Nikita Michalkov, významný ruský režisér, slaví 65. narozeniny

21. 10. 2010 - 17:40 | Téma | red

Nikita Michalkov, významný ruský režisér, slaví 65. narozeniny zdroj: tisková zpráva

Ve čtvrtek se pětašedesáti let dožívá světoznámý ruský režisér Nikita Michalkov, jenž se pyšní řadou prestižních filmových cen včetně amerického Oscara. Patrně nejslavnější ruský filmař se prostřednictvím svých filmů, jichž za více než 30 let natočil na dvě desítky, snažil divákům přiblížit ruskou povahu - "širokou" ruskou duši, jak často říká.

Jako režisér debutoval Michalkov před téměř 40 lety, prvního mezinárodního ohlasu se dočkal v roce 1976 s filmem Otrokyně lásky. V roce 1995 mu psychologické drama z období stalinistických čistek Unaveni sluncem vyneslo Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Pokračování úspěšného snímku, který se odehrává během druhé světové války, představil slavný režisér letos na jaře. Film si ale v Rusku nevedl příliš dobře v návštěvnosti, na paškál si ho navíc vzali váleční veteráni, kterým ve filmu vadily historické nepřesnosti.

Předtím než se Michalkov vrhl na režii, věnoval se herectví. V divadle debutoval jako čtrnáctiletý, o rok později se představil před filmovou kamerou. Poprvé na sebe upozornil postavou mladého dělníka Kolji ve filmu Chodím po Moskvě (1963) a záhy se stal jedním z nejpopulárnějších herců své generace.

Moskevský rodák pochází ze známé umělecké rodiny. Je synem slavného básníka, Sergeje Michalkova a spisovatelky a básnířky Natalji Končalovské. Úspěšným režisérem je i jeho starší bratr Andrej Končalovský.

Letos byl Michalkov hostem karlovarského festivalu, kde získal Křišťálový glóbus.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.