Nejtěžší nemoc na světě? Nuda. Milovník života a velký zpěvák Freddie Mercury

- Téma autor: Danica Klein

Extravagantní, divoký a nespoutaný, takový byl Freddie Mercury na pódiu i mimo něj. Jen to by ale k zapsání do rockové historie nestačilo. Nesmrtelnost si frontman britské skupiny Queen zajistil svým fenomenálním zpěvem. Písně jako Bohemian Rhapsody, We are the Champions či Love of my Life s ním odzpívaly desetitisíce lidí na stadionech ve Wembley, Sao Paulu i Budapešti. Ve čtvrtek 24. listopadu uplyne 20 let od jeho smrti.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Freddie Mercury patří k nejznámějším obětem nemoci AIDS, dožil se pouze pětačtyřiceti. Dlouholeté spekulace o svém zdravotním stavu veřejně potvrdil pouhý den před svou smrtí.

Extravagantní, teatrální a divoký

Jeho životním krédem bylo, že "nuda je ta nejtěžší nemoc na celém světě". S oblibou proto pořádal divoké večírky ve svém osmadvacetipokojovém domě v Kensingtonu plném milovaných koček. Prohlašoval, že má "vše, co se dá koupit, kromě štěstí" a "nestřídmost je součástí mého já". Přitahovalo ho obojí pohlaví.

Nudu a stereotyp se snažil zahnat i na jevišti. Vystupoval v těsných kalhotách, přiléhavých kombinézách s hlubokým výstřihem či kožešinových pláštích, namalovaný nebo s nalakovanými nehty. Byl extravagantní, teatrální a divoký. Fanoušky zahrnoval přívalem živelné energie a působil jako magnet.

Ještě uhrančivější byl Mercuryho pěvecký projev. Právě Freddieho zpěv měl totiž velký podíl na tom, že Queen zářili dvě desetiletí na špičce světové rockové hudby. Zpěvák s hlasovým rozsahem přes čtyři oktávy, skvělou technikou a frázováním si ale rozuměl i s operními pěvci. Se španělskou operní divou Montserrat Caballéovou dokonce natočil jedno ze svých dvou sólových alb nazvané Barcelona.

Poslední turné

Ačkoliv o svých hráčských schopnostech na klavír a kytaru neustále pochyboval, složil největší písňové hity Queen, namátkou Bohemian Rhapsody, We Are The Champions či Killer Queen.

Byl označován za "nejinspirativnějšího rockového frontmana". Smysl pro show velkolepě předváděl na obřích koncertech pod širým nebem. V Sao Paulu (1981) hráli Queen pro 131.000 platících diváků, což byl tehdy světový rekord. Památné bylo vystoupení skupiny v rámci koncertu Live Aid ve Wembley v roce 1985, o rok později znovu ve Wembley a také za železnou oponou v Budapešti na posledním turné.

Freddie Mercury, vlastním jménem Farookh Bulsara, se narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar do rodiny pársů, potomků starých Peršanů. Díky svému otci, jenž pracoval pro britskou vládu, se v Indii dostal do anglické internátní školy. Tam mu kamarádi začali říkat Freddie. Později se rodina přestěhovala do Anglie, kde Fred prodával oblečení z druhé ruky a studoval design na umělecké akademii v Ealingu. Podle jména mytického božího posla si v té době změnil příjmení na Mercury.

S Paulem Rodgersem

Začátkem 70. let vytvořil spolu s kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a basistou Johnem Deaconem kvartet, považovaný dodnes rockovým světem za jednu z nejkvalitnějších sestav. Na světě byla skupina Queen, čili královna (neboli také slangově homosexuál).

Po Mercuryho smrti zbytek kapely dlouho odmítal myšlenku, že by Freddieho místo mohl zaujmout někdo jiný. Nakonec ale došlo na slova jednoho z posledních Mercuryho hitů Show Must Go On (Představení musí pokračovat) a legendární kapela začala koncertovat se zpěvákem Paulem Rodgersem. Na oživení Queen se odmítl podílet jen baskytarista John Deacon.

Tagy: úmrtí aids

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.