O čem je film Kněžna Libuše

15. 10. 2009 8:29 - Téma | Autor: red

O čem je film Kněžna Libuše

České legendy viděné v žánru dobrodružné romance. Zahraniční filmaři si tentokrát vybrali pro svůj historický dobrodružný film ryze českou látku

Zahraniční filmaři si tentokrát vybrali pro svůj historický dobrodružný film ryze českou látku. Příběh kněžny Libuše je tu nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana.

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery, obdařené zvláštními schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali.

Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlili na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl. S končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku, jejíž výsledek ale rozhodným způsobem určí sám Přemysl.

Film nahlíží vzdálenou historii „moderně“, včetně popisu milostných vztahů troskotajících na četných nevěrách.

Anglicky mluvený snímek je jen jedním z řady dobrodružných filmů, čerpajících náměty z evropských (či zcela volně vymyšlených) historických legend. Ryze profesní složky filmu (kamera, zvuk, střih, výprava, kostýmy) představují standardní kvalitu, tvůrčí vklad – včetně hereckých výkonů – je ale na pováženou.

Snímek za 1,3 milionu euro má ambice vstoupit rovněž do světové distribuce (odtud pramení záměr vést všechny dialogy ve filmu v angličtině.)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

18. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Na hraně zítřka z roku 2014 bylo moc fajn, pokračování si zaslouží a pokud se nestane něco nepředvídatelného, také se ho dočkáme.
Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

17. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

O pokračování oblíbené komedie Dvojčata se mluví už řadu let, a ještě se o ní chvíli mluvit bude. Film by se měl jmenovat Trojčata, třetího bratra by měl hrát Eddie Murphy a vrátí se jak Arnold Schwarzenegger, tak Danny DeVito.
Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.