Oslavenec Smyczek se do filmu zamiloval už jako kluk

28. 3. 2010 - 14:18 | Téma | red

Oslavenec Smyczek se do filmu zamiloval už jako kluk zdroj: Mediafax

Už jako kluk se zamiloval do pohyblivých obrázků. Bylo mu devět, když začal filmovat a zahrál si už ve více než 30 filmech. Od konce 70. let však diváci jméno Karel Smyczek čtou především v kolonce režie.

Režisér kultovního filmu Sněženky a machři, oblíbených seriálů Bylo nás pět, Místo nahoře či Dobrá čtvrť a nyní uváděného Poste restante, oslaví poslední březnový den své šedesátiny. 

Jako jiné děti jezdily na prázdniny k babičce, tak školák Karel Smyczek jezdil na natáčení. Měl filmování rád, také kvůli lidem, filmařským osobnostem, s nimž se potkával a kteří ho později ovlivnili.

Nejvíc asi specialista na dětské filmy Milan Vošmik, v jehož snímcích hrál jako kluk nejvíc. Na FAMU šel s tím, že chtěl točit filmy jako on a další režiséři Věra Plívová-Šimková, Karel Kachyňa či Ota Koval, od kterých se učil. Rád vzpomínal na režiséra Vláčila, v jehož Holubici měl svou první hlavní roli. "Díky Františku Vláčilovi jsem měl pocit, že i já opravdu tvořím", říkal Smyczek. 

Vždycky chtěl točit pro děti, ale nakonec se to podle něj nějak zvrtlo, takže čistě dětský film nedělal. S malými (a nejen malými) herci si ale dobře rozumí, umí si k nim najít cestu, jak přesvědčil v řadě poetických filmů o dětech a s dětmi. 

Smyczek se narodil 31. března 1950 v Mělníce. Pochází však ze Slaného a atmosféru malých měst má pořád rád, což se odrazilo třeba i na seriálu Bylo nás pět. FAMU, na které se kromě profese seznámil i se svou ženou Danou (jsou spolu jednačtyřicet let a mají tři už dospělé děti), absolvoval v roce 1975 snímkem Kapři pro Wehrmacht podle povídky Oty Pavla. 

Jako samostatný režisér debutoval Smyczek snímkem o holkách z internátu Housata. Pak přišlo několik filmů pro mladé z líhně Ivo Pelanta a Radka Johna, mezi nimi Jen si tak trochu písknout, Jako zajíci a především dnes již kultovní a podle autorů "proti režimu poťouchlejší" Sněženky a machři. 

Smyczek jednou řekl, že téměř všechno, co natočil, bylo pro něj neznámou pevninou. Zimní radovánky a lyže mu nic neříkaly, a přesto měly Sněženky divácký úspěch. Zato od schvalovacích orgánů zazněla i výtka: "Soudruzi, rodiče teď nebudou pouštět děti na hory". Podobně se s Radkem Johnem pustil i do filmu Proč?, i když nemá rád rozvášněné davy na stadionech, a tady se s nimi potýkal. "Tomu se říká v Čechách koledovat si," poznamenal. A přesto to zkouší stále znovu. 

V poslední době se Smyczek zabývá převážně seriály. Začínal s nimi v polovině 80. let Třetím patrem z prostředí "učňáku", v němž řádili Jiří Langmajer, Jan Potměšil či Michal Suchánek

"Zajímá mě vyprávění, založené na vývoji postav a vztahů, a na jistém typu vypovídací hodnoty. Nejde mi jenom o to, abych pomohl zaplnit nenasytný televizní program," říká režisér. Své seriály bere totiž jako jeden dlouhý film, takové byly i oblíbené Bylo nás pět podle knihy Karla Poláčka, Místo nahoře či Dobrá čtvrť, oceněná televizní cenou Elsa. Úspěch u diváků ho utvrdil v tom, že má cenu takový typ seriálu dělat. 

Diváky u obrazovek právě baví nový Smyczkův úsměvný duchařský příběh mladého pošťáka Poste restante. Letos se režisér, kterému loni šlo o život kvůli zhoubnému nádoru slinných žláz, mohl po půlroční léčbě vrátit k roztočenému projektu Špačkovi v síti času se spoustou náročných triků. "Ani v nejhorších chvílích jsem to nevzdával. Držela mě rodina a práce," přiznal Smyzcek.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.