Karlových Varech.

Dnes se film promítal v premiéře v pražském Světozoru, distribuovat ho bude Asociace českých filmových klubů (AČFK).

"Moji producenti nechtějí, abych to říkal, ale Pan Nikdo je vysokorozpočtový experimentální film o mnoha různých životech, které může prožít jeden člověk. Záleží jen na rozhodnutích, která během života učiníme," řekl ke svému snímku režisér. Na scénáři pracoval sedm let. Prý ani nečekal, že to potrvá tak dlouho, text psal a znovu přepisoval, byl nerozhodný a promýšlel různé varianty podobně jako jeho hlavní hrdina.

Stejně jako se liší jednotlivé variace příběhů, jsou jiná i jejich zpracování. Divákovi se předkládají tři vývoje děje - podle toho, kterou ženu by si vybral za manželku. Přitom každé z Nemových manželství bylo natočeno jiným filmovým postupem. Například život Nema s Elise natočil režisér realisticky, ruční kamerou, život Nema s Jeanne tak, že klíčové věci se dějí mimo záběr a život Nema - vdovce zase v pomalých, rozjímavých pohybech kamery.
Roli hlavní postavy svěřil Jaco Van Dormael americkému herci Jaredu Letovi, známému například ze snímku Requiem za sen od Darrena Aronofského.

Pan Nikdo

Někteří snímek Pan Nikdo připodobňují k Lole běží o život, Věčnému svitu neposkvrněné mysli nebo Magnólii. Ne všechny kritiky jsou ale pozitivní. Zmiňuje se například chtěná ambicióznost a videoklipová podmanivost. Film prý nepřináší nic nového, nicméně má prý slušné tempo, nenudí a může být vítanou změnou pro diváka unaveného komerčními trháky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.