O čem vypráví film Iné svety

14. 8. 2006 - 9:39 | Téma | red

O čem vypráví film Iné svety zdroj: tisková zpráva

Dokument na konci světa o konci světa. Film, který zkoumá, co se deje s originalitou v dobe globalizace v jednom z koutu Evropské unie – v regionu Šariš

Dokument na konci světa o konci světa. Film, který zkoumá, co se deje s originalitou v dobe globalizace v jednom z koutu Evropské unie – v regionu Šariš. Filmová mozaika o tom, jak se žije „šalenim vychodnarom“ - Rusínům, Romům, Židům a Šarišanům pod Východními Karpatami v takzvané globální vesnici 21. století.

Režisér Marko Škop mluví o Šariši: „Velké Babylony jsou New York ci Paříž, ale pestrý mix národů a náboženstev na tomto území se tvoril historicky relativne pomalu, tradičně, ale hlavne v pozadí. Tento kraj má osobitý šarm i proto, že leží na hranici mezi západní a východní Evropou, je osobitou hranicí mezi západním racionálním individualizmem a východní expresivní emocionalitou. To může být jeden z důvodu, proč jsou obyvatelé tohoto regionu jiní a proč se jim říká „šaleni vychodňari“.

Ve filmu se rozvíjejí příběhy šesti výrazne odlišných lidí. „Jelikož chceme vyprávet o „jiných světech“ musíme představit i rozmanitou škálu těchto světů“, říká Škop. „Jinak vnímají současnost a sebe v ní, tedy svou identitu, Šarišané, Rusíni, Romové či Židé.“ Film začíná obrazem čtyřiaosmdesáti-letého Jána Lazoríka z Krivan, který nejsilneji vyjadřuje boj o identitu tradičních společenstev v globálním světě. Lazorík vystoupá na zříceninu Šarišského hradu, kde říká: „Jsem tady, abych z této výšiny jako biblický prorok Izaiáš vykřičel záhubu a omyl dnešního lidstva. Například v naší vesnici vydávají školáci časopis s básnemi: Nás je pět, máme vnadnou pleť, pijeme Pepsi, chceme být sexy. Jde o vzdalování se principu a smyslu, k čemu byl stvořen svět a člověk v něm.“

K výrobě filmu kameraman Meliš dodává: „Film jsme původně chtěli natáčet na super 16mm a překopírovat jej na 35mm filmový materiál. Ale vzhledem k náročnosti a nedostatečným finančním možnostem, jsme se rozhodli film natočit na miniDV kameru, s využitím „25p progressive mode“. Po barevných korekcích v AVI Štúdiu, jsme ve Studiu MIRAGE provedli filmrecording na 35mm intermediát a následně kopie na Barrandově. Tento postup nám umožnil využít množství materiálu při natáčení a zároveň i vyrobit 35mm kopii pro kina."

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.