Nikita Michalkov, významný ruský režisér, slaví 65. narozeniny

- Téma autor: red

Ve čtvrtek se pětašedesáti let dožívá světoznámý ruský režisér Nikita Michalkov, jenž se pyšní řadou prestižních filmových cen včetně amerického Oscara. Patrně nejslavnější ruský filmař se prostřednictvím svých filmů, jichž za více než 30 let natočil na dvě desítky, snažil divákům přiblížit ruskou povahu - "širokou" ruskou duši, jak často říká.

Jako režisér debutoval Michalkov před téměř 40 lety, prvního mezinárodního ohlasu se dočkal v roce 1976 s filmem Otrokyně lásky. V roce 1995 mu psychologické drama z období stalinistických čistek Unaveni sluncem vyneslo Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Pokračování úspěšného snímku, který se odehrává během druhé světové války, představil slavný režisér letos na jaře. Film si ale v Rusku nevedl příliš dobře v návštěvnosti, na paškál si ho navíc vzali váleční veteráni, kterým ve filmu vadily historické nepřesnosti.

Předtím než se Michalkov vrhl na režii, věnoval se herectví. V divadle debutoval jako čtrnáctiletý, o rok později se představil před filmovou kamerou. Poprvé na sebe upozornil postavou mladého dělníka Kolji ve filmu Chodím po Moskvě (1963) a záhy se stal jedním z nejpopulárnějších herců své generace.

Moskevský rodák pochází ze známé umělecké rodiny. Je synem slavného básníka, Sergeje Michalkova a spisovatelky a básnířky Natalji Končalovské. Úspěšným režisérem je i jeho starší bratr Andrej Končalovský.

Letos byl Michalkov hostem karlovarského festivalu, kde získal Křišťálový glóbus.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.