Oscarem oceněný "Rakušan" Christoph Waltz konečně získá rakouské občanství

16. 8. 2010 - 10:20 | Téma | red

Oscarem oceněný "Rakušan" Christoph Waltz konečně získá rakouské občanství zdroj: tisková zpráva

Největší nynější rakouská filmová hvězda Christoph Waltz, který letos dostal Oscara za roli zběsilého nacisty v Tarantinových Hanebných panchartech, vůbec není Rakušan. Zjistil to rakouský deník Österreich. Podle něj je herec německý státní občan. Vláda alpské republiky prý už ale pracuje na tom, aby slavné star mohla do podzimu rakouské občanství udělit.

Vztah Rakušanů a Němců je dvojaký. Je v něm stejně tak náklonnost, jako i určitá nesnášenlivost. Podle deníku Österreich si teď němečtí sousedé jistě neodpustí důrazné "pche", když je Waltz vlastně jejich státní příslušník. Německý deník Bild zas napsal, že tohle zjištění muselo být pro Rakušany šok.

Když Waltz přebíral v březnu zlatou sošku za svého plukovníka Landu, celé Rakousko jásalo. Rakouská televize vysílala přímé vstupy, v tradičním vídeňském premiérovém kině se předávání Oscarů promítalo v noci živě, média třiapadesátiletého herce oslavovala. "Rakousko mělo v představiteli bestiálně šarmantního esesáka Landy v Tarantinových Hanebných panchartech konečně zas skutečnou světovou hvězdu - na níž dokonce Němci celkem závistivě koukali," napsal deník Österreich.

Slavný herec se narodil ve vídeňské čtvrti Grinzing a chodil tu do školy. "Jeho otec byl Němec, a tak se také Christoph narodil ve Vídni jako německý občan," potvrdila Bildu Waltzova jedenaosmdesátiletá matka Elisabeth, která žije v rakouské metropoli. Protože její syn navštěvoval rakouskou školu, považovali ho podle ní všichni za Rakušana, i když je Němec.

Christoph Waltz, Hanebný pancharti

Deník Österreich uvedl, že nyní ve vládním "zákulisí už běží úporné snahy o to, aby se tato chyba napravila". Plán je prý takový, že v srpnu začne potřebná procedura, aby se Waltzovi propůjčilo rakouské občanství. V současnosti "nejznámější Rakušan na světě" by tak na podzim mohl být skutečně Rakušanem. Sám herec je k tomuto kroku připraven, napsal list. Podle deníku to má ale háček. Uznávaná star totiž mezitím dostala i americkou zelenou kartu a podle Waltzových přátel je pro něj prý prioritou získání amerického pasu.

Christoph Waltz, který jde nyní z jednoho hollywoodského snímku do druhého, se na aféru kolem svého občanství dívá s humorem. "Můj první německý hraný film musel být nadabován, protože moje němčina byla příliš vídeňská," citoval herce Bild.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.