Oscarem oceněný "Rakušan" Christoph Waltz konečně získá rakouské občanství

16. 8. 2010 - 10:20 | Téma | red

Oscarem oceněný "Rakušan" Christoph Waltz konečně získá rakouské občanství zdroj: tisková zpráva

Největší nynější rakouská filmová hvězda Christoph Waltz, který letos dostal Oscara za roli zběsilého nacisty v Tarantinových Hanebných panchartech, vůbec není Rakušan. Zjistil to rakouský deník Österreich. Podle něj je herec německý státní občan. Vláda alpské republiky prý už ale pracuje na tom, aby slavné star mohla do podzimu rakouské občanství udělit.

Vztah Rakušanů a Němců je dvojaký. Je v něm stejně tak náklonnost, jako i určitá nesnášenlivost. Podle deníku Österreich si teď němečtí sousedé jistě neodpustí důrazné "pche", když je Waltz vlastně jejich státní příslušník. Německý deník Bild zas napsal, že tohle zjištění muselo být pro Rakušany šok.

Když Waltz přebíral v březnu zlatou sošku za svého plukovníka Landu, celé Rakousko jásalo. Rakouská televize vysílala přímé vstupy, v tradičním vídeňském premiérovém kině se předávání Oscarů promítalo v noci živě, média třiapadesátiletého herce oslavovala. "Rakousko mělo v představiteli bestiálně šarmantního esesáka Landy v Tarantinových Hanebných panchartech konečně zas skutečnou světovou hvězdu - na níž dokonce Němci celkem závistivě koukali," napsal deník Österreich.

Slavný herec se narodil ve vídeňské čtvrti Grinzing a chodil tu do školy. "Jeho otec byl Němec, a tak se také Christoph narodil ve Vídni jako německý občan," potvrdila Bildu Waltzova jedenaosmdesátiletá matka Elisabeth, která žije v rakouské metropoli. Protože její syn navštěvoval rakouskou školu, považovali ho podle ní všichni za Rakušana, i když je Němec.

Christoph Waltz, Hanebný pancharti

Deník Österreich uvedl, že nyní ve vládním "zákulisí už běží úporné snahy o to, aby se tato chyba napravila". Plán je prý takový, že v srpnu začne potřebná procedura, aby se Waltzovi propůjčilo rakouské občanství. V současnosti "nejznámější Rakušan na světě" by tak na podzim mohl být skutečně Rakušanem. Sám herec je k tomuto kroku připraven, napsal list. Podle deníku to má ale háček. Uznávaná star totiž mezitím dostala i americkou zelenou kartu a podle Waltzových přátel je pro něj prý prioritou získání amerického pasu.

Christoph Waltz, který jde nyní z jednoho hollywoodského snímku do druhého, se na aféru kolem svého občanství dívá s humorem. "Můj první německý hraný film musel být nadabován, protože moje němčina byla příliš vídeňská," citoval herce Bild.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.