O čem je film Kněžna Libuše

15. 10. 2009 - 8:29 | Téma | red

O čem je film Kněžna Libuše zdroj: tisková zpráva

České legendy viděné v žánru dobrodružné romance. Zahraniční filmaři si tentokrát vybrali pro svůj historický dobrodružný film ryze českou látku

Zahraniční filmaři si tentokrát vybrali pro svůj historický dobrodružný film ryze českou látku. Příběh kněžny Libuše je tu nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana.

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery, obdařené zvláštními schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali.

Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlili na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl. S končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku, jejíž výsledek ale rozhodným způsobem určí sám Přemysl.

Film nahlíží vzdálenou historii „moderně“, včetně popisu milostných vztahů troskotajících na četných nevěrách.

Anglicky mluvený snímek je jen jedním z řady dobrodružných filmů, čerpajících náměty z evropských (či zcela volně vymyšlených) historických legend. Ryze profesní složky filmu (kamera, zvuk, střih, výprava, kostýmy) představují standardní kvalitu, tvůrčí vklad – včetně hereckých výkonů – je ale na pováženou.

Snímek za 1,3 milionu euro má ambice vstoupit rovněž do světové distribuce (odtud pramení záměr vést všechny dialogy ve filmu v angličtině.)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.