O čem je film Hlad

30. 9. 2009 - 13:24 | Téma | red

O čem je film Hlad zdroj: tisková zpráva

Boj na život a na smrt mezi vězněnými a vězniteli. Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu, jejich snahou je získání statutu politických vězňů. Neformální vůdce vězňů Bobby Sands dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když toto je potlačeno zásahem policejních těžkooděnců, vyhlásí generální hladovku. Jeho téměř sedmitýdenní hladovka a další následující se zapsaly do krvavých dějin britsko-irských vztahů. Společnost se rozdělila na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky.

Věznice Maze v severním Irsku sloužila Britům od sedmdesátých let až do roku 2000 jako nástroj boje proti členům a přívržencům Irské republikánské armády. Britský parlament odmítal vyjednávat s vězni, jejichž jedinou zbraní bylo stát se sami sobě rukojmími. Bobby Sands, vůdčí osoba vězeňských protestů, spolu s dalšími devíti muži po týdnech hladovění zemřel.

Britský režisér Steve McQueen vytvořil se smyslem pro detail a výtvarnou kompozici film o událostech v Maze. Příběh lze vnímat ve třech částech, z nichž každá má svou vlastní dějovou i obrazovou kompozici. První část ukazuje kruté vězeňské podmínky. Odsouzení s dozorci vedou válku, kde se proti obuškům bojuje odmítáním jakékoli hygieny a nošení vězeňského oděvu. Vedení věznice se pokouší všemi možnými způsoby, od ponižování až po násilí, zlomit jednotný odpor vězňů, kteří se tak snaží získat politický statut.

Prostřední pasáž je téměř celá sestavena z dlouhého dialogu mezi Bobbym Sandsem a prorepublikánským knězem Dominicem Moranem, jemuž Sands zdůvodňuje své rozhodnutí k hladovce. Odsouzení v Maze nemají nic jiného než vlastní životy, kterými by mohli bojovat za svá práva, a jsou si vědomi, že následky této hladovky budou fatální. Třetí a závěrečná část McQueenova filmu poeticky popisuje Sandsovo umírání.

Hlavní roli Bobbyho Sandse ztvárnil Michael Fassbender, který musel kvůli přesvědčivému výkonu zhubnout pod odborným dohledem o 14 kilogramů. (Skutečný Robert Gerard Sands se narodil 9.března 1954 a zemřel 5. května 1981.)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.