O čem je film Kněžna Libuše

15. 10. 2009 - 8:29 | Téma | red

O čem je film Kněžna Libuše zdroj: tisková zpráva

České legendy viděné v žánru dobrodružné romance. Zahraniční filmaři si tentokrát vybrali pro svůj historický dobrodružný film ryze českou látku

Zahraniční filmaři si tentokrát vybrali pro svůj historický dobrodružný film ryze českou látku. Příběh kněžny Libuše je tu nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana.

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery, obdařené zvláštními schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali.

Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlili na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl. S končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku, jejíž výsledek ale rozhodným způsobem určí sám Přemysl.

Film nahlíží vzdálenou historii „moderně“, včetně popisu milostných vztahů troskotajících na četných nevěrách.

Anglicky mluvený snímek je jen jedním z řady dobrodružných filmů, čerpajících náměty z evropských (či zcela volně vymyšlených) historických legend. Ryze profesní složky filmu (kamera, zvuk, střih, výprava, kostýmy) představují standardní kvalitu, tvůrčí vklad – včetně hereckých výkonů – je ale na pováženou.

Snímek za 1,3 milionu euro má ambice vstoupit rovněž do světové distribuce (odtud pramení záměr vést všechny dialogy ve filmu v angličtině.)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.