Nikita Michalkov, významný ruský režisér, slaví 65. narozeniny

21. 10. 2010 17:40 - Téma | Autor: red

Nikita Michalkov, významný ruský režisér, slaví 65. narozeniny Zdroj: Archiv

Ve čtvrtek se pětašedesáti let dožívá světoznámý ruský režisér Nikita Michalkov, jenž se pyšní řadou prestižních filmových cen včetně amerického Oscara. Patrně nejslavnější ruský filmař se prostřednictvím svých filmů, jichž za více než 30 let natočil na dvě desítky, snažil divákům přiblížit ruskou povahu - "širokou" ruskou duši, jak často říká.

Jako režisér debutoval Michalkov před téměř 40 lety, prvního mezinárodního ohlasu se dočkal v roce 1976 s filmem Otrokyně lásky. V roce 1995 mu psychologické drama z období stalinistických čistek Unaveni sluncem vyneslo Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Pokračování úspěšného snímku, který se odehrává během druhé světové války, představil slavný režisér letos na jaře. Film si ale v Rusku nevedl příliš dobře v návštěvnosti, na paškál si ho navíc vzali váleční veteráni, kterým ve filmu vadily historické nepřesnosti.

Předtím než se Michalkov vrhl na režii, věnoval se herectví. V divadle debutoval jako čtrnáctiletý, o rok později se představil před filmovou kamerou. Poprvé na sebe upozornil postavou mladého dělníka Kolji ve filmu Chodím po Moskvě (1963) a záhy se stal jedním z nejpopulárnějších herců své generace.

Moskevský rodák pochází ze známé umělecké rodiny. Je synem slavného básníka, Sergeje Michalkova a spisovatelky a básnířky Natalji Končalovské. Úspěšným režisérem je i jeho starší bratr Andrej Končalovský.

Letos byl Michalkov hostem karlovarského festivalu, kde získal Křišťálový glóbus.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.