Oscary 2006: nejlepší film

29. 8. 2008 - 16:32 | Téma | red

Oscary 2006: nejlepší film zdroj: tisková zpráva

Nejlepší film: Skrytá identita (režie Martin Scorsese, producent Graham King)

Babel

Kr

Dopisy z Iwo Jimy Malá Miss Sunshine Skrytá identita

Nominace: Snímek Alejandra Gonzáleze Iñárrita Babel (producenti Alejandro González Iñárritu, Steve Golin, Jon Kilik) se do pozice oscarového favorita prosadil ziskem Zlatého glóbu v kategorii nejlepší film – drama. Jenom se tak potvrzuje současná popularita mozaikovitých dramat, v nichž všechno souvisí se vším. Filmu, zabývajícímu se tématy odcizení a neschopnosti komunikace, však může u akademiků uškodit loňské vítězství žánrově i tematicky spřízněného Crash. • Frearsovo melodrama z panovnických komnat a ložnic Královna (producenti Andy Harries, Christine Langanová, Tracey Seawardová) si už získalo srdce členů britské akademie BAFTA, když od ní obdrželo stejnojmennou cenu v kategorii nejlepší film. I tak ale patří snímek založený na hereckém výkonu Helen Mirrenové spíš mezi outsidery této kategorie. • Velká očekávání kladená na Eastwoodovo válečné drama Vlajky našich otců se nenaplnila. Snímek má pouze dvě nominace v technických kategoriích. Naštěstí Eastwood natočil rovněž bitvu o Iwo Jimu také z pohledu obránců ostrova. Snímek nazval Dopisy z Iwo Jimy (producenti Clint Eastwood, Steven Spielberg, Robert Lorenz) a sleduje v něm marné snažení japonských vojsk ubránit se americké převaze. To vše v kombinaci melodramatu s dokumentaristickými záběry bojů, jak je známe už ze Spielbergova Zachraňte vojína Ryana. Před devíti lety z toho byla „pouze“ nominace. Překonají Dopisy z Iwo Jimy svůj vzor? • Obrovským překvapením nominací je nezávislá rodinná komedie s hořkou příchutí Malá Miss Sunshine (producenti David T. Friendly, Peter Saraf, Marc Turtletaub). Příběh rodinky neurotiků, jež míří splnit sen své nejmladší členky zúčastnit se dětské soutěže krásy, uspěl u Asociace losangelských filmových kritiků, při Independent Spirit Award se probil do nominací na nejlepší film. • Jak už bývá zvykem, mezi pětici nejlepší se prosadil taky snímek Martina Scorseseho. Letošní krimithriller Skrytá identita (producent Graham King) nemůže být výjimkou. Druhou, odvrácenou stranou tohoto pravidla je fakt, že samotné ocenění bývá Scorseseho snímku odepřeno.

Filmy, které nebyly nominovány: DreamgirlsVlajky našich otcůPan’s Labyrinth Notes on a ScandalJako malé dětiLet číslo 93 Half NelsonGoyovy přízrakyAtentát v Ambassadoru

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.