Nicolas Cage se na vídeňské konferenci zapojil do boje proti obchodu s lidmi

22. 10. 2010 - 14:00 | Téma | red

Nicolas Cage se na vídeňské konferenci zapojil do boje proti obchodu s lidmi zdroj: tisková zpráva

Do boje proti obchodování s lidmi se dnes ve Vídni zapojil americký herec Nicolas Cage. V rakouské metropoli vystoupil na konferenci OSN proti organizovanému zločinu. Vyzval státy, instituce, neziskové organizace i jednotlivce, aby vytvořili "jednotnou frontu" proti obchodu s bílým masem. Podle šéfa kanceláře OSN pro drogy a kriminalitu (UONDC) Jurije Fedotova organizovaný zločin dosáhl globálních rozměrů a jeho roční zisky činí 120 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč).

"Obchod s lidmi je všude kolem nás. Každý rok se obětí obchodníků stanou miliony žen, mužů a dětí," uvedl Cage, který do Vídně přijel jako zvláštní vyslanec UONDC pro globální právo. Organizovaný zločin ve svém desetiminutovém proslovu před delegáty označil za "smrtící infekci", která se šíří po celém světě a snadno přeskakuje z jedné země do druhé a z kontinentu na kontinent bez ohledu na hranice.

Podle šestačtyřicetileté hvězdy se všichni mohou podílet na tom, aby byl život na světě lepší a bezpečnější. "Ve své herecké kariéře jsem hrál různé role. Hrdiny i padouchy, milence i zatracence, kriminálníky i jejich lovce. Role zvláštního vyslance UONDC pro globální právo je úloha, která představuje velkou výzvu a má zvláštní význam," řekl Cage, který má na svém kontě šest desítek filmů a získal i Oscara. Díky své vyslanecké roli prý může přispět ke "globální spravedlnosti".

Ve svém projevu mluvil herec hlavně o dopadu organizovaného zločinu na děti. Zmínil se o dětských vojácích či o mladičkých prostitutkách. Sám se s mnoha dětskými oběťmi podle svých slov setkal. Vyprávěl o patnáctiletém chlapci, kterého nutili, aby zabil svou sestru. Podotkl, že jeho vrstevníci jinde mají v hlavě sport, hudbu či dívky.

Nicolas Cage

Konference OSN o boji proti organizovanému zločinu se ve Vídni koná od 18. do 22. října. Účastní se jí tisícovka delegátů. Podle šéfa UONDC Jurije Fedotova může v boji účinně pomoci mezinárodní spolupráce. Fedotov vyzval jednotlivé státy, aby využily všechny dostupné nástroje k potírání organizované kriminality.

Zisk organizovaného zločinu činí kolem 120 miliard dolarů ročně. Z toho víc než sto miliard pochází z obchodu s drogami. Obří sumy se točí i v obchodu s lidmi, v počítačové kriminalitě, ilegálním převádění přes hranice či v obchodě s padělky a falešnými léky.
Herec dnes po svém příjezdu do vídeňského sídla OSN zapózoval se šéfem UONDC na nádvoří u fontány, kterou obklopují vlajky jednotlivých zemí. V doprovodu ochranky se pak hollywoodská hvězda vydala do konferenčního sálu. Před ním na ni čekal zástup fanoušků a fanynek.

Po svém proslovu Cage odešel na setkání s experty. Po schůzce zahájil ještě fotografickou výstavu. V jeho programu byla i prohlídka speciální laboratoře v sídle OSN. Z Vídně by měl herec odjet do Rumunska, kde se údajně chystá přispět na pomoc romským dětem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.